Menu
...
reklama

Misterium Drogi Krzyżowej w wykonaniu młodzieży


Misterium droga krzyzowa jaworzno 2017 33Wielki tydzień rozpoczął się jeszcze w niedzielę wieczorem, kiedy to w sali teatralnej sanktuarium w osiedlu Stałym grupa młodzieży zainscenizowała przepięknie przybrane rozważaniami misterium drogi krzyżowej.

Misteria takie odbywają się w wielu miejscach. Czasem to wielkie medialne ale i artystyczne przedsięwzięcia, czasem małe, kameralne, ale zawsze w nich chodzi o jedno. O zatrzymanie się na chwilę, przed każdą stacja i o garść przemyśleń.

Co by było, gdyby nie On, gdyby nie cierpiał za nas, gdyby nie oddał swojego jestestwa dla ludzkości.

Każda stacja drogi krzyżowej to symbol, wokół którego można snuć odpowiedzi na pytania wobec współczesnego świata, który, to nie tajemnica, jest dziś skoncentrowany wokół słowa mieć, miast być.


Misterium droga krzyzowa jaworzno 2017 4Oczywiście to nie reguła, ale jeszcze niedawno, choćby w naszym kraju, kiedy przeżywaliśmy piękne zrywy narodu, wiara była tym, co pomaga przetrwać, co pomaga mieć nadzieję.

 

Naród był jeden, zwarty. A potem wszystko się rozpadło, zmieniło. wielkie chwile przyliśmy jeszcze w czasie, kiedy odchodził nasz,
Papież, Jan Paweł Drugi. I to właściwie koniec.

Wielkie spory wielkie kłótnie, a na domiar tego odwracanie się od wiary wielu ludzi, często ludzi młodych, którzy poczuli powiew wolności, za tę wolność uważając wybory jakich dokonują,

Misterium droga krzyzowa jaworzno 2017 18Czyż nie wolno mi szukać szczęścia w świecie internetowym, w świecie gier, w świecie rozrywek, w świecie smatfonów i innych dających przyjemności rekwizytów, gadżetów, ale i w świecie nierządu i nieposzanowania odwiecznych wartości - szacunku dla drugiego człowieka, dla życia. To wydaje się dziś ludziom wolnością.

Ale gdy tak chwile pomyśleć, przyjrzeć się całości tych "wolności", okazuje się że to właśnie rzeczy, rekwizyty, które paradoksalnie tę wolność ograniczają, pomniejszają, wręcz odbierają.

Czyż wolnym jest człowiek, który od rana do wieczora obserwuje wpisy na portalach społecznościowych, mając przy sobie jak nie telefon, to tablet, komputer, jednym okiem zerkać w telewizor, drugim w lajki, a gdyby miał trzecie zapewne obserwowałby innych, bo ze swojego życia czerpać już nie umie.

Misterium droga krzyzowa jaworzno 2017 29Czymże jest udostępnianie całemu światu swoich najbardziej intymnych spraw, siebie, swoich bliskich, jak nie małym ale trudnym do opuszczenia więzieniem w którym brak czasu na rozmowę, na prawdziwe wyznania, gesty przyjaźni, czy miłości?
Czym jest tak naprawdę tak zwana wolność spędzana wokół stolika z alkoholem? Czy jest wolność wśród bohaterów seriali, czy gier komputerowych.
Pocieszające jest to, że właśnie młodzież sama z siebie potrafiła porzucić bzdurne rozrywki, i przygotować przejmujące widowisko - spokojne, wśród rozmyślań i refleksji.
Sala wypełniona publicznością zarówno bliskimi aktorów, jak i specjalnie przybyłymi na zaproszenie parafianami, pogrążona była w ciszy i w przejęciu.
To dobry wstęp do Wielkiego Tygodnia.
W misterium wzięli udział: Bartosz Gadziała, Justyna i Patrycja Głąbińska, Łukasz Sokół, Maksymilian Pokorzyński, Aleksandra Zelek, Maciej Walasz, Kacper Balcer, Jan Szczepański, Karol Stós, Hubert Tafel, Kacper Białas, Paweł Janikowski, Sara Bańkowska.

Misterium nie było tylko spektaklem, to ukazanie wielkiego serca dla potrzebującej dziewczynki.
Młodzież pomogła pomóc kolejnemu dziecku - Hani Stochmal, która walczy z nowotworem - nerczakiem zarodkowym. Chcemy pomagać Jej i rodzinie poprzez naszą pamięć, dobre słowo - mówili wykonawcy, którzy zachęcili do oddania ofiary na rzecz Hani.

UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu.

 

 

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us