Menu
...
reklama

Wiosenny koncert Archetti - imponujące emocje

  • Autor 

archetti_jaworznoArchetti nie przestaje zaskakiwać, nie przestaje grać coraz piękniej dla jaworznickiej publiczności, nie stara się również na siłę przypodobać łatwymi, przyjemnymi melodiami. to oczywiście w cudzysłowie, bo wszyscy wiedzą, co rozumie się przez muzykę lekką, łatwą i przyjemną.

A więc na tak zwane byle co nie ma tu miejsca. I tak od kilku lat. Aż dziw bierze, że sporo osób, które mają się za wielbicieli muzyki klasycznej, a mamy takie w Jaworznie, uważające się za melomanów wysokiego pokroju dość rzadko można zobaczyć na widowni.

Zwycięża grill, albo niskobudżetowa produkcja serialowa, czy teleturniejowa? Tego nie wiemy, wiemy jednak, że ci, którzy na koncerty chodzą, są na pewno za każdym razem bogatsi emocjonalnie, kulturowo, intelektualnie i są do świata nastawieni lepiej.


archetti koncert jaworzno 210517 15Bo kiedy mamy możliwość przez ponad 90 minut obcować z największymi dziełami światowej klasycznej literatury muzycznej, to nie możemy z koncertu wyjść obojętni, nie da się nie zapamiętać nietuzinkowych brzmień, albo rzadko w Jaworznie obserwowanej wytworności, szyku, elegancji i piękna ludzi, którzy te muzykę tworzą, odtwarzają, prezentują.

Poza tym słuchanie muzyki klasycznej w eleganckiej sali koncertowej w zupełnej ciszy przerywanej tylko brawami, jest przeżyciem niezwykłym. i mimo, że te brawa rozlegają się czasem w chwili, kiedy mamy tylko odstęp pomiędzy częściami utworu, to nie wolno nam tego krytykować.

Bo to świadczy o publiczności. O publiczności nowej, która zaczyna uczęszczać na tego typu wydarzenia, a która nie miała do czynienia wcześniej z takim, swego rodzaju protokołem dyplomatycznym, którego świadomości zasad nabywa się po pewnym czasie.

archetti koncert jaworzno 210517 18Tym razem publiczność miała okazję do kontemplowania rzadko spotykanej mnogości solistów i instrumentów wyjątkowo rzadko goszczących na scenach, a to przede wszystkim z powodu niewielkiej stosunkowo absolwentów  uczelni kończących klasę harfy, albo klawesynu. To jednocześnie klasa najwyższa.

Tak harfa, jak i klawesyn, ale i flet oraz oczywiście skrzypce.
Zmienił się nieco skład podstawowy muzyków Archetti. Tym razem Agata Kmak wystąpiła wyłacznie jako solistka, a oprócz niej mieliśmy do czynienia z Jej partnerką w "Divertimento" Igora Frolova - Julią Kołpanowicz, z harfistką Anną Scheller w "Koncercie na harfę, dwoje skrzypiec i wiolonczelę" Jean Baptiste Cardona, z klawesynistką Darią Kubik oraz flecistką Martyną Majdak-Mańką.

archetti koncert jaworzno 210517 29Ale to nie koniec bowiem w koncercie wziął udział również kwartet smyczkowy w składzie Julia Nikoliszak i Joanna Kupczak ? skrzypce, Martyna Dziechciarz ? altówka, Jakub Wyciślik ? wiolonczela.
Publiczność każdym utworem była wręcz oczarowana. Bo jak nie zachwycić się brzmieniem harfy, która nie ma sobie równych w budowaniu klimatu bajkowego, baśniowego, tajemniczego a jednocześnie mającego w sobie coś ulotnego, coś nieuchwytnego.
Jak nie zachwycić się klawesynem, który brzmi tak delikatnie, jakby strunami były pajęcze nici.
Jak nie westchnąć do fletu, który z pozoru prosty, jest nieskończonym źródłem dźwięków poruszających do głębi. Jak w końcu nie przeżyć dreszczy na dźwięk skrzypiec, które odgrywają tak niezwykłą kompozycję Frolova, łącząca klasykę z nowoczesnością.

Mimo, że w jakimś sensie rozumiemy fakt, że do Jelenia trzeba jednak dojechać, a to wyprawa niemal jak na koniec świata dla niektórych, mimo, że zdajemy sobie sprawę że telewizja przyciąga blichtrem i bylejakością bardziej niż rozrywka intelektualna, mimo, że grill, albo kufel, to dla wielu większy ładunek wysokiej kultury niż muzyczna klasyka, mimo tego wszystkiego zapraszamy na kolejne koncerty Archetti, choćby dlatego, że warto oderwać się od zwyczajności na rzecz niezaprzeczalnych, ponadczasowych wartości światowej kultury.


UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us