Menu
reklama

Po raz XII Konkurs o Złotą Lirę w Jaworznie

  • Autor 


zlotalira16f041Co roku podczas rozstrzygnięcia konkursu o "O złota Lirę" organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Kultury objawiają się nowe talenty, można poczuć nową, inna wrażliwość, spotkać kolejnych młodych i starszych ludzi, dla których czas płynie nieco inaczej, niż dla większości szarych śmiertelników.
Bo czas poezji to czas, którego nie chce się przyspieszać, który nie rządzi się prawami kolejnego świtu i kolejnego wieczora, a godziny przeplatają się ze sobą, wymagając tak od poety, jak i od odbiorcy jego słów cierpliwości, ale nie rozleniwienia, czystości umysłu, ale nie matematycznej zimnej precyzji i rozrzewnienia, ale nie zasmucenia.zlotalira16f009Nawet jeśli poezja smutną bywa, to zawsze na jaj końcu, na finiszu, czeka nas optymizm, który pozwala, po z nią randce, powrócić na tory codzienności, będąc zasilonym nowymi, nieznanymi dotychczas umiejętnościami obserwacji otaczającego nas świata.
Cóż z tego że takie słowa padają, kiedy poezja nie jest dziś najbardziej ulubionym sposobem docierania do myśli autora.
Dziś memy, albo pozbawione jakichkolwiek emocji nowotwory językowe, kreowane przez media mają wyrazić wszystko.
Jakże to ubogie, jakie to płaskie i płytkie, jakie pozbawione indywidualności. Spójrzmy na jakakolwiek dyskusję w internecie na temat dobrego skądinąd filmu, dobrej książki, dobrego wiersza...

zlotalira16f059Mega, super, ekstra, wypas... przecież to aż niedobrze się robi, bo ciekawa wypowiedź to taka, która wyróżnia się spośród innych. Jak może być ciekawe zdanie, które zawiera wybitnie standardowy zestaw nawet niepolskich dziwolągów językowych?
Jak zabłysnąć chce, jak chce być zauważony w tłumie nastolatek, albo i dorosła osoba, która nie potrafi powiedzieć jak naprawdę się czuje, bo każde dobre samopoczucie wyraża jedynym, wywołującym torsje: ?Zajebiście??
A jednak znajdują się ludzie, którym brakuje normalności, którzy szukają sposobów wyrazu i ekspresji, którzy w wypowiedzi na jakiś temat nie powtórzą dwóch takich samych epitetów, jeśłi to nie ma uzasadnienia, a uczucia opisują całym spektrum barw słów, mogącym z pewnością pokolorować nasze myśli.
I tak dzieje się za każdym razem, kiedy następuje ogłoszenie wyników konkursu poetyckiego w Klubie Relax.
zlotalira16f005"Złota Lira? to już marka, to dobra inwestycja młodych, ale nie tylko młodych poetów w przyszłość, bo posiadając dyplom Jaworznickiego STK jest się już kimś w gronie dzisiejszych twórców wierszy.
Tegoroczne spotkanie odbyło się w zastępczej sali - w sali kameralnej Młodzieżowego Domu Kultury, a prowadzącymi finał konkursu byli pani Grażyna Kieszek z Klubu Relax oraz Pan Jacek Maliszczak - prezes STK. Na widowni opócz laureatów, zasiadły jaworznickie radn, Panie Anna Lichota i Renata Gacek.
Uroczystość była krótka, ale treści w niej sporo - treści wyrażonych wersami wierszy.
jak to sie ma w przełożeniu na podium?
W kategorii A, czyli młodzieży:  
I.   Matylda Szpindor ?Polifonia"
II.  Aleksandra Łata ?Wybuch"
III. Natalia Gromadka ?Kociątko"
Wyróżnienia:
Aleksandra Guja ?Ulotność"
Julia Sierakowska ?Prababcia"
Oliwia Dominik ?Marzenia"
Ludmiła Marcinkowska ?Linoskoczek"

W kategorii B
I.   Janusz Lisicki ?Hiatus", ?Kruk"
II.  Marek Szczerbinski ?Siedem lasów", ?Opowieść starego moździerza"
III. Mirosław Kowalski ?Niech będzie bezszumnie"
Wyróżnienia:
Piotr Zemanek ?Eden"
Andrzej Ziobrowski ?Późno w nocy"
Irena Ślusarczyk ?Rocznica"

Jak zwykle nagrodzone wiersze zostały przeczytane, tym razem przez uczniów II LO w Jaworznie: Alicję Marszałek, Nikolę Musiał i Kamila Starca.
Muzycznie poetycką godzinę ubarwili Nicol Błońska, Agata Gontarz i Nikodem Łabuz.
Najlepszym gratulujemy, a wszystkim życzymy pozostanie wrażliwymi i otwartymi na piękne słowo...

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us