Menu
reklama

Koncert Noworoczny - a więc rok 2017 już w pełni

  • Autor 

 

koncert noworoczny jaworzno 2017 36To nowy pomysł na koncert noworoczny, choć odbiegający znacznie od wiedeńskiego pierwowzoru.

Inny repertuar i wykonawcy w pierwszej, inny w drugiej jego części.

Śledzący coroczne transmisje z sali filharmonii wiedeńskiej przyzwyczajeni są do wyłącznie klasycznego repertuaru, do muzyki instrumentalnej, toteż mogą czuć się zawiedzeni obecnością solistów w większości utworów, a także repertuarem stricte amerykańskim, broodwayowskim, nie umniejszając roli w historii muzyki wybitnym musicalowym kompozytorom.
Pierwsza część koncertu to na stęp Jakub Offenbach, a potem przede wszystkim Johann Strauss oraz Franciszek Lehar i wprowadzający w przerwę Imre Kalmann.Operetkowe standardy naddunajskich sal koncertowych wybitnie sprawdziły się, a solista opery Krakowskiej, Andrzej Lapmert dał się poznać jako niezwykły tenor, o barwie głosu i jego sile takiej, których rzadko da się słyszeć. Głos potężny, selektywny wyraźny.

W partiach kobiecych w pierwszej części wystąpiła Iwona Socha, również z opery krakowskiej.
Druga część koncertu to zupełnie rozrywkowy repertuar, kontrastujący z piękną klasyką.

koncert noworoczny jaworzno 2017 16Niemniej piękny, to jednak pozostawiający niedosyt odnośnie tejże klasyki i wytworności. Gerschiwn , Webber, Umebayashi, czy Konder, którego tytuł utworu z musicalu New York, New York w treści repertuaru skrócono o jedno New York.
A to już nie ta sama piosenka.

Edyta Krzemień i Damian Aleksander to również soliści doskonale sprawujący się w swoim repertuarze, ale z informacji na folderze nie wynika, że należą do filharmonii Zabrzańskiej.
W dobie transferów i gościnnych występów ciekawi odpowiedź na pytanie czy muzycy z Zabrza zabrzaninami są, czy też to zespół złożony z różnych instrumentalistów, z różnych stron świata.

 

Życzenia złożone przez prezydenta Jaworzna Pana Pawła Silberta były krótkie, treściwe ale bardzo ciepłe i odebrane rzęsistymi brawami, po których został wzniesiony toast i nastąpiła przerwa wypełniona wypełnionymi szampanem kieliszkami.

koncert noworoczny jaworzno 2017 29Niestety strona wizualna koncertu słabo korespondowała z mistrzostwem instrumentalnym i muzycznym. Wspaniała muzyka, po części wiedeński walc, po części musicalowe show i ten szyk, i szarm, wytworność...

Tego już stwierdzić nie sposób, kiedy muzycy miast błyszczeć w blaskach ramp, panie prezentować w świetle swoje piękne kreacje i biżuterię, a smyki i batuta emanować świetlikami w iście wiedeńskim stylu, to wszystko zostało skąpane w odcieniach ciemności i ledwo - żółci.
Z pietyzmem zapewne przygotowana scenografia ledwo się żarzyła, a zarówno instrumentaliści jak i soliści mieli stworzone przez z góry padające żółte światło, cienie deformujące twarze. Imponująco to nie wyglądało, wręcz nieco piwnicznie.

Bolączka jaworznickich i nie tylko jaworznickich koncertów od lat, tym razem osiągnęła chyba apogeum. Podobno muzyków światło razi. Hmm, ale aż tak? Aż tak, aby bezsensem było przebieranie się solistki w różne kreacje, skoro i tak niewiele dostrzec można. Szkoda tych cekinów na sukniach, spinek od koszul, urody solistek i elegancji solistów.

Toteż oczywiście zdjęcia nie są, delikatnie mówiąc imponujące, bo przy pewnym poziomie mroku, nawet doskonałe obiektywy nie są w stanie przeciwstawić się zjawisku, które nie pozwala dobrze rozróżnić kolorów i oddać ich w sposób realistyczny.

Ale dobrze, że podczas życzeń nieco pojaśniało, szampan zamigotał babelkami i salę opuszczono z pozytywnymi, entuzjastycznymi nastrojami. A więc... Szczęśliwego nowego roku!

A na koniec wspomnijmy jeden z piękniejszych Koncertów Noworocznych, kiedy to wystąpiła nasza Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna "Archetti" - LINK DO ARTYKUŁU

UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Dozwolone linkowanie artykułu.Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us