Menu
reklama

W rocznicę Grunwaldu w Szczakowej

  • Autor 

grunwald090717 9Jak co roku w Szczakowej Stoczony zostaje pojedynek rycerski w którym wygrywa Polski wojownik - podobnie jak wtedy, pod Grunwaldem, kiedy to rozegrała się najbardziej znana bitwa w dziejach polskiego oręża. Co roku właśnie pod pomnikiem upamiętniającym udział jaworznian w tej bitwie, po mszy świętej zostają złożone kwiaty, a społeczność miejska rozpamiętuje ważne w historii wydarzenie.

Potem w obrębie Domu Kultury z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna odbywa się festyn z akcentami staropolskimi, rycerskimi, czy też po prostu skłaniającymi do dobrej zabawy.

Pamięć o historycznym starciu wojsk Władysława Jagiełły z Krzyżakami na polach Grunwaldu w 1410 roku jest systematycznie kultywowana.

grunwald090717 30Obchody rozpoczęły się w parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie - Szczakowej uroczystą Mszą Świętą. Następnie, w ceremonii pod pomnikiem "grunwaldzkim" wzięli udział m.in. Tadeusz Kaczmarek Zastępca Prezydenta Miasta, radni Rady Miejskiej, kombatanci, reprezentacje szkół, zespołów śpiewaczych i stowarzyszeń. Później korowód uczestników wraz z orkiestrą i Towarzystwem Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przeszedł pod Dom Kultury, gdzie jaworznianie mogli skorzystać z wielu atrakcji.

Zebranym zaprezentowały się m.in. zespoły śpiewacze: Jaworznianki, Dobrzanki i Szczakowianki, Bractwo Rycerskie Ziemi Jaworznickiej oraz Kompania Gryfitów z Krakowa. Zebrani wysłuchali również koncertu Darka Feca i Martyny Pluty.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ Z FESTYNU

***

grunwald090717 70W roku 1909 w Szczakowej zawiązał się Komitet Obywatelski, który zwrócił do władz austriackich o zgodę na budowę pomnika upamiętniającego zwycięstwo pod Grunwaldem. 15 lipca 1910 r. dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika. Wydarzenie to zgromadziło wielu mieszkańców Szczakowej i Jaworzna. Na pomniku umieszczona została tablica z napisem:  1410 ? 1910 Grunwald "Praojcom na chwałę, braciom na otuchę".

Pomnik był wówczas symbolem dążeń niepodległościowych ludności polskiej. W latach późniejszych pod pomnikiem odbywało się wiele uroczystości o charakterze patriotycznym. W roku 1914 pod pomnikiem miała miejsce zbiórka Drużyn Bartoszowych i skautów, którzy walczyli na frontach I Wojny Światowej.

W okresie okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 roku pomnik został zburzony przez Niemców, dzieląc los wielu pomników w Polsce. Ocalała jednak tablica, którą umieszczono ponownie w 1945 roku. Na szczycie zamontowano orła, jednak o innym kształcie, odlanego w szczakowskiej odlewni. Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna pod pomnikiem cyklicznie odbywają się uroczystości upamiętniające zwycięstwo.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us