Menu
reklama
reklama

Skoki na nartach wodnych - mistrzostwa Polski - nagrody rozdane

 

mistrzostwa polski narty wodne78Po dwóch dniach podniebnych, nadwodnych skoków kilkudziesięciu uczestników Mistrzostw Polski w skokach na nartach wodnych za motorówką, w niedzielne popołudnie rozdano nagrody i udekorowano zwycięzców medalami.
narciarstwo wodne nie jest szczególnie masowa dyscypliną, jednak kiedy odbywają się zawody, zainteresowanie jest spore. Skoki sa widowiskowe, a kiedy mamy okazje podziwiać je w Jaworznie, to trudno z tej okazji nie skorzystać.
Dekoracji dokonał prezydent Jaworzna, Pan Paweł Silbert, jego Zastępca, Pan Tadeusz Kaczmarek, Prezes jaworznickiego klubu Pan Marcin Sokólski, Zastępca Dyrektora MCKiS, Pan Dariusz Chrapek.
Nas interesują wyniki jaworznian i tak w poszczególnych kategoriach członkowie klubu KNW Jaworzno zodbyli:

Kategoria U21:
Sara Kompert 3 miejsce
Aleksandra Stańczak 4 miejsce

Kategoria +35:
Michał Kędrak 1 miejsce

Trójkombinacja kategorii U21:
Sara Kompert 3 miejsce
Aleksandra Stańczak 4 miejsce

To całkiem niezły bilans, zwłaszcza, że w stawce zawodników byli naprawdę mocni rywale "naszych".
Uroczystość dekoracji zwycięzców była okazja do wyróżnienia osób, które wykazały się szczególną odwagą i sprawnością podczas ratowania osób w trakcie niedanej nawałnicy, która zastała wypoczywających jaworznian. O tym wydarzeniu i o jego bohaterach napiszemy w osobnym materiale.

nartywodne290717 10 2Rekord świata w skokach na nartach wodnych wynosi w wypadku kobiet 57, 4 metra i 87 metrów w wypadku mężczyzn. Polskie rekordy są nieco niższe, natomiast rekordzistą wśród mężczyzn jest Kamil Borysewicz, który może poszczycić się najdłuższym skokiem na odległość 63,4 metra.

Tego zawodnika można oglądać podczas zawodów w ramach mistrzostw Mistrzostw Polski w skokach narciarskich za motorówką. Mamy również okazję zobaczyć jaworznianina, Michała Kędraka, który jest sławą Jaworzna w tej dyscyplinie.nartywodne290717 9Przez dwa słoneczne dni narciarze rozpędzają się na lince o długości 23 metry za motorówką płynącą z prędkością do 57 kilometrów na godzinę, aby po rozbiegu najechać na skocznię, regulowaną na wysokość do 165 centymetrów.

Długość skoków zależna jest od techniki, od odwagi narciarza, ale i od sposobu najazdu, który jest najważniejszym elementem rozbiegu. Przed skocznią robi się ewolucję polegającą na wykonaniu pętli za motorówką, co powoduje ogromny wzrost prędkości.

W Jaworznie w sobotę najdłuższym skok był wykonany na odległość 43, 6 metra.

nartywodne290717 31Warto zaobserwować sama otoczkę zawodów, sposób sędziowana i wykorzystaną tu technikę łącznie z kamerami, fotokomórkami, które ułatwiają ocenę odległości skoków.

Nierzadko zdarzają się niezaliczone próby, a to z powodu rezygnacji ze skoku tuż przed skocznią, albo z powodu nieustania po wylądowaniu na wodzie.
Często mały błąd narciarza powoduje bardzo widowiskowe wywrotki, wręcz niekontrolowane salta w powietrzu, które niestety są jednocześnie bardzo niebezpieczne, stąd zawodnicy są poubierani os stóp do głów w specjalne pasy i zabezpieczenia.
Zobaczymy na zdjęciach jak wyglądało kilka skoków i zapraszamy na Sosinę już od rana w niedzielę.


 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us