Menu
reklama
reklama

Zdrowie (42)

Groźny brak wiedzy - GRYPA - ODPORNOŚĆ - SZCZEPIENIA

 

szczepienieGroźny brak wiedzy – o grypie portal www.zaszczepsiewiedza.pl rozmawia z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz profesor Lidią Brydak Kierownikiem Zakładu Badania Wirusów Grypy, Kierownikiem Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego –PZH

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega!

Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny: Wirusy z grupy A i B wywołujące grypę mogą powodować tak ciężkie zachorowania, że pacjent nie jest wstanie ruszyć się z łózka, temperatura może przekraczać nawet 40 stopni, występują silne bóle mięśniowo-stawowe. Często dochodzi do powikłań - zapalenia oskrzeli i płuc.

Czytaj dalej...

Pierwsze dni w przedszkolu. Jak ustrzec dziecko przed infekcjami i chorobami.


zdrowiea2Maluchy, które po raz pierwszy w tym roku przekroczyły próg przedszkola, są w trudnej i dość stresującej sytuacji. Po pierwsze, trafiły do nowego, nieznanego środowiska i muszą się w nim zaaklimatyzować. Po drugie – to one szczególnie są narażone na infekcję, przeziębienia i choroby zakaźne wieku dziecięcego . Dlaczego tak się dzieje i jak ustrzec maluchy przed zachorowaniem? Na pytania rodziców przedszkolaków odpowiada dr n. med. Irena Białokoz – Kalinowska, specjalista pediatrii i alergologii z Medicover Białystok.

Pierwsze tygodnie w przedszkolu to zwykle murowana choroba. Z czego to wynika?

Irena Białokoz – Kalinowska z Medicover Białystok:

Czytaj dalej...

Październik – miesiąc walki z otyłością


otyloscL CustomW październiku obchodzone są aż 2 dni poświęcone zagadnieniu otyłości: Światowy Dzień Otyłości i Światowy Dzień Walki z Otyłością. To okazja, by przypomnieć, że skala otyłości w Polsce i na świecie jest ogromna, jednak istnieją sposoby, by temu schorzeniu zapobiegać już na wczesnym etapie życia.

Sposobów, by zwrócić uwagę mediów i społeczeństwa na problem nadwagi i otyłości jest wiele, jednak jednym z nich jest nagłaśnianie zagadnienia poprzez specjalnie poświęcone mu dni. W październiku jest ich aż 2:

  • października to z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Światowy Dzień Walki z Otyłością;
  • 11 października został w 2015 roku ogłoszony przez Światową Federację Otyłości Światowym Dniem Otyłości.
Czytaj dalej...

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

mammomamaMniej niż 40% uprawionych Polek zgłosiło się do tej pory na bezpłatne badanie mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Czytaj dalej...

Komary. Jak sobie radzić z ukąszeniami?

 


komarNie ma w praktyce osoby, która nigdy nie została ukąszona przez komary. Kontakt z nimi zawsze kończy się podobnie - nieprzyjemnym uczuciem swędzenia w miejscu ukłucia. Choć polskie komary nie przenoszą poważnych chorób, to ich ugryzienia mogą być dość bolesne, a u małych dzieci i alergików nawet prowadzić do powstania utrzymującego się przez kilka dni stanu zapalnego.
Planując pobyt wakacyjny w miejscach o podwyższonej wilgotności powietrza szczególnie o świcie, w godzinach popołudniowych i wieczornych musimy liczyć się ze zwiększoną aktywnością komarów i w miarę możliwości rozsądnie zabezpieczać przed ewentualnym ukąszeniem.

Te małe, czarne stworzenia uprzykrzają spędzanie letnich chwil, niezależnie od tego czy na odpoczynek wybierzemy okolice jezior, lasów, gór czy morza. Dlatego w wielu miejscowościach wypoczynkowych często stosowane jest cykliczne odkomarzanie. Warto więc wybrać miejsce, gdzie prowadzone są właśnie takie prewencyjne działania.

- Skuteczną ochronę stanowią moskitiery montowane w oknach lub umieszczane nad łóżkiem. Do znanych sposobów odstraszających te owady należą również naturalne substancje zapachowe wydzielane przez takie rośliny jak: geranium, komarnica, pelargonia, bazylia lub stosowanie repelentów chemicznych w formie sprayów, wkładów elektrycznych czy świec zapachowych – wylicza doktor Irena Białokoz-Kalinowska, alergolog z Centrum Medycznego Medicover w Białymstoku i podkreśla, że przed zastosowaniem chemicznego odstraszacza komarów zawsze należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu i bezwzględnie przestrzegać opisanych w niej zasad stosowania.

Dzieci a chemiczne preparaty

Specjalista radzi, by szczególną ostrożność zachować podczas stosowania sztucznych preparatów szczególnie u dzieci.

- Żaden spray nie może być aplikowany na skórę noworodków. Jest to kategorycznie zakazane aż do ukończenia 2. miesiąca życia. Ochrona w tym czasie polega tylko i wyłącznie na stosowaniu moskitier. Z kolei preparatów zawierających olejek eukaliptusa cytrynowego nie należy stosować u dzieci przed trzecim rokiem życia– informuje specjalista z Medicover Białystok.

- Nie powinno się rozpylać preparatu bezpośrednio na skórę dziecka. Najpierw trzeba nanieść jego niewielką ilość na własną dłoń a następnie rozetrzeć na nieosłoniętej ubraniem skórze malucha.

Również w przypadku dorosłych wszystkie preparaty w sprayu powinny być stosowane wyłącznie na odsłoniętą skórę i/lub na ubranie. Nie powinno się ich rozpylać pod osłoniętymi częściami ciała. Warto też ostrożnie podchodzić do aplikowania środków bezpośrednio na twarz. Należy rozpylić jego niewielką ilość na dłoni a następnie rozprowadzić na skórze, uważając przy tym aby substancja nie dostała się do oczu i ust. Nie jest też wskazane stosowanie preparatów w miejscach skaleczonej lub podrażnionej skóry. Nie powinno się też ich rozpylać w pomieszczeniach zamkniętych.

- Odzież w ciemnych kolorach zwiększa ryzyko ugryzienia, gdyż cechuje się najmniejszym poziomem odbijania promieni słonecznych, to zaś sprawia, że szybko się nagrzewa. Pot zaś jest czynnikiem wyjątkowo przyciągającym komary. Chociaż owady gryzą również przez ubranie, jednak jasna odzież, długie rękawy i spodnie mogą zminimalizować to ryzyko – mówi specjalistka z Medicover.

Dlaczego bąble swędzą?

Po przekłuciu skóry przez samicę komara wraz z jej śliną dostają się do naszego organizmu substancje wywołujące odczyn zapalny z towarzyszącym mu nieprzyjemnym świądem. Na skórze pojawia się wówczas obrzęk, zaczerwienienie i uczucie pieczenia.

- Jeżeli skóra zostanie rozdrapana to rana może zostać zainfekowana i spowodować objawy ogólne, np. gorączkę. Dlatego, choć to trudne – zwłaszcza w przypadku dzieci - bardzo istotne jest, aby nie dopuszczać do rozdrapania śladu po ukąszeniu poprzez skuteczne i szybkie zwalczanie świądu – mówi dr Irena Białokoz-Kalinowska

Pierwsza pomoc? Cebula

Pierwsza pomoc po ukąszeniu polega na zdezynfekowaniu skóry. Sprawdzonym, domowym sposobem może być skropienie zranionego miejsca sokiem z cebuli lub przyłożenie jej krążka. Cebula ma działanie przeciwzapalne i odkażające. Następnie należy miejscowo zastosować preparat apteczny łagodzący obrzęk i świąd. Zalecane jest również przyjęcie preparatu wapnia. Może to zapobiec wystąpieniu reakcji alergicznej. W przypadku utrzymywania się odczynu zapalnego z towarzyszącym narastaniem obrzęku, pojawieniem się gorączki, złego samopoczucia lub objawów wtórnego zakażenia, konieczna jest szybka konsultacja lekarska.

 

Czytaj dalej...

Szczepienia. Wirusowe zapalenie wątroby – szczepienia to skuteczna profilaktyka


zaszczepsiewidza28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień WZW, czyli wirusowego zapalenia wątroby.  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od siedmiu lat, w dniu rocznicy urodzin Barucha Samulela Blumberga (1925-2011), amerykańskiego lekarza, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B,  przypomina o groźnych zakażeniach dotykających miliony osób na całym świecie.

Czytaj dalej...

ZLO: Protetyka z NFZ pozostanie w Jaworznie


protezaa1Zespół Lecznictwa Otwartego jako jedyny świadczeniodawca z Jaworzna podpisał z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakt dotyczący protetyki stomatologicznej. Umowa obowiązuje od 1 sierpnia 2017 roku do 30 czerwca 2022 roku.
– To dobra wiadomość dla naszych pacjentów! Dzięki tej umowie nadal będą korzystać ze świadczeń na miejscu, w Jaworznie i  nie będą potrzebne wyjazdy do sąsiednich miast – informuje Jacek Nowak, prezes Zespołu Lecznictwa Otwartego.
Na obszarze: będzińskim, zawierciańskim, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec do konkursu na udzielanie świadczeń w zakresie protetyki stomatologicznej przystąpiło sześć podmiotów, w tym jaworznicki ZLO.

Czytaj dalej...

Od ukąszenia kleszcza też można się ubezpieczyć


kleszcz0717Z danych Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH wynika, że tylko w pierwszej połowie 2017 roku odnotowano 4 702 przypadków boreliozy wśród Polaków.
To o 30% więcej niż w tym samym okresie w 2016 r. Ta zakaźna choroba przenoszona jest przez kleszcze, a nieleczona może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Groźna borelioza
Lasy, łąki, miejskie parki a nawet domowe ogródki – wszędzie tam jesteśmy narażeni na możliwość występowania kleszczy. I o ile sama ich obecność nie niesie za sobą wielkiego zagrożenia dla człowieka, to już ukąszenie może mieć nieodwracalne skutki. Dlaczego? Jak wynika z danych Sanepidu, prawie 1/3 kleszczy zakażona jest boreliozą, czyli chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie Borrelia burgdorferi. Nieleczona borelioza może prowadzić m.in. do drżenia mięśni, bóli korzeniowych, niedowładu wiotkiego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenia mózgu. W skrajnych przypadkach może także prowadzić do stwardnienia rozsianego. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzanie skóry po każdej wizycie na świeżym powietrzu.

Czytaj dalej...

ZLO: Do lekarza przez internet

zlo0916006Pacjenci Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie mogą korzystać z systemu rejestracji internetowej. Wystarczy, po wcześniejszym zarejestrowaniu się w systemie, wejść na stronę internetową spółki (www.zdrowie.jaworzno.pl) aby umówić lub odwołać wizytę, a także uzyskać podgląd listy zarejestrowanych i zrealizowanych spotkań.
– Proponujemy naszym pacjentom rozwiązania, które pozwalają im zgodnie z własnymi potrzebami planować wizyty u lekarza. Świat idzie do przodu, również nasza spółka otwiera się na nowoczesne rozwiązania, które stają się standardem – informuje Jacek Nowak, prezes ZLO Jaworzno.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us