Menu
reklama

Plany MZDiM na 2015 rok

  • Emilia Tura Rzecznik Prasowy MZDiM odpowiada na pytania Tomasza Pstruchy z Tygodnika EXTRA

Nadszedł nowy ? 2015 rok, a wraz z nim zmiany i kolejne istotne dla mieszkańców zadania do wykonania.

 

Rada Miejska uchwaliła budżet na ten rok. Pojawiły się nowe możliwości i pomysły. Miejski Zarząd Dróg i Mostów nie próżnuje i już od stycznia intensywnie wdraża w życie planowane działania. O przewidywanym scenariuszu prac w roku 2015 opowiada rzecznik prasowy MZDiM ? Emilia Tura.Rada Miejska na ostatniej sesji, po długich dyskusjach i sprzeciwach niektórych radnych, zadecydowała o zaciągnięciu 38 milionów kredytu. Jakie zalety kredytu długoterminowego dostrzega Miejski Zarząd Dróg i Mostów?

Emilia Tura: - Nowy budżet na rok 2015 w znacznej mierze oparty jest na kredycie, który Gmina, po zgodzie Rady na styczniowej sesji, zdecydowała się wziąć. My nie uważamy ? w przeciwieństwie do wyrażających negatywne zdanie pewnych radnych ? że zaciągnięcie kredytu jest czymś niemoralnym. Zwłaszcza, że środki z kredytu nie będą wykorzystane na bieżące wydatki, a na duże przedsięwzięcia i inwestycje, wyczekiwane przez mieszkańców poszczególnych dzielnic. Żadne z nich nie jest oderwanym od rzeczywistości, nagle wymyślonym, czy niepotrzebnym zadaniem. To nie jest tak, jak jeden z radnych zarzucił prezydentowi Silbertowi, że stosuje się metodę ?żabich skoków?. Dodać trzeba, że prezydent został tutaj zresztą porównany do bohatera prawdziwej taktyki żabich skoków, której pomysłodawcą był gen. Douglas MacArthur, a która wykorzystywana była przez amerykańskie wojsko w walce z Japończykami. Polegała na opanowywaniu po kolei strategicznie najważniejszych wysp na drodze do Japonii, z przerwami na przygotowania baz lotniczych i morskich na zdobytych terenach, do dalszego ataku, co zresztą znacznie przyspieszyło wygraną Amerykanów. Zapewne i od takich radnych zaraz otrzymamy ?listę życzeń? do wykonania. Nawet, jeśli sami nie rozumieją porównań i analogii, których używają w dyskusji.

Odchodząc trochę od historii, skupmy się na tym, co przed nami. Co MZDiM planuje w tym roku? Jakich konkretnych inwestycji i zadań mogą się spodziewać mieszkańcy Jaworzna? 

 

mzdim0215 asd- Na razie zapłaciliśmy za I etap przebudowy ulicy Dąb w Jeleniu. Ogłosiliśmy przetarg na wykonawcę II etapu i sprawdzamy już oferty. W ubiegłym roku został wyremontowany odcinek o długości 420 metrów, teraz roboty dotyczyć będą ponad kilometra drogi. Przewidziana w kosztorysie inwestorskim wartość wykonania robót budowlanych związanych z II etapem modernizacji ulicy Dąb wynosi 4,7 mln zł. Złożone oferty zaczynają się od 3,15 mln zł. Ogłosiliśmy także przetarg na dalszą modernizację ul. Luszowickiej w Ciężkowicach. Fragment 200 metrów został wyremontowany w 2013 roku. teraz zajmiemy się kolejną częścią, od okolic budynku nr 10A, do końca zwartej zabudowy. Łącznie z tym 450 metrowym fragmentem, po zakończeniu zadania, ulica Luszowicka będzie zmodernizowana w całości na prawie 700 metrach długości. Został też ogłoszony przetarg na realizację remontu ul. Astrów w Byczynie ? myślimy ponadto, by wybudować tam również parking przy cmentarzu. To kontynuacja zadania z ubiegłego roku, gdzie przebudowaliśmy rejon ulic Chryzantemowej, Bruna i Potokowej oraz od podstaw wybudowaliśmy przepust nad potokiem Byczynka. Po samodzielnej wycince drzew ogłosiliśmy przetarg na odwodnienie ulicy Kolorowej, Prostej i Pięknej, równocześnie zlecając opracowanie projektu na drogi i oświetlenie w rejonie tych ulic. Mamy projekt na modernizację ulicy 29 listopada w Ciężkowicach i też właśnie ogłosiliśmy przetarg na wyłonienie wykonawcy tego zadania.

Procedury związane z przetargami bywają skomplikowane i czasochłonne. Czy MZDiM, który przejął byłą spółkę MZD, posiadający doświadczenie, pracowników i sprzęt, jest w stanie własnymi siłami zrealizować część z zadań?
- Oczywiście, MZDiM posiada wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, ponadto stale doposaża się sprzętowo. To pozwala nam na samodzielną realizację części zadań związanych z remontami dróg. W bieżącym roku mamy zamiar zrobić około 10 kilometrów dróg gruntowych i nakładek asfaltowych na zdegradowanych drogach, nie licząc oczywiście dużych zadań inwestycyjnych.

Co dalej z programem ?Czas na Gruntówki??
- W ramach kontynuacji programu, w 3 roku jego realizacji prace rozpoczniemy od Jeziorek, Cezarówki Górnej i Byczyny. Na początek myślimy o modernizacji m. in. ulic: Dożynkowej, Drzymały, Gen. Jasińskiego łączników ulic: Cezarówka Górna i Jesienna oraz Pszeniczna ? Kaczeńców. W dzielnicy Bory planujemy natomiast dokończenie robót drogowych w ulicy Sielec do końca zwartej zabudowy. Warto przypomnieć, że w latach 2013 ? 2014 zmodernizowaliśmy w dzielnicach około 30 kilometrów dróg gruntowych. Dokładną listę planowanych zadań niebawem zresztą ogłosimy.

Czy spotykacie się z jakimiś trudnościami odnośnie planowanych inwestycji?
- Oczywiście, że tak, na przykład wyłoniony w postępowaniu w trybie Ustawy Prawo zamówień publicznych wykonawca opracowujący dokumentację projektową związaną z budową odwodnienia ulic Rejtana, Syrokomli i Storczyków w Jaworznie wraz z wykonaniem nawierzchni nie bardzo radzi sobie z zadaniem. Niekiedy mamy do czynienia z niechęcią mieszkańców w zakresie udostępniania swoich działek na cele inwestycji np. odwodnienie. Ogromnym problemem jest w tym rejonie struktura geologiczna terenu, jego ukształtowanie i trudności z odwodnieniem. W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie ani po prostu już nie możemy wydłużać terminów, wspólnie z Wydziałem Inwestycji Miejskich, myślimy o znalezieniu rozwiązania tego problemu. To ważne i konieczne, acz kosztowne przedsięwzięcie, bo jego łączna wartość to około 8 ? 9 mln złotych.

A co z projektem Miasta Siedmiu Rynków? Czy MZDiM będzie zajmować się modernizacją Rynku w Jeleniu? 2 miliony złotych z kredytu, mają być przeznaczone między innymi na to zadanie.
- Tak, to prawda, w ubiegłym roku opracowaliśmy projekt ? nie udało się jednak wyłonić wykonawcy zadania. Obecnie jego realizacją zajmie się Wydział Inwestycji Miejskich. Dzięki włączeniu zadania do kompleksowej koncepcji rewitalizacji, być może jeleński Rynek zyska dodatkowe ? nie tylko ?drogowe? aspekty wizualne.

MZDiM ma również nadzór nad realizacją robót w zakresie utrzymania i modernizacji oświetlenia w mieście, jest też odpowiedzialny za planowanie i nadzór zadań z zakresu utrzymania infrastruktury transportu zbiorowego ? w tym obiektów i urządzeń towarzyszących w postaci wiat przystankowych, ławek, koszy itd. Jakie działania w tym zakresie podejmować będziecie, korzystając z budżetu na 2015 rok?
- Niezależnie od dużych, wymienionych wcześniej zadań spore środki, acz proporcjonalnie dużo mniejsze, przeznaczone zostaną na zadania oświetleniowe. Zrealizujemy projekty i oświetlenie m. in. na Osiedlu Przepiórek/Zalipie, Liliowej w Byczynie, Szczakowskiej Bocznej, gdzie w 2013 roku wyasfaltowaliśmy drogi. Oprócz dostawiania nowych wiat przystankowych, zaczniemy proces wymiany tych starszych, najbardziej zniszczonych. Rozważamy także zainstalowanie na części z nich oświetlenia panelu i samej części dla pasażerów. Poza tym, zlecimy też dokumentację projektową aby od 2016 roku ruszyć ? o ile będą na to środki ? z etapami przebudowy Obrońców Poczty Gdańskiej i Pionierów. Podobnie z ulicą Żabią w Długoszynie, czy 700 lecia w Jeleniu. Będziemy też prowadzić prace nad infrastrukturą chodnikową. Obecnie trwa wyłanianie wykonawcy pierwszego zadania opiewającego na 700 tys. zł. A to nie koniec, zresztą zadania te dodatkowo na bieżąco MZDiM wykonuje też siłami własnymi.

Na sam koniec, prosimy o parę słów o sobie. Wygrała pani konkurs na stanowisko rzecznika prasowego Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Proszę też opowiedzieć o tym, na jaką formę komunikacji stawia teraz MZDiM?
- Rzecznikiem prasowym jestem od początku stycznia, więc wciąż wdrażam się w tematykę działalności MZDiM. Do pełnienia takiej funkcji przygotowała mnie współpraca z jaworznicką prasą już od czasów licealnych oraz w dużej mierze studia na kierunku filozoficznym. Większości filozofia wydaje się nudną i niepraktyczną nauką, moim jednak zdaniem otwiera ona ogromne pole możliwości i rozwoju nie tylko zawodowego, ale i duchowego człowieka. Cieszę się, że będąc członkiem tak ważnej dla samorządu instytucji, jaką jest Miejski Zarząd Dróg i Mostów, mogę realizować swoje żywe zainteresowanie sprawami miasta. Praca tutaj daje mi wiele możliwości do budowania pozytywnego wizerunku Jaworzna oraz działania na rzecz jaworznian. Mam kilka pomysłów na to, jak przybliżyć ludziom naszą działalność. Stawiamy teraz na media społecznościowe, w których będziemy się starać codziennie, na bieżąco relacjonować naszą pracę. Ponadto działa już strona internetowa w nowej odsłonie i z nowymi funkcjami ? między innymi istnieje możliwość przeglądania jej na urządzeniach mobilnych. Niebawem umieścimy na niej planowany do realizacji zakres prac modernizacyjnych. Tu też na bieżąco będzie można śledzić w trakcie roku postęp naszych prac. Dodatkowo rozważamy stałą rubrykę w prasie, współpracę z portalami internetowymi i być może w przyszłości organizację ciekawych wydarzeń, związanych z naszą działalnością.


Kontakt z MZDiM: Tel: 32 614 23 00, Fax: 32 614 23 10, e ? mail: sekretariat@mzdim.jaworzno.pl
Zapraszamy na stronę internetową: www.mzdim.jaworzno.pl 
i na profil na portalu Facebook: www.facebook.com/MZDiMjaworzno

Źródło: extra.jaw.pl

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us