Menu
reklama
reklama

Vehemence Quartet - światowy zespół z jaworznianami w roli głównej

vehemence201702 31Wojtek Lichtański i Mateusz Śliwa to duet saksofonistów, który podbił świat jazzu, młodego, współczesnego jazzu. O ich sukcesach na scenach konkursów, festiwali pisaliśmy niejednokrotnie. Pamiętamy Bielską Zadymkę Jazzową w 2012 roku, pamiętamy Czchów 2013 i Jazz nad Odrą w 2015 roku, gdzie otrzymali grand Prix.

Dziś utytułowani, grający na najlepszych jazzowych scenach świata wystąpili w Jaworznie jako Kwartet Vehemence, zapraszając wybitnego kubańskiego muzyka - trębacza Jorge Vistela.

Jazz nie jest muzyką, łatwą, nie jest łatwy szczególnie jazz współczesny.

 

To, co grają Wojtek i Mateusz to wybitnie trudna muzyka, która jest zrozumiała dla koneserów, toteż na koncert przychodzą ci, którzy wiedzą, czego oczekiwać.

vehemence201702 35I tak zapewne było, ale i tak niektóre twarze zdradzały zdziwienie i dezorientację słyszanymi rytmami. Ale już jeśli chodzi o dźwięki było nieco bardziej jasno - kto nie mógł włączyć się w rytmiczne tupanie, bo nie wczuł się w tego typu jednostajność, mógł wyodrębnić spośród wielu brzmień niesłychane dźwięki, wydobywane z instrumentów.
Czasem kontrabas zdradził inklinacje do awangardowego syntezatora, czasem saksofon zdał się naśladować zgoła inny instrument, a czasem bębny przypomniały o sobie, w sposób bardziej donośny i spektakularny, niż tylko nadawanie tempa. Nie zaprezentujemy muzyki, ale zdjęcia powinny zobrazować tajemniczość i niezwykłość wieczoru. A zagrali Jorge Vistel - trąbka, Wojciech Lichtański - saksofon altowy, Mateusz Śliwa - saksofon tenorowy, Alan Wykpisz - kontrabas, Szymon Madej – perkusja.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us