Menu
...
reklama

25 lecie Stowarzyszenia Abstynentów "Razem" w Jaworznie

  • Autor 


abstynenci jaworzno stowarzyszenie jubileusz 2017 67To ludzie którzy są godni największego zaufania. Im można powierzyć zarówno zadania zawodowe, jak i problemy rodzinne, czy też własne, słabości. Oni pokonali to, co wielu wydaje się nie do pokonania. Własną chorobę, własne słabości, własne życie, zmieniając je nie do poznania,. Z życia zawieszonego w próżni, zmierzającego ku najgorszemu - ku śmierci, w życie pełne uśmiechu, szczęścia, radości, planów wspaniałych chwil i wspólnego podążania ku realizacji wszelkich planów.
Dla Nich nic nie jest niemożliwe, nie ma tematów leżących poza zasięgiem marzeń, pragnień. To Ludzie, którzy są uzależnieni od najbardziej zdradliwej, najchętniej używanej, a zarazem najmniej do czegokolwiek potrzebnej substancji chemicznej, jaką jest alkohol etylowy.

abstynenci jaworzno stowarzyszenie jubileusz 2017 34Czy wódka, czy piwo, czy wino, czy jakiekolwiek odmiany napojów procentowych to zawsze ten sam alkohol, który mimo jasnych i niezaprzeczalnych dowodów na jego zgubne działanie, w dalszym ciągu jest postrzegany jako nieodłączny element życia starych, młodych, rodzin, młodzieży, pracujących, bezrobotnych, wykształconych czy tez tych, którzy ledwo czytać umieją.

Alkohol nie rozróżnia statusu społecznego, wykształcenia, pozycji zawodowej. Alkohol nie rezygnuje z zapanowania nad biednym, bogatym, wygadanym czy milczkiem, cwaniaczkiem, czy człowiekiem nader uczciwym.

abstynenci jaworzno stowarzyszenie jubileusz 2017 43Bo alkohol to związek chemiczny, który dostając się do naszego organizmu w jakiejkolwiek postaci, w każdej ilości, czyni w organizmie, a najbardziej w mózgu, w psychice, ogromne spustoszenia. I nie ma znaczenia czy ktoś pije go dużo czy mało - każdy może się uzależnić.

Nikt niestety nie jest w stanie powiedzieć, jaka jego ilość potrzebna jest jego ciału, jego psychice aby poddać się i bez naszej świadomości, wiedzy, bez woli zająć nasze życie, zniszczyć je. Każdy uzależniony zaczynał swoją przygodę z alkoholem od towarzyskich spotkań przy jednym, dwóch piwach, czy przy kilku kieliszkach.
Ktoś powie - ja piję niewiele więc mnie nic nie grozi, bo przecież alkoholicy piją dużo, codziennie, od rana do wieczora.

abstynenci jaworzno stowarzyszenie jubileusz 2017 18Owszem, ale każdy alkoholik, zanim się nim stał, pił właśnie okazyjnie, towarzysko, wcale nie tak dużo. Tylko ani się nie obejrzał, kiedy jego organizm tolerował coraz większe ilości wódeczki, czy piwka. Stroma droga w dół zaczęła się niepostrzeżenie.


Abstynenci w większości to ludzie, których alkohol nie zabił, ale było blisko. Było blisko do tego, ponieważ obiegowa opinia o tym, że wystarczy tylko nie pić i wszystko wróci do normy, jest opinią laika, człowieka nie mającego pojęcia co to jest choroba alkoholowa.

Aby o tym się dowiedzieć trzeba albo skończyć żmudne, trudne i wyczerpujące studia, albo pochłonąć wielką ilość literatury, czy też poznać życie setek uzależnionych, albo alkoholikiem być.


abstynenci jaworzno stowarzyszenie jubileusz 2017 53Zwykły zjadacz chleba, czytaj - zwykły konsument, klient baru, zwykły imprezowicz oczywiście uzna te słowa za androny, za straszenie, za "trucie".

Bo dobrze mu ze szklanką pia w dłoni, dobrze mu z drinkiem, dobrze mu z winkiem popijanym do obiadu.

Wszelkie przestrogi docierają niestety tylko do nielicznych.
Część z tych mądrali kiedyś dowie się co to znaczy nie móc przestać pić, bo organizm bez alkoholu nie może żyć. Część umrze, a część znajdzie pomoc w jednej ze społeczności . Na przykład w klubie abstynenta.

Na jubileuszu pojawili się przedstawiciele zaprzyjaźnionych klubów z okolicznych miast, członkowie założyciele Klubu Razem, prezesi i goście honorowi w osobach Pani Moniki Bryl - Zastępcy Prezydenta Jaworzna, członków gminnej Komisji Rozwiązywania problemów Alkoholowych: Wiesławy Szadkowskiej, Barbary Kuziel, Stanisława Jachera, i Aleksandra Tury.

abstynenci jaworzno stowarzyszenie jubileusz 2017 51Jubileusz przygotowany został wytwornie i bogato w artystyczne występy oraz wystąpienia członków, którzy opowiedzieli o swojej drodze do trzeźwości i o szczęściu, jakiego zaznali potrafiąc wyzwolić się z kleszczy uzależnienia.

Dlaczego tak bardzo podkreślają swoje osiągnięcia? A dlatego, że uzależnienie to choroba, z której wyleczyć się nie da. Można przestać pić, ale pokusy są zawsze, nawet najmniejsza ilość alkoholu może spowodować reakcję psychiki taką, że można zaprzepaścić nawet wieloletnią abstynencję. Stąd tak ważne są spotkania, wspólne rozmowy, organizacja wolnego czasu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z 25 lecia Klubu Abstynenta Razem w Jaworznie, które odbyło się w Domu Kultury w Jeleniu.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us