Menu
...
reklama
reklama

Uczciliśmy pamięć o ofiarach i tragedii stanu wojennego

 

rocznica stanu wojennego jaworzno 900 45Kilkadziesiąt osób miało wolę, miało potrzebę, miało nakaz wewnętrzny, aby wyjść na ulicę i zaznaczyć swoją pamięć, swoją solidarność z ofiarami stanu wojennego, który zmienił życie Polaków po haniebnym geście, geście bandyckim, jak go nazwał Prezydent Andrzej Duda, po geście skierowanym przeciw narodowi polskiemu.

Dziś stara nomenklatura, ludzie tęskniący do dominacji nad narodem próbują wmówić Polakom, że stan wojenny to nic nie znaczące wydarzenie, co najwyżej kulturalne, rzekomo ratujące Polskę. Od czego? Tego nie umieją powiedzieć. Dziś chcą wrócić do wolności, która oznaczała niewolę sowiecką i dominację funkcjonariuszy UB, SB i PZPR.

 
rocznica stanu wojennego jaworzno 900 36Kiedy wspominamy tamten czas, kiedy oni dominowali nad zniewolonymi rodakami, ogarnia nas podobne uczucie strachu, tamtych dni zapomnieć się nie da. Nie da się wymazać z pamięci dziesiątek zabitych, setek tych, którzy stracili zdrowie, tysięcy aresztowanych, internowanych, wyrzuconych z pracy, którym odebrano godność, odebrano wolność, odebrano nadzieję.

Kiedy zastanawiamy się nad grozą tamtych chwil można zdać sobie sprawę z faktu, że Wojciech Jaruzelski (już na szczęście wkrótce nie generał) zorganizował Polakom wojnę 35 lat po zakończeniu II wojny światowej - największej kaźni, największego ludobójstwa i po 35 latach dominacji sowieckiej nad Polską, po dalszym, zorganizowanym mordowaniu rodaków, po praniu mózgów, tak, aby nikt nie pamiętał Polski wielkiej, Polski przedwojennej, Polski kochanej.

Co mogli czuć ludzie, którzy przeżyli II Wojnę światową, mający ogrom niezagojonych ran po niemieckim piekle?

rocznica stanu wojennego jaworzno 900 25Co mogli czuć, kiedy usłyszeli z ekranów telewizorów że... to znów wojna, kórą tym razem wypowiada brat bratu, wojskowy na usługach Kremla, swojemu narodowi?

To pytanie pozostawiam do rozważenia, prezentując kilka zdjęć z niewielkiej liczebnie, ale ogromnej duchem manifestacji zorganizowanej przez jaworznicką "Solidarność? i przy udziale Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej, 13 grudnia o godzinie 19.30 przy rondzie Jej imienia.

Nie dajmy Polsce zapomnieć, nie dajmy młodzieży i nikomu przejść do porządku dziennego nad tym, co działo się w Polsce pomiędzy 1944 a 1989 rokiem. Nie wolno dopuścić do głosu tych, którzy dziś gloryfikują WRON, Jaruzelskiego, Kiszczaka, totalitarną władzę i tych, którzy dziś gloryfikują czas stanu wojennego


UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Dozwolone linkowanie artykułu.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us