Menu
reklama

Dla Ciebie Polsko Ojczyzno Moja - wystawa - Przemysław Gosiewski

  • Autor  MJ

 

p gosiewski wystawa 91016035Wystawa została sprowadzona do Jaworzna z inicjatywy Pani Beaty Gosiewskiej - Posłanki do Parlamentu Europejskiego oraz Pana Dariusza Starzyckiego - Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystawa i ?Dla Ciebie Polsko Ojczyzno Moja: ?Przemysław Gosiewski 1964-2010" jest poświęcona Przemysławowi Gosiewskiemu wybitnemu polskiemu politykowi i samorządowcowi czytamy we wstępie do ekspozycji.

 

Przemysław Gosiewski był jednym z najbardziej znaczących polskich polityków pierwszej dekady XXI w. Związany z Prawem i Sprawiedliwością uczestniczył w jej tworzeniu. Bliski współpracownik Jarosława i Lecha Kaczyńskich. Poseł na sejm Sejm IV, V i VI, członek Rady Ministrów oraz wiceprezes Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

p gosiewski wystawa 91016038Na wernisażu pojawili się: Ewa Malik, Dariusz Starzycki, Waldemar Andzel ? Posłowie na Sejm RP, Zastępca prezydenta Jaworzna, Pan Tadeusz Kaczmarek, Starosta Powiatu Chrzanowskiego Pan Krzysztof

Kasperek, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego - Pani Maria Materia, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie, Pani Anna Lichota, oraz Panem Sebastian Pycia.

W swej publicznej działalności Przemysław Gosiewski przywiązywał wielką wagę do podejmowania działań stanowiących właściwie prowadzoną politykę historyczną. Bywał zawsze obecny podczas uroczystości patriotycznych w swoim województwie. A były to między innymi ujęte na zdjęciach prezentacji: Odsłonięcie Pomnika Niepodległości w Kielcach, uroczystości na Wykusie poświęcone żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury-Nurt", msze za Ojczyznę w kolejne rocznice i święta państwowe.

p gosiewski wystawa 91016047Ważna jest przeszłość Przemysława Gosiewskiego. Przemko, jak mówi o nim mama, Pani Jadwiga Gosiewska ? Czarnołęska, był aktywnym działaczem wolnościowym. Lata osiemdziesiąte to czas, w którym Przemysław Gosiewski podejmuje aktywne uczestnictwo w antykomunistycznej opozycji. Od pierwszych chwil studiów na Uniwersytecie Gdańskim głęboko angażuje się w tworzenie i rozwój niezależnego od reżimowych władz samorządu studenckiego. Jego talent by przodować i przewodzić innym, daje znać o sobie, gdy już w następnym roku zostaje wybrany szefem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na UG. Organizacja, którą kieruje jest niezwykle aktywna. Demonstracje, antykomunistyczne manifestacje, strajk studencki, wszelka działalność, która mogła ugodzić w zniewalający Polskę system to pole, na którym Przemysław działa z wielkim zaangażowaniem własnym i doskonałym przykładem dla innych. Ukoronowaniem tego etapu jest jego udział w organizacji pierwszego, po ponownej legalizacji, zjazdu Solidarności w gdańskiej hali Oliwii oraz późniejsze tworzenie z braćmi Kaczyńskimi Porozumienia Centrum.

Na wernisaż zostało zaproszonych kilkadziesiąt osób, które z ciekawością przysłuchiwały się zarówno faktom z życia Przemysława Gosiewskiego, jak i bardzo osobistym wyznaniom Jego mamy.

List od Pani Beaty Gosiewskiej - Poseł do Europarlamentu odczytał Jej asystent, Pan Rafał Barański.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us