Menu
reklama

Szabatowa kolacja już po raz dwunasty w Muzeum

  • Autor 

kolacja szabas jaworzno 90218 17Już po raz dwunasty, więc w pewnym sensie związany z pewnym rytmem, dla nas rocznym, dziennym.

Dwanaście to tuzin, ale i dwanaście plemion Izraela. Symbolizm liczb funkcjonuje w judaizmie na wielu poziomach i właśnie dwunastka jest symbolem związku ludzi z Bogiem, np. dwanaście bochenków chleba pokładnego ? pieczywo obrzędowe ? dwanaście placków z mąki przaśnej jest składanych jako nakazany przez prawo mojżeszowe rodzaj bezkrwawej ofiary.


A więc skoro po raz dwunasty odbyła się szabasowa kolacja, a w zasadzie jej inscenizacja, nie mogło nas tam zabraknąć.


kolacja szabas jaworzno 90218 12Wprawdzie po raz pierwszy relacjonowaliśmy to wydarzenie w marcu roku 2015, które od tego czasu odbywa się w ten sam sposób, a zmienia się tylko zestaw osób przy stołach to jednak warto było utrwalić kilka chwil z tego wieczora.

Czy fakt ostatnich nieciekawych wydarzeń na granicy stosunków dyplomatycznych z państwem Izrael, spowodował że tym razem przyszło dość mało osób?

Nie wiadomo,

Być może trzeba czasu, aby wyjaśnić nieporozumienia, aby  zagoić rany, dowiedzieć się jaki był powód próby zakłócenia dobrych przecież stosunków między naszymi narodami.

kolacja szabas jaworzno 90218 45Są jednak tacy, którzy nie dają zwieść się politykom, bo to oni dyktują tego typu zdarzenia, tylko chcą poznać jak działo się choćby w Jaworznie za czasów przedwojennych , kiedy mieszkało tu kilka tysięcy żydów, którzy współistnieli w doskonałej i przyjaźni i pewnego rodzaju symbiozie z obywatelami polskimi naszego miasta.

Stało się, jak się stało i teraz możemy wspominać, słuchać tych, którzy przeżyli do tej pory, albo zdać się na opowieści takich ludzi, jakim jest Pan Jarosław Banyś, który prowadzi rekonstrukcje kolacji, objaśnia zasady szabasu, To prezes fundacji Or Chaim.

kolacja szabas jaworzno 90218 4Przy zapalonych świecach i dźwiękach pieśni można spróbować tradycyjnych potraw żydowskich i przez chwilę utożsamić się z kulturą mniejszości, która przed laty współtworzyła krajobraz naszego miasta.

Każdy uczestnik otrzymuje spis pieśni, wytłumaczenie obrzędowych czynności i może aktywnie wziąć udział w swego rodzaju rytuale, obejmującym mycie rąk, zapalanie świec, zapoznanie się z zakazami i nakazami obowiązującymi w czasie szabasu, i w końcu spróbować tradycyjnych potraw żydowskich.

Z kolacji  9 lutego mamy zdjęcia a ciekawych bardziej, zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego właśnie w marcu 2015 roku, podczas pierwszej rekonstrukcji.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us