Menu
reklama
reklama

Konkurs Młodego Skrzypka Archetti - Przesłuchania I etapu

konkurs mlodego skrzypka Jaworzno 49Pierwszy dzień Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Skrzypka był trudnym dniem dla młodych instrumentalistów. Repertuar wybrany na pierwszy etap przesłuchań, to nie były lekkie utwory, banalne. To utwory wymagające zarówno technicznych umiejętności wyćwiczonych podczas codziennych godzin prób w domu, ale i wczucia, muzycznej wrażliwości.

Kiedy widzi się kilku, czy kikunastolatków stojących samych na scenie wśród kompletnej ciszy, kiedy na końcu widowni, już poza zasięgiem wzroku siedzi srogie jury, które przysłuchuje się każdemu dźwiękowi, kiedy ma się świadomość że w tej chwili, trwającej kilka minut, młody człowiek jest zdany wyłącznie na siebie, na wytrzymałość swoich nerwów, na odporność psychiki, która przecież ze stali nie jest, można docenić wielką wolę zwycięstwa, wolę brnięcia coraz dalej w zawiłości klasycznej muzyki, wolę zostania skrzypkiem na miarę największych wirtuozów.

konkurs mlodego skrzypka Jaworzno 1Jednym się to udaje, lepiej, innym jest trudniej ale każdy z nich zasługuje na wielkie oklaski.
Takie też otrzymywali uczestnicy konkursu, na razie od znajomych, członków rodzin, którzy na czas występu wchodzili do sali i przysłuchiwali się jak syn, córka, poradzą sobie z zadanym repertuarem.

Jak mówi Pani Marzenna Synowiec, Dyrektor "Archetti" bardzo satysfakcjonująca jest liczba zgłoszonych uczestników. Pierwszy konkurs, na którzy przyjechało wielu młodych muzyków z dalekich obszarów Polski, ale i możemy liczyć na naszą młodzież.

Doskonałe jury w osobach wybitnych muzyków i pedagogów gwarantuje wysoki poziom konkursu i rzetelna ocenę umiejętności podczas wyłaniania zwycięzców.

W pierwszym etapie uczestnicy gruypy młodszej mieli do wykonania
- Jedną z dowolnie wybranych etiud:
J. F. Mazas – op. 36 z. 1, R. Kreutzer – 42 etiudy, F. Fiorillo – 36 etiud na skrzypce, Ch. Dancla – etiudy op. 73,
- Dwie kontrastujące części z jednej z  12 Fantazji G. Ph. Telemanna

Grupa starsza jeden z dowolnie wybranych kaprysów: N. Paganini – 24 kaprysy op.1, H. Wieniawski – Kaprysy op. 18, J.D. Allard – 24 Etiudy – Kaprysy op.41
- Dwie kontrastujące części z podanych Sonat i Partit J. S. Bacha: Adagio i Presto z I Sonaty g-moll J. S. Bacha lub Andante i Allegro z II Sonaty a-moll J. S. Bacha lub Sarabanda i Giga z II Partity d-moll J. S. Bacha lub Largo i Allegro assai z III Sonaty C-dur J. S. Bacha lub Preludio i Loure z III Partity E-dur J. S. Bacha lub jedna z 12 Fantazji G. Ph. Telemanna wykonana w całości.


konkurs mlodego skrzypka Jaworzno 11Wybory były różne urozmaicone, co powodowało, że pierwszy etap był bardzo ciekawy i poznawczy dla kogoś, kto w tej muzyce nie jest dobrze obeznany.

Po ponad czterech godzinach przesłuchań wyłoniono uczestników drugiego etapu, który odbędzie sie w sobotę po piątkowych próbach.
Werdykt jury brzmiał następująco
Wyniki I etapu grupy I
Komisja w składzie:
dr hab. prof. AM Szymon Krzeszowiec
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Przewodniczący Jury
dr hab. prof. AM Łukasz Błaszczyk
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
dr hab. prof. AM Robert Kabara
Akademia Muzyczna w Krakowie
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Lista osób zakwalifikowanych do II etapu
(kolejność alfabetyczna)
GRUPA I
Alanis Alvarez
Gryglaszewski Jan
Liber Justyna
Malczyk Kamila
GRUPA II
Biśta Magdalena
Kurek Aniela
Majcherczyk Małgorzata
Solarz Kacper
Sowa Dominik


Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us