Menu
reklama

Wesele czytano również w Jaworznie. Wyspiański byłby dumny

weseleczytanie20917 14W całym kraju Wesele zabrzmiało jak dzwon. Wielkie dzieło wybitnego artysty, mówiące o Polsce, o naszych narodowych zaletach, wadach, ale o tęsknocie do wolności i narodowości.

To oczywiście wszystko w gestii własnej interpretacji każdego czytającego, bo to dramat mistyczny, w którego treści znaleźć możemy pospołu realizm jak i symbolikę, związaną z zawirowaniami naszych dziejów, naszej narodowej mądrości, ale i głupoty, która niemało nam kłopotów przysporzyła.

Czy Polska zawsze musi pozostawać z tym zwykłym konopnym sznurem? To każdy musi w swojej patriotycznej myśli rozstrzygnąć.weseleczytanie20917 3Czy naukowcy, poloniści odpowiedzieli na pytania stawiane przez Wyspiańskiego? Nie do końca.

Wiele z nich możemy zgłębić po przeczytaniu "Wesela", wczytując się w powieści biograficzne wybitnego znawcy młodopolskiej krakowskiej bohemy Józefa Dużyka.

On to jako pracownik Biblioteki Polskiej, Akademii Nauk w Krakowie z dokładnością dosłownie zegarmistrzowską zapisał na kartach swych powieści dzieje kilku z nich.

Wymieńmy największe pozycje: "Droga Do Bronowic" - opowieść o Lucjanie Rydlu, "Sława Panie Włodzimierzu" - o Włodzimierzu Tetmajerze, również "Włodzimierz Tetmajer - życie i twórczość" "Władysław Orkan", "Siemiradzki".

 


weseleczytanie20917 111A w Jaworznie "Wesele" czytali: Renata Gacek. Radna Rady Miejskiej w Jaworznie, Marta Figura. Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie, Łukasz Bartosik. Łowczy z Koła Łowieckiego "Kozioł" w Jaworznie, Ewa Sidełko Paleczny. Sekretarz Miasta Jaworzna, Monika Rejdych. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, Monika Ryter. Zastępcą Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, Halina Sokólska . Nauczycielka Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie, Ewa Wieczorek. Nauczycielka Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie, Daria Płatek. Nauczycielka Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie, Magdalena Gajocha. Nauczycielka Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie, Joanna Matuszyk. Nauczycielka Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie, Regina Koczur - Nauczyciel-Bibliotekarz Zespołu Szkól Ogólnokształcących w Jaworznie, Natalia Warzecha. Uczennica LO 3 w Jaworznie, Anna Pazdur. Uczennica LO 3 w Jaworznie, Dagmara Madej. Uczennica LO 3 w Jaworznie. Ale czytanie to nie wszystko. Nie lada atrakcją było stworzenie żywych portretów z obrazów Wyspiańskiego wokół czytających i słuchających zagościli:
Helenka z wazonem - Wiktoria Rząsa (klasa V), Portret Elizy Pareńskiej- Wiktoria Smoleń (klasa V), Mietek - Krystian Rząsa przedszkolak, Śpiący Staś - Emma Michael (klasa I ) Dzieci przygotowała p Monika Michael z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 w Jaworznie.
A my zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pięknego "Weselnego: przedpołudnia.


UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .
 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us