Menu
reklama

Jaworznianie uczcili 36 lat Solidarności.

  • Autor 


solid0916063Rocznica powstania Niezależnego Związku Zawodowego Solidarność w Jaworznie zawsze obchodzona jest w wielkim szacunkiem dla historii, dla ludzi i wydarzeń z tamtych czasów, które jeszcze większość społeczeństwa pamięta.
W Jaworznie w towarzystwie relikwii błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, zebrały się delegacje zakładowych organizacji związkowych Solidarności na czele ze strukturami miejskimi Przybyły władze miasta w osobach Prezydenta Pana Pawła Silberta i Jego Zastępców: Pani Moniki Bryl oraz Pana Tadeusza Kaczmarka.solid0916008Przybył przewodniczący Miejskiej Solidarności, a zarazem członek komisji krajowej, Pan Waldemar Sopata oraz Pan Bogdan Biś, również członek władz krajowych.

Wiele pocztów sztandarowych utworzyło szpaler prowadzący do ołtarza, a dostojności dodawały im czapki górnicze i galowe mundury.

Kazanie, które wygłosił ksiądz Eugeniusz Cebulski zawierało szereg elementów, mających związek z walką o dzisiejszy stan prawny i moralny całego kraju jak i poszczególnych obywateli z zaznaczeniem zdobyczy jakie wywalczył właśnie związek Solidarność.

solid0916048Ale nie byłoby to możliwe bez postaci największych, kanonów światowej historii. Tu wymienił Papieża Jana Pawła Drugiego - Świętego, Prymasa Tysiąclecia - Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę.

To osoby, które w najtrudniejszych czasach podtrzymywały wolę istnienia narodu, którym zaufali Polacy.

Wskazał również na uniwersalizm słowa Solidarność, które nie znaczy oczywiście tylko nazwy związku zawodowego, ale stanowi podstawę życia współczesnego, kanwę wychowania młodych ludzi, a nawet nauki pierwszych wartości w wypadku dorastania dzieci.
Bez solidarności na co dzień, bez drobnych gestów nie można by było osiągnąć tego, co Solidarność osiągnęła 36 lat temu, a dziś wspomnienie tego słowa i tamtych czasów jest konieczne w chwili kiedy do głosu zaczyna dochodzić złość, nienawiść, niezrozumienie i pycha.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us