Menu
reklama

Światowy Dzień Nowotworów NET, czyli co warto wiedzieć o nietypowych nowotworach

  • Autor nowotwnet1116Ogólnoświatowy Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych ? NET co roku obchodzony jest 10 listopada.

Dotychczas w Polsce na ten typ nowotworu zdiagnozowano ponad 2 tysiące osób, ale eksperci alarmują, że chorych może być znacznie więcej.

Lekarze podkreślają, że wielu pacjentów jest niezdiagnozowanych, a tym samym niewłaściwie leczonych. Postawienie diagnozy trwa od 5 do 7 lat. Aby poprawić czas rozpoznania choroby i dać pacjentom szansę na odpowiednie leczenie, stowarzyszenia pacjentów i eksperci z całego świata podczas Dnia Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych przypominają o tej wciąż nieznanej dla wielu ludzi chorobie.Nowotwory neuroendokrynne ? rzadkie i ciągle mało znane

Guzy neuroendokrynne (NET ) to nowotwory, które rozwijają się powoli i często niezauważalnie. Około 70 %  guzów NET powstaje w obszarze układu pokarmowego i trzustki. Stanowią one ok. 2% wszystkich nowotworów  przewodu  pokarmowego. Choć występują podobnie często jak rak żołądka czy trzustki, wiedza o nich jest zdecydowanie niższa, co przekłada się na zbyt późne rozpoznanie choroby. Nowotwory NET mogą przebiegać bezobjawowo, czasami powodują napadowe zaczerwienienie twarzy, a także górnej połowy ciała, uporczywe biegunki, zmiany skórne, napady astmatyczne, czy bóle brzucha. Mogą również przypominać inne choroby, takie jak zapalenie śluzówki żołądka, kamica żółciowa czy zespół jelita drażliwego.

 ?Większość społeczeństwa nigdy nie słyszała o tego rodzaju chorobie. Nowotwory neuroendokrynne mogą rozwijać się przez lata,  nie dając żadnych objawów, innym razem objawy mogą być bardzo niecharakterystyczne. W efekcie pacjenci, którzy powinni znajdować się pod opieką endokrynologa i onkologa, trafiają do właściwego lekarza zbyt późno, co zmniejsza szansę na ich wyleczenie. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom uda się skrócić statystyczny czas diagnozy, a nowotwory neuroendokrynne czarno na białym zapiszą się w świadomości Polaków.?- powiedziała dr hab. n. med. Anna Sowa ? Staszczak z Katedry i Kliniki Endokrynologii w Krakowie.

Koncert charytatywny

Z okazji światowego Dnia Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych (NET) 25 listopada 2016 r. w Krakowie odbędzie się koncert charytatywny pod nazwą ?Black or White?.

?Niejednoznaczność objawów sprawia, że symbolem nowotworów neuroendokrynnych stał się wzór zebry. Trudno stwierdzić czy zebra jest w białe czy w czarne pasy, podobnie odróżnienie nowotworu neuroendokrynnego od innych powszechnych chorób sprawia wiele trudności. Właśnie dlatego koncert przybrał nazwę ?Black or White.?? podkreśliła dr hab. n. med. Anna Sowa ? Staszczak z Katedry i Kliniki Endokrynologii w Krakowie.

Celem koncertu jest wsparcie Fundacji na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej "Pro Endocrinologia" Kliniki Endokrynologii w Krakowie oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem nieznanych powszechnie nowotworów neuroendokrynnych. Na scenie wystąpią artyści Teatru Muzycznego Roma, Karol Dziedzic z zespołem, tancerze Krakowskiej Akademii Tańca oraz kwartet muzyczny Solosters. W trakcie imprezy osoby zainteresowane będą miały możliwość zapoznania się z tematem nowotworów neuroendokrynnych.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, przy ul. Straszewskiego 21. Bilety w cenie 50 PLN dostępne będą w kasie uczelni. Fundusze, które zostaną zebrane ze sprzedaży biletów zostaną przekazane Fundacji na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej "Pro Endocrinologia" Kliniki Endokrynologii celem poprawy diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych pozostających pod opieką Kliniki.

Konferencja naukowa

W związku ze Światowym Dniem Nowotworów Neuroendokrynnych Katedra i Klinika Endokrynologii UJCM w Krakowie zaprasza także na organizowaną pod hasłem ? Nowotwory endokrynne z pułapu lekarza internisty, lekarza rodzinnego i gastrologa? konferencję naukowo-szkoleniową. Spotkanie, które odbędzie się 3 grudnia 2016 roku dedykowane jest specjalistom z zakresu medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych oraz lekarzom innych specjalizacji.

Celem przedsięwzięcia jest pogłębienie wiedzy wśród lekarzy, zwłaszcza lekarzy pierwszego kontaktu, na temat możliwych objawów choroby nowotworowej związanej z istnieniem nowotworu neuroendokrynnego (NET), wytypowanie pacjentów wymagających dalszej diagnostyki oraz w zależności od stadium choroby kierowanie pacjentów do odpowiednich ośrodków specjalizujących się w tego typu nowotworach.  

Zgłoszenie udziału w szkoleniu odbywa się wyłącznie elektronicznie. Więcej informacji na temat szkolenia na stronie: www.net.jordan.pl

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us