Menu
reklama
reklama

TATA- najważniejsze słowo dla mężczyzny

  • Dział: Zdrowie


tata2Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji NASZ BOCIAN kolejny rok z rzędu organizuje kampanię pod hasłem „TATA- najważniejsze słowo dla mężczyzny”. Akcja została zainicjowana w 2010 roku i celowo jest organizowana w czerwcu, ponieważ w tym miesiącu obchodzony jest Dzień Ojca.

- Zgodnie z coroczną tradycją poprosiliśmy polskie ośrodki leczenia niepłodności o przygotowanie na ten miesiąc specjalnej puli darmowych badań nasienia dla wszystkich przyszłych tatusiów. W tym roku mamy ich aż 900, a będzie można je wykonać w 34 punktach w Polsce – mówi Marta Górna ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Czytaj dalej...

Czy wiesz czym jest pozytonowa tomografia emisyjna?

  • Dział: Breaking news 2

topografia emisyjna 0618Badanie PET-CT, które wykorzystuje skaner pet/ct to jedno z najpopularniejszych rozwiązań we współczesnej medycynie. Dowiedz się więcej na jego temat!

Pozytonowa tomografia emisyjna – czym właściwie jest?
Często nazywane badaniem PET-CT to metoda wykorzystywana (do tzw. obrazowania) w kardiologii, neurologii czy onkologii. Aktualnie coraz więcej placówek szpitalnych jest w posiadania urządzenia (skaner pet/ct) pozwalającego na przeprowadzenie pozytonowej tomografii emisyjnej. Badanie często wykonywane jest do wykrywania różnego rodzaju zmian nowotworowych, jakie są wskazania do przeprowadzenia badania PET-CT (pozytonowa tomografia emisyjna) m.in.:
- nowotwór trzustki
- nowotwór płuc
- nowotwór tarczycy
- nowotwór piersi
Przeprowadzenie badania daje możliwość stosunkowo szybkiej diagnozy, a co za tym idzie podjęcia skutecznej terapii. Oprócz róznego rodzaju zmian nowotworowych badanie (skaner pet/ct) wykorzystywany jest także w przypadku chorób neurologicznych (m.in. padaczka, w niektórych przypadkach Alzheimer) oraz przy chorobach i zaburzeniach kardiologicznych. Dzięki dużej precyzji i najnowocześniejszym rozwiązaniom - pozytonowa tomografia emisyjna jest jednym z najskuteczniejszych metod w wykrywaniu zmian nowotworowych. Więcej informacji dotyczących pozytonowej tomografii emisyjne oraz najnowsze rozwiązania technologiczne (skaner pet/ct) znajdziesz na stronie producenta Philips Healthcare https://www.philips.pl/healthcare/solutions/computed-tomography

Skaner pet/ct (cyfrowy skaner pet)
Urządzenie wykorzystywane do przeprowadzenia badania pet/ct (pozytonowa tomografia emisyjna) to skaner pet/ct można go podzielić w zależności od opcji na:
- PET-MRI (łączy w sobie PET z rezonansem magnetyczny)
- PET-CT (łączy w sobie PET z tomografem komputerowym)
Rozwój technologii wpływ oczywiście na ciągłe doskonale sprzętu wykorzystywanego do przeprowadzania tego jakże skutecznego badania. Warto również wspomnieć, iż ta metoda działa w sposób nieinwazyjny, bezbolesny oraz w pełni bezpieczny dla zdrowia pacjenta (podczas przeprowadzania badania PET-CT pacjent co prawda jest poddany promieniowaniu jonizującemu, jednakże dawka jest w pełni akceptowalna i niezagrażająca zdrowi i życiu). Istnieją dwa przeciwwskazania do przeprowadzenia pozytonowej tomografii emisyjnej – kobieta w ciąży lub karmiąca piersią. O czym warto pamiętać przed badaniem (3 podstawowe elementy):
- dobę przed badaniem nie można forsować ciała (m.in. aktywność fizyczna, spożywanie alkoholu)
- należy spożywać wodę (min. 1 litr)
- no i najważniejsze należy się zrelaksować

Czytaj dalej...

Czy warto obawiać się badań słuchu?

  • Dział: Breaking news

audiometria0618Wraz z kolejnym mijającym rokiem naszego życia wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze słuchem. Idąc standardowym tokiem myślenia, dla własnego dobra powinniśmy wziąć pod uwagę udanie się na jedno z wielu badań słuchu, które pomogą nam wykryć źródło i naturę naszego niedosłuchu. Niestety, coraz częściej można się spotkać z pewnym uprzedzeniem dotyczącym tych zabiegów, głównie przez niewiedzę dotyczącą tego, jak wyglądają poszczególne badania.

Badanie badaniu nierówne

Przede wszystkim musimy zrozumieć to, że badania słuchu dzielą się na obiektywne i subiektywne. Gdybyśmy mieli najprościej wytłumaczyć, co je różni od siebie, to przyjęlibyśmy kryterium stopnia współpracy pacjenta. Pierwsze ze wcześniej wymienionych badań działają w tak wygodny sposób, że praktycznie nie wymagają one naszego udziału. Natomiast w przypadku kategorii subiektywnej potrzebna będzie współpraca na linii pacjent – specjalista. Jednak tym, co łączy oby dwie kategorie, to fakt, że nieważne, na jaki zabieg się zdecydujemy- mamy gwarancje, że będzie on całkowicie bezbolesny!

Audiometria tonalna

Badania subiektywne są zwykle bardzo prostymi próbami mających na celu określenie zdolności słuchu poszczególnego pacjenta. Bezapelacyjnie najpopularniejsza pozostaje audiometria tonalna, która ocenia przewodnictwo powietrzne i kostne. Daje nam ono jasny obraz na to, czy dana wada słuchu powstaje w uchu środkowym, wewnętrznym czy może nawet na dalszym odcinku drogi słuchowej. Bada się to przy pomocy urządzenia zwanego audiometrem, emitującego dźwięki o zróżnicowanych częstotliwościach. Gdy usłyszymy dany dźwięk, naciskamy przycisk – i tak do końca badania! To nie takie straszne prawda?

Badanie słuchu możesz wykonać za pośrednictwem firmy Audiofon w jednym z jej oddziałów w całej Polsce i to za darmo!

Tympanometria

Natomiast spośród badań obiektywnych, które pozwalają na dogłębniejszą analizę wyników na przykład wspomnianej audionometrii, zdecydowanie najczęściej wykonywana jest tympanometria. Jej zadaniem jest nie tylko dokładna ocena stanu ucha środkowego, ale również postawienie trafnej diagnozy dotyczącej przyczyny niedosłuchu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tympanometru, mierzącego drgania błony bębenkowej przy różnych wartościach ciśnienia. Samo badanie jest bardzo proste i polega na wprowadzeniu do kanału słuchowego sondy pomiarowej. Emitowany przez nią dźwięk i ciśnienie w różny sposób działają na błonę bębenkową i w ten oto sposób lekarz jest w stanie sprawdzić jej wychylenia.

Podsumowanie

Nie mamy czego się obawiać w przypadku badań słuchu! Możemy was zapewnić, że żadne z nich nie jest w żadnym stopniu bolesne, a jednak są niesamowicie skuteczne! Pozostaje nam wiara w to, że gdy następnym razem i was dotknie problem związany z nawet drobnym niedosłuchem, nie będziecie przestraszeni, lecz weźmiecie sprawy w swoje ręce i udacie się do odpowiedniego specjalisty!

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us