Menu
...
reklama

Jeden z Nielicznych ? Karol Pniak - wystawa na rynku

  • Autor kpniak070717 81 2Wystawa Jeden z Nielicznych ? Karol Pniak prezentuje postać wybitnego asa myśliwskiego czasów II wojny światowej, pochodzącego z Jaworzna.

Określenie nieliczny zawarte w tytule stanowi odwołanie do słów Winstona Churchilla kierowanych pod adresem bohaterskich lotników walczących w bitwie o Anglię: Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym.

Udział w bitwie o Anglię stanowi jedynie fragment bogatego życiorysu Karola obok kampanii wrześniowej, walk w Afryce czy członkostwa w ?trójce Bajana?.

Wystawa rozpoczęła swoją egzystencje na jaworznickim rynku od wernisażu, w którym oprócz autorów uczestniczył przede wszystkim bratanek Karola Pniaka, Pan Maciej Pniak. Jego wypowiedź na temat Wuja, który był " jednym z nielicznych", zrobiła piorunujące wrażenie na zebranych gości wernisażu.

kpniak070717 106Doskonała znajomość realiów wojny, świetne rozeznanie w działaniach wojennych i udziale Karola Pniaka w poszczególnych etapach wojny jest godna podziwu.

Zebrani dowiedzieli się szczegółów dotyczących życia sławnego jaworznianina oraz doznali emocji związanych z wartościami moralnymi etycznymi i patriotycznymi, które prezentował nasz rodak.

On to odmówił współpracy władzom komunistycznym  już po wojnie, rezygnując z należnej emerytury.

Nie przyjął jej, co było wyrazem heroizmu i świadomości sytuacji Polaków wobec sowieckiego reżimu.

Na wernisaż przybył również Pan Andrzej Olejko, autor artykułu o Polskich siłach powietrznych na zachodzie, opublikowanego w okolicznościowo wydanym katalogu - folderze pod redakcją Pana Adriana Ramsa.

kpniak070717 115Na tablicach obecnych w rynku można wyczytać o ważnych faktach  życia i lotniczej działalności Karola Pniaka.

Wystawę warto odwiedzić, bowiem wiedza na temat jaworznian jest każdemu mieszkańcowi miasta niezbędna.

Wiedza o historii powoduje, że patriotyzm w wymiarze wielkim, narodowym, jak i małoojczyźnianym utrwala się.

Wystawa będzie eksponowana do końca sierpnia.

 Niepodważalne walory pilota myśliwskiego uzupełnia ? pochodzący z wypowiedzi i wspomnień ówczesnych kolegów ? obraz człowieka niezwykle koleżeńskiego, prostolinijnego, życzliwego i chętnego do pomocy.

kpniak070717 101Tadeusz Andersz tak wspomina Pniaka z czasu ich wspólnej nauki w dęblińskiej Szkole Podchorążych: Trzeba zrozumieć pewien rygor, jaki panował w wojsku polskim, a szczególnie jeśli chodzi o szkołę podchorążych. Jak starszy stopniem szedł korytarzem do jadalni, to ja musiałem stanąć na baczność, a on sobie przeszedł i albo się odezwał, albo nie. A Karol stanął, popatrzył się i mówi: ?Zwariowałeś!?. I taki był właśnie Karol. Myśmy go za to lubili, za to że potrafi wyczuć to koleżeństwo. Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor scenariusza: Adrian Rams

Opracowanie graficzne: Sławomir Śląski

Konsultacja merytoryczna: prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek, dr hab. Adam Dziurok


Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us