Menu
reklama
reklama
reklama

Rozstrzygnięty konkurs o Żołnierzach Wyklętych

 

konkurswykleci 160317 18W Muzeum Miasta Jaworzna odbył się I Konkurs Historyczny pod tytułem: "Żołnierze Wyklęci. Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956".
Organizatorem konkursu było Muzeum Miasta Jaworzna pod honorowym patronatem Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej i Posła na Sejm RP Dariusza Starzyckiego.
W historycznej rywalizacji wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta Jaworzna,.
Celem konkursu jest szerzenie wiedzy i pamięci bohaterskich żołnierzy konspiracji niepodległościowej, którzy po oswobodzeniu się spod niemieckiego jarzma, stawili czoło sowieckiemu okupantowi.
Główną nagrodą w konkursie był bilet na wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, na zaproszenie Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej przy współpracy z Posłem na Sejm RP Dariuszem Starzyckim.


konkurswykleci 160317 7Zmagania z testem ułożonym w tej, pierwszej jego edycji, przez Pana Adriana Ramsa, trwały niemal dwie godziny.
Pytania były jak na wiek adresatów konkursu bardzo trudne, szczegółowe i bezkompromisowe.

Jak przyznaje autor pytań, chciał on aby wygrały osoby, które bardziej niż przeciętnie przygotowywały się z tych historycznych tematów.

I rzeczywiście, biorący udział zagłębili się w literaturę, bo sporo z nich znało odpowiedzi na skomplikowane pytania. Niemniej każdy popełnił jakieś błędy, ale inaczej nie można by wyłonić zwycięzców.


Laureatami zostali:
I miejsce - Arkadiusz Dudziak, III LO
II miejsce - Konrad Knitter, II LO
III miejsce - Ilona Szarejko, I LO

konkurswykleci 160317 20Mamy dla naszych czytelników przykładowe pytania: warto spróbować odpowiedzieć, choć na pewno łatwo nie będzie.
Przykładowe pytania:
1. Kiedy Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę Rzeczypospolitej?
2. Na terenie jakiego byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego utworzono obóz filtracyjny, w którym osadzono żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK?
3. Jak nazywała się struktura centralna powstała po likwidacji AK, podporządkowana rządowi polskiemu na uchodźstwie, na której czele stał płk Jan Rzepecki?

Podczas kiedy jury sprawdzało testy, pan Adrian Rams zaprezentował autorski wykład na temat żołnierzy wyklętych oraz czasów w jakich przyszło im żyć i umierać. Wyjątkowo ciekawa prezentacja poparta dokumentami, zdjęciami wielką wiedzą historyka była wysłuchana w ciszy i zrozumieniu tematu.
.
Na uroczyste wręczenie nagród przybył Poseł na Sejm, Rp, Pan Dariusz Starzycki, który w imieniu Pani poseł Jadwigo Wiśniewskiej i swoim podziękował młodzieży za szczere zainteresowanie historią, wskazując na nasz wszystkich obowiązek zgłębiania i przekazywania dalej wiedzy o tych, którzy walczyli za naszą dzisiejsza ojczyznę. W rozdaniu nagród uczestniczyła również Pani Ewa Zuber, Wiceprzewodnicząca rady Miejskiej w Jaworznie oraz Pan Przemysław Dudzik, Dyrektor jaworznickiego muzeum.


Dodaj komentarz

Teksty i fotografie opublikowane w portalu stanowią własność intelektualną ich autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz komentarz.
Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu. Nie będą publikowane: Komentarze naruszające netykietę, oraz promujące komercyjne strony, produkty itp. Komentarze obraźliwe, bądź nie wnoszące nic do dyskusji. Komentarze propagujące nienawiść, rasizm, nietolerancję wobec poglądów, przekonań i wyznań. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy umieszczanych przez użytkowników i gości serwisu. Odpowiedzialność za treść postów ponosi wyłącznie ich autor. Komentarze nie są materiałem prasowym w rozumieniu prawa prasowego.


Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us