Menu
reklama
reklama

Zawody pożarnicze Drużyn Młodzieżowych w Jaworznie

 


zawodypozarnicze181117 51Jaworznicki turniej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych jest ewenementem w skali kraju. To jedyny taki turniej, który wspierany jest finansowo przez samorząd miasta.

W przygotowania, organizację i prowadzenie angażują się wszyscy miejscy strażacy zorganizowani w poszczególnych jednostkach OSP.


Jaworzno ma jeszcze jeden wielki atut. Jest nim obecność jednego z najbardziej doświadczonych ludzi w Polsce, Pana Janusza Skulicha, który przechodząc przez wszelkie szczeble zawodowej aktywności był Zastępcą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Czytaj dalej...

Doroczne święto krwiodawców - święto daru życia

 

dawcykrwi181117 65Jak co roku  krwiodawcy z naszego miasta obchodzili swoje święto - Dzień Honorowego Krwiodawstwa. Podczas spotkania wręczono odznaczenia zasłużonym honorowym dawcom krwi. Podziękowania i gratulacje organizatorom złożyli m.in. zastępca prezydenta Monika Bryl, a także wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej - Anna Lichota oraz radny Dawid Domagalski, który sam jest honorowym dawcą krwi.

Spotkanie rozpoczęła pani Anna Grelowska, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Jaworznie, która omówiła działalność i historię jednostki. Następnie odznaczono zasłużonych honorowych dawców krwi.

Zgodnie z Uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej PCK z 5 listopada 2017 r., odznaki OH PCK otrzymali:

Czytaj dalej...

„SZLACHETNA PACZKA " rusza pełną parą!!!

 

SZLACHETNA PACZKA nabiera tempa, by do najbardziej potrzebujących dotarła pomoc. Od dzisiaj na stronie internetowej - www.szlachetnapaczka.pl dostępna będzie lista rodzin wraz z spisem rzeczy, które są im najbardziej potrzebne. Brakuje jeszcze darczyńców. Dołącz do grona ludzi chcących odmienić czyjeś życie!

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Za główny cel stawia sobie mądrą pomoc osobom oraz rodzinom potrzebującym. Do osób w trudnej sytuacji docierają Wolontariusze którzy w trakcie indywidualnego spotkania poznają i diagnozują każdą jednostkową sytuację.

Po spełnieniu odpowiednich kryteriów, osoba lub rodzina zostaje włączona do projektu. Dzięki temu dostaje szanse na otrzymanie wsparcia w postaci paczki odpowiadającej na konkretne potrzeby – zaznacza Joanna Stanuszek Lider Rejonu.

Darczyńcą może zostać każdy, kto 18 listopada lub w czasie trwania projektu wejdzie na stronę www.szlachetnapaczka.pl w znajdującej się tam bazie wybierze rodzinę potrzebującą w swojej okolicy i przygotuje dla niej Paczkę, która będzie odpowiedzią na konkretne potrzeby tej rodziny.

W ubiegłym roku w Jaworznie dzięki "SZLACHETNEJ PACZCE" 47 Rodzin otrzymało pomoc.

Osoby które chcą wesprzeć SZLACHETNĄ PACZKĘ mogą wpłacić pieniądze na konto lub wysyłając SMS o treści PACZKA na numer 75 465 (koszt 5 PLN + VAT). Więcej informacji na stronie- www.szlachetnapaczka.pl
Zdjęcia pochodzą z finału Szlachetnej Paczki 2016

Czytaj dalej...

Aktywne jaworznianki - wykłady, a po wykładach, coś dla rozrywki

 

aktywnejawo171117 66Drugie spotkanie realizowane w ramach cyklu "Aktywne Jaworznianki", odbyło się w piątek, 17 listopada w sali obrad Urzędu Miejskiego.
Ale tym razem na sali obrad się nie skończyło, bo organizatorki zaproponowały nie tylko wykłady pozwalające poczuć się mocno na rynku własnej działalności gospodarczej i poczuć siłę przebicia każdej z Pań, która tylko chce zaistnieć w biznesie.

Po wykładach spotkanie przeniosło się do Jazz Clubu Muzeum, gdzie Fabryka Talentów wystąpiła z koncertem. Tak więc to nowy pomysł dla zorganizowania czasu i przyciągnięcia kolejnych uczestniczek spotkań, wykładów, warsztatów.

Czytaj dalej...

Seniorzy w Byczynie świętowali

SENIORZYBYCZYNA1117 45Dzień seniora? To możliwe, ale w Byczyńskim klubie Niko z okazji tego święta zgromadziły się całkiem młode osoby, jakoś na seniorów nie wyglądające. Raźne, energiczne, uśmiechnięte... A może to właśnie takie czasy nastały, że pewien wiek jest wiekiem dostojnym, ale wcale nie determinuje sposobu zachowania jako ktoś starszy, mniej energiczny.

To daje się zauważyć na co dzień w naszym mieście, gdzie osoby po sześćdziesiątce, ale i te dobiegające nawet dziewięćdziesiątki starają się z powodzeniem zachować zdrowego ducha i zdrowe ciało. To najpewniej zasługa atmosfery, jaka została w mieście stworzona dla naszych babć, dziadków, rodziców.

Czytaj dalej...

Jedynkowe Zaduszki - chwila wspomnień o naszych nauczycielach

zaduszkijedynka17 5W tym roku Zaduszki były specjalne, miały wyjątkowy charakter, bo byliśmy wszyscy tuz po odejściu od nas jednej z najwspanialszych nauczycielek, Pani Profesor Danuty Paderewskiej.

Była jednym z symboli tej szkoły, Pierwsze liceum zawsze dumne było z tak wybitnego wychowawcy i pedagoga. Wprawdzie jej surowość wobec uczniów niespecjalnie lubiących jej ukochana fizykę opływała w legendy.

Ale koniec końców, Pani profesor nie skrzywdziła nikogo, a wpisując w końcu w dziennik ten "dostateczny" mówiła: "Fizykiem i tak nigdy nie będziesz".

Czytaj dalej...

Z Podwórka na Stadion - kolejna edycja Turnieju

 

Podsumowanie Zapisow ZPnSoPT fot.Cyfrasport 2 LQJuż 50 zawodników Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” trafiło do młodzieżowych i seniorskich Reprezentacji Polski. Na Śląsku rozpoczęła się kolejna edycja dziecięcych zmagań

Ruszyły rozgrywki XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Młodzi piłkarze
i piłkarki powalczą nie tylko o występ w finale na stadionie PGE Narodowym, ale także postawią pierwszy, znaczący krok w kierunku gry w biało-czerwonej koszulce. Już 50 zawodników i zawodniczek trafiło
z Turnieju do Reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych.

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to świetna okazja na odkrycie talentu i zapoczątkowanie piłkarskiej kariery. Wyróżniający się zawodnicy, obserwowani na poszczególnych etapach rozgrywek, mają szansę dostać zaproszenie na zgrupowania i konsultacje. – W proces obserwacji zawodników podczas Turnieju zaangażowani są trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski, trenerzy pracujący w Akademiach Młodych Orłów oraz skauci Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Kulminacyjnym momentem naszej pracy jest Finał Ogólnopolski, który odbywa się w Warszawie, ale obserwujemy zawodników i zawodniczki również na etapie wojewódzkim. Poza tym mamy ścisły kontakt z trenerami prowadzącymi poszczególne zespoły. Bardzo blisko współpracujemy również z trenerami koordynatorami w danych województwach, którzy obserwują mecze
i informują nas dokładnie o przebiegu Turnieju i występujących w nim zawodnikach
– mówi Bartłomiej Zalewski, selekcjoner reprezentacji Polski U-17.

Droga do reprezentacji infografika LQNajlepsi uczestnicy Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” regularnie biorą udział w Letniej Akademii Młodych Orłów i stanowią większość zapraszanych na nią zawodników (ostatnio 46 z 80 w kat. U-12) i zawodniczek (ostatnio 30 z 40 w tej samej kategorii). Kolejnym krokiem na piłkarskiej ścieżce młodych adeptów futbolu jest powołanie do młodzieżowych Reprezentacji Polski. W niedawno rozegranym międzynarodowym meczu towarzyskim chłopców w kategorii U-14 ze Słowacją wzięło udział aż 12 (z 20 powołanych) zawodników wywodzących się z Turnieju.

Marzeniem każdego dziecka rozpoczynającego zabawę z piłką na tym etapie jest przede wszystkim gra
w dorosłej Reprezentacji Polski. –
Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” traktujemy jako początek drogi do Reprezentacji. Udział w tych rozgrywkach to jeden z podstawowych kroków, dzięki którym gra z Orłem na piersi może stać się w przyszłości realna dla wielu chłopców i dziewczynek – dodaje Zalewski. W historii Turnieju brało udział ponad 50 zawodników, którzy potem przebili się do Reprezentacji Polski
w kategoriach
U15, U17, U19, U21 a także do dorosłej kadry. Wśród nich są Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior czy Marcin Kamiński, a więc piłkarze, którzy w ostatnich meczach eliminacji do mundialu w Rosji znaleźli się w zespole selekcjonera Adama Nawałki.

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to Turniej, w którym uczestniczą dzieci z każdego zakątka Polski. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w XVIII edycji do gry o marzenia przystąpią drużyny z niemal całego kraju – aż w 99 proc. powiatów w Polsce są rozgrywane mecze eliminacyjne. Wezmą w nich udział uczniowskie kluby sportowe, Akademie Młodych Orłów, kluby sportowe, organizacje prowadzące działalność sportowo-edukacyjną, a także szkoły podstawowe, które stanowią najwięcej, bo aż 70% wszystkich zespołów.
W porównaniu do poprzedniej edycji, w tym roku na Śląsku do rywalizacji przystąpi aż o 41% więcej drużyn.

Podsumowanie Zapisow ZPnSoPT fot.Cyfrasport 1 LQOkres od października do marca to czas zmagań na etapie gminnym i powiatowym. Ci, którzy okażą się najlepsi w tej fazie, zakwalifikują się do Finałów Wojewódzkich rozgrywanych na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Tam wyłonieni zostaną zwycięzcy Turnieju w kategorii U-8, z kolei starsze grupy czeka jeszcze majowy Finał Ogólnopolski z decydującymi meczami na stadionie PGE Narodowym. Nagrodą główną dla najlepszych zespołów chłopców i dziewcząt do lat 8 będą nagrody rzeczowe, a do lat 10 i 12 możliwość obejrzenia meczu kadry Adama Nawałki oraz osobistego spotkania z piłkarzami Reprezentacji Polski.

Największy Turniej piłkarski dla dzieci w Europie swym patronatem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki, a honorowy patronat nad XVIII edycją sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Głównym Sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 11 lat jest firma Tymbark, a od zeszłej edycji Brązowym Sponsorem została firma Electrolux. Głównym celem zmagań jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej wśród najmłodszych. W dotychczasowych edycjach Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronie www.zpodworkanastadion.pl

 

 

Czytaj dalej...

Ważna konferencja odbędzie się w Jaworznie z inicjatywy PPOW

 

ppowkonferencja1117Dnia 28.11.2017 w Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie odbędzie się konferencja, organizowana przez Centrum Administracyjne Obsługi Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Jaworznie, na temat „Współczesne wyzwania wobec placówek opiekuńczo – wychowawczych”.

Na konferencję zaproszeni zostali dyrektorzy i pracownicy merytoryczni placówek opiekuńczo – wychowawczych z terenu województwa śląskiego.

Celem przedsięwzięcia będzie określenie współczesnych wyzwań stawianych placówkom opiekuńczo – wychowawczym w zakresie opieki nad dzieckiem, a także podniesienie standardów pracy placówek poprzez wzbogacenie wiedzy pracowników sprawujących opiekę nad dzieckiem w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Czytaj dalej...

30-lecie Klubu Inteligencji Katolickiej Wykład o rozeznaniu duchowym

lojolakik141117 7 230 lecie Klubu Inteligencji Katolickiej w Jaworznie stało się faktem..

To już tyle lat organizacja działa jako forma zarejestrowana, bo środowisko klubowe powstało znacznie wcześniej.

W czasach stanu wojennego jednak formalna działalność była niemożliwa i dopiero w roku 1987 można było rozpocząć oficjalną działalność, choć oczywiście w czasach komunizmu nie było to łatwe.

Do dziś Klub prowadzi wykłady, rekolekcje, pielgrzymki, spotkania rodzinne służące pogłębianiu wiary oraz propagowaniu godnego, nasyconego wysokimi wartościami moralnymi, życia.

Czytaj dalej...

MPO uprzątnie dzikie wysypiska w Jaworznie


wysypiskaDo końca roku z terenu Jaworzna zniknie 29 nielegalnych wysypisk odpadów. Zostaną one zlikwidowane przez pracowników jaworznickiego MPO. Jak wynika z najnowszego raportu GUS śląskie miasta, obok małopolskich, są najbardziej zanieczyszczone pod względem liczby dzikich składowisk odpadów.

Stare meble, gruz, odpady budowlane, zużyte opony i odpady komunalne. Tony tego typu zanieczyszczeń zalegają na terenie Jaworzna – w parkach, lasach oraz innych miejscach nieprzeznaczonych do ich składowania. Od końca października nielegalnie składowane odpady są zbierane przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Jaworznie. Prace będą prowadzone jeszcze przez kilka tygodni – do 8 grudnia zlikwidowanych zostanie 29 dzikich wysypisk. Zebrane odpady pracownicy MPO przekażą do odzysku bądź unieszkodliwienia. Na uprzątniętych terenach staną tablice informacyjne „Zakaz wysypywania śmieci i gruzu”.

Czytaj dalej...

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us