Menu
reklama
reklama

Czerwone Korale w Jeleniu zalśniły muzyką folkową


jelnkonkludowy 39I z Mysłowic, i z Chełmka, i z Dąbrowy Górniczej, i z Siewierza, i z Preczowa, i z Iwanowic, i oczywiście z Jaworzna, ale... aż dziwi bierze, że żaden z jaworznickich zespołów śpiewaczych, a mamy ich niemal w każdej dzielnicy, w sumie dziewięć nie wziął udziału w szóstym już Festiwalu Piosenki Ludowej pod tytułem: „Czerwone Korale”.
To trochę dziwne, bowiem przecież nasze Panie gospodynie wiejskie, członkinie grup uprawiających folklor i to na wysokim poziomie, lubią śpiewać i zdobywają laury na różnorakich konkursach, biorą udział w przeglądach.
Co się stało, że zlekceważyły zaproszenie na doskonale przygotowany i świetnie poprowadzony i ocenione wydarzenie kulturalne z dziedziny twórczości ludowej?

Tak się jednak złożyło, że miał im kto przynieść nieco wstydu, bo na festiwal zgłosiły się niezależne zespoły, które doskonale dały sobie radę i zaprezentowały przepiękne piosenki.
A były to Nikola Półka i Paulina Bień, Gabriela Jamróz, oraz... znany naszym czytelnikom doskonale zespół "Zipnotics", który od początku działalności bardzo oscyluje w zakresie ludowości, ale tej bardzo nowoczesnej, łączy tradycję z teraźniejszością zarówno w zakresie zawartości tekstowej, jak i muzycznym.
jelnkonkludowy 9Festiwal odbył się w dniu 18 maja, a jego przebieg miał zarówno sceniczny, jak i pozasceniczny charakter, Wystarczyło zbliżyć się do siedziby orkiestry Archetti aby usłyszeć niesamowicie żywiołowe śpiewy w otoczeniu tejże.
To członkowie przyjezdnych zespołów na ławkach parku, na chodnikach wyśpiewywali niezwykłe piosenki, zachęcając skutecznie do zabawy przechodniów i widzów eliminacji.

Finał imprezy przypadł na godzinę 16 i miał szybki charakter bowiem nasi goście musieli wrócić do swoich miast, a niektórzy mieli jeszcze występy.
Zatem przedstawiamy protokół jury, który mówi wszystko o trendach w dzisiejszej muzyce ludowej i preferencjach jurorów, czyli osób, które tak naprawdę w jakiś sposób wyznaczają kierunki działań na kolejne lata.

W koncercie finałowym wzięli udział zdobywcy pierwszych miejsc, ale i zwycięzcy ubiegłorocznego festiwalu.
A na koniec, oprócz podziękowań dla sponsorów i dobroczyńców, szczególne podziękowania za bezinteresowną pomoc dla Piekarni Pana Stanisława Bigaja, dzięki któremu posiłek uczestników festiwalu miał szczególny charakter,

„Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna

Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej
VI Festiwal Piosenki Ludowej „Czerwone Korale”
18.05.2017r.

Komisja w składzie:
Przewodniczący:  Andrzej Zaczkowski                        
                              Barbara Stelmach                            
                              Urszula Warszawska - Adamczyk

W kategorii zespoły komisja przyznała następujące nagrody:

Miejsce I:  Zespół Śpiewaczy „Leśniaki”, Siewierz
Miejsce II: Chóry Łączone „Czerwono-Czarni”, Mysłowice

       Zespół Pieśni i Tańca „Gołowianie”, Dąbrowa Górnicza
Miejsce III: Zespół Śpiewaczy „Dąbie”, Gródków

            Zespół Śpiewaczy „OD DO” , Preczów
Wyróżnienie: „Dziećkowiczanki”, Mysłowice
               „Zipnotics”, Jaworzno

W kategorii soliści komisja przyznała następujące nagrody:

Miejsce I: - nie przyznano
Miejsce II: - nie przyznano
Miejsce III: Ewa Drożniak, Iwanowice
Wyróżnienie: Przemysław Niemczyk, Chełmek

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us