Menu
reklama
reklama

Wystawa królików rasowych w Jaworznie

kroliki 71Ocena królika rasowego to nie przelewki, to nie zabawa. Trzeba być bardzo biegłym w temacie, trzeba doskonale znać wzorzec rasy, aby nie uczynić krzywdy prawdziwym czempionom, oraz nie przecenić okazu, który nie spełnia wszelkich wymogów, które później będą przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Na corocznej wystawie królików w Jaworznie, w pierwszym dniu, czyli w sobotę, 13 maja, od samego rana oceniano przywiezione prze hodowców najlepsze sztuki.
Sędzia główny, Pan Jan Chudy ocenia według wzorca, a dwaj pomocnicy prezentują królika, eksponują jego sylwetkę, sprawdzają czystość, i... nabierają doświadczenia, bo prawdopodobnie za jakiś czas również zostaną sędziami.
Aby zostać sędzią konieczna jest wiedza, staż w udziale w wystawach i spełnienie szeregu warunków oraz zdanie egzaminu.

kroliki 48To wymogi podobne jak w wypadku współzawodnictwa innych zwierzaków - psów, koni, czy kotów.

Trzeba być czujnym i spostrzegawczym, każda wada, każde odstępstwo od prawidłowego wzorca musi być zauważona. A to czy sierść jest odpowiednio błyszcząca, czy nie za długa, czy wśród jednolitych włosków nie znajdują się białe, albo niepasujące do barwy podstawowej, czy maska i czyli plamka na pyszczku nie jest za duża, albo za mała.

Ważne jest odpowiednie wyczesanie osobnika, ważne są dobrze przycięte pazurki, czystość organów płciowych oraz siła nóg i wielkość podgardla.

Na wystawie, jak referuje prezes Jaworznickiego Stowarzyszenia Hodowców Drobnego Inwentarza Pan Bogdan Jaworek, zaprezentowanych zostało 57 okazów kilku ras.
Niestety zabrakło największych króli, czyli belgijskich olbrzymów, których osobniki dorastają do 12, 13 kilogramów wagi. A więc to rzeczywiście olbrzymy.

Najmniej przyjemna informacja to taka, że króliki, te śliczne kudłate maskotki są zwierzętami hodowlanymi, przemysłowymi, które dostarczają tak pożywienia, jak i materiału na okrycia.

Ale całe szczęście na wystawie nie ma o tym mowy i możemy podziwiać piękno tych milutkich stworzeń.
W niedzielę od godziny pod halą można będzie zwiedzać wystawę i cieszyć się widokiem futrzaków.


UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu. LINKUJ - NIE KOPIUJ:)

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us