Menu
reklama
reklama
reklama

Powstańcze inicjatywy Jaworznickej Inicjatywy Narodowej


godzinaw CustomGodzina „W”. 63 sekundy ciszy. To czas, żebyśmy pomyśleli o nich. O Polakach, którzy chwycili broń, by wyzwolić okupowaną Warszawę z rąk hitlerowców. O Polakach, którzy w wieku, w którym my uczymy się żyć, oni zdawali egzamin ze śmierci. O Polakach, którzy za cenę śmierci oddać Polski nie mieli zamiaru. O Polakach, którzy przez 63 dni ginęli, myśląc o nas.
Po latach nieludzkiej okupacji niemieckiej Warszawiacy chwycili za broń. Gen. Bór Komorowski wydał rozkaz o wybuchu powstania w Warszawie 1 sierpnia 1944r. o godzinie 17., w ramach akcji "Burza". Do walki stanęło ok. 30 tysięcy powstańców Armii Krajowej. Tylko 10% z nich posiadało broń, a zapasy amunicji były przewidziane na kilkudniową akcję. Do walki skierowano 50 tysięcy żołnierzy niemieckich. Dysponowali oni lotnictwem, czołgami i artylerią. Stalin, nie zezwolił na lądowanie alianckich samolotów z pomocą dla powstańców.

Początkowo powstańcy odnosili wiele sukcesów – odbili większą część śródmieścia. Adolf Hitler rozkazał zniszczyć Warszawę i wymordować jej mieszkańców. Hitlerowcy rozpoczęli rzeź ludności cywilnej na Woli. W ciągu kilku dni żołnierze niemieccy wymordowali około 50.000 cywili, mężczyzn, kobiet i dzieci. Była to największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w czasie II wojny światowej.
2 października 1944., po 63 dniach walki o niepodległość, Polska podpisała akt kapitulacji.
W powstaniu poległo ok. 18.000 powstańców i ok. 150.000 ludności cywilnej. Po stronie niemieckiej straty wynosiły ok. 17 tysięcy zabitych żołnierzy.
Hitler rozkazał zrównać Warszawę z ziemią.
Nie mówmy o tym, czy Powstanie Warszawskie miało sens. Pomyślmy ile ta chwila znaczyła dla nich. Ziemia po której chodzimy to marzenie tych, którzy odeszli za młodzi, bo "ceną była śmierć za wolności smak".

godzina w jaw17a CustomWspólne śpiewanie piosenek powstańczych
Jaworznicka Inicjatywa Narodowa zaprasza 30 lipca na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych.

O godzinie 17: 00 na Geosferze (po Jaworznickim Biegu Powstańca Warszawskiego) spotykamy się przy ognisku śpiewając zakazane piosenki z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Każdy obecny dostanie słowa piosenek.

Proponujemy wspólne spędzenie czasu wspominając ważne dla Polski chwile


godzina w jaw17 CustomGodzina "W" - Jaworzno, żywy znak Polski Walczącej

Plan:
16:00- Wspólna darmowa zabawa w Paintball Laserowy organizowany przez Zoltar Laser Tag Jaworzno - Paintball Laserowy
16:45- Zbiórka oraz tworzenie symbolu Polski Walczącej na płycie rynku
17:00 Godzina "W" oddanie hołdu bohaterom 63 sekundami ciszy

W trakcie trwania zabawy będą inne atrakcję takie jak:
-Malowanie patriotycznych symboli dzieciom
-Malowanie tematycznych rysunków
-sprzedaż gadżetów patiotycznych


godzina w jaw17b CustomII Bieg Powstańca Warszawskiego w Jaworznie

START: PARK GEOSFERA JAWORZNO , godz. 15:00

TRASA: 9 KM

Koszt: 30 zł [pakiet startowy(koszulka, pamiątkowy dyplom, medal), woda, posiłek regeneracyjny]

w dniu biegu 40 zł

Biuro Zawodów, w dniu biegu czynne będzie od godziny 14 00

Przewidziano również Bieg dla dzieci (PAkiet w cenie 10zł)

Wszyscy wiemy, że warto biegać! Tym bardziej kiedy w grę wchodzi sportowa rywalizacja. Lipcowy weekend to idealna pora na zawody. Pragniemy by odbyły się one w naszym mieście. Świetnie nadające się do zawodów trasy biegowe parku Geosfery, pragniemy zagospodarować właśnie w celu rozwoju biegania i ducha sportowej rywalizacji wśród biegaczy z naszego miasta. Zapraszamy!

IDEA BIEGU:

Biegnąc tego dnia, pragniemy rozpowszechniać i wyaraźnie głosić wartości, którymi kierowali się bohaterowie Powstania Warszawskiego. Nasz cel to również oddać hołd wielkim ludziom, którzy bez wahania chwycili za broń, by walczyć o wolność Polski.

Powstańcy Warszawscy, bohaterowie, którzy nie bali się oddać życia za swoją Ojczyznę, do dziś ukazywani są jako symbol walki i nadziei. To właśnie oni odważyli przeciwstawić się III Rzeszy i mimo znaczącej przewagi wojsk nieprzyjaciela dokonywali heroicznych czynów, których echo obiegło cały świat. I Ty pokaż że nie są Ci obojętni! Biegnij tego dnia razem z nami! Do zobaczenia 30 lipca!

Dodaj komentarz

Teksty i fotografie opublikowane w portalu stanowią własność intelektualną ich autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz komentarz.
Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu. Nie będą publikowane: Komentarze naruszające netykietę, oraz promujące komercyjne strony, produkty itp. Komentarze obraźliwe, bądź nie wnoszące nic do dyskusji. Komentarze propagujące nienawiść, rasizm, nietolerancję wobec poglądów, przekonań i wyznań. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy umieszczanych przez użytkowników i gości serwisu. Odpowiedzialność za treść postów ponosi wyłącznie ich autor. Komentarze nie są materiałem prasowym w rozumieniu prawa prasowego.


Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us