Menu
reklama

Moje rzeźby ożyły - wzruszająca historia o Michałku

  • Autor 

gier 5 2Był brzydki, po prostu brzydki. Do tej brzydoty dołączała się ułomność psychiczna, która powodowała, że był traktowany ja ktoś inny, wyśmiewano się zeń, kpiono, a nawet szydzono i przeganiano..

Jedyne na co mógł liczyć dzięki swemu niecodziennemu talentowi to na miejsce do spania, często w stodole, albo pomieszczeniu dla zwierząt i na miskę zupy, czy jakoś stary łach do przyodziania.
Michał Gier żył i wędrował po wsiach Małopolski nie dawno, bo na przełomie XIX i XX wieku.

Tak, to niedawno, bo przecież żyją jeszcze ludzie, którzy mogą go pamiętać. bo zmarł w 1929 roku.

O Jego życiu wiemy niewiele, tylko to, co zachowała tradycja wiejska, bo za życia nikt nie poznał się na jego talencie.

gier 10Dopiero dużo później, po śmierci ktoś zainteresował się niezwykłymi rzeźbami, zaczął szukać po wsiach, zbierać, katalogować. Okazało się że ten niewyuczony, prosty człowiek posiadał iskrę bożą pozwalającą mu nie wiedzieć w jaki sposób, tworzyć dzieła sztuki.

Taki Nikifor, czy Wowro, ale z Rybnej, czyli ze wsi niedaleko Chrzanowa.

Michałek, bo tak o nim mówiono doczekał się dziś należnej mu pamięci w postaci spektaklu Teatru Ludowego Tradycja, w Okleśnej, który zostaje z powodzeniem wystawiany od kilkunastu lat, który zdobywa nagrody i poklask coraz szerszych kręgów publiczności, którą niestety trudno zdobyć.

gier 22 2Ale i w Jaworznie w Jeleniu na przedstawienie przyszła duża grupa osób, w tym młodzież.

Nie zawiodły się, a wręcz były wzruszone, bo to historia chwytająca za serce, opowiadająca o kilku motywach z życia Michałka, kiedy to wychodzi on ze swojego grobu a przed nim rozgrywają się zdarzenia, których był uczestnikiem. Wszystko kończy się się sceną kiedy to wszystkie wyrzeźbione postaci nagle ożywają o oddają mi pewien hołd za to, ze po prosu powstały.

Przedstawienie sprowadziła do Jelenia do "Archetti", Pani Danuta Milner.
W główną rolę wcielili się Edward Górecki i Krystian Kwadrans.
Autorami scenariusza są Zbigniew Klatka i Stanisław Michno.

My mamy nieco zdjęć z barwnej historii o "Wargatym".

UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us