Menu
reklama

O Złotą Lirę - wiersze oceniło STK w Jaworznie. Wybitny recital Marii Meyer

  • Autor 

zlotalira17 34Prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, Pan Jacek Maliszczak nie kryje zadowolenia, ale i lekkiego zaskoczenia. Jest zaskoczony rosnąca popularnością organizowanego od 13 lat konkursu poetyckiego. Konkursów tego typu jest wiele w całym kraju, ale tylko nieliczne osiągają status ważnych, znaczących, istotnych dla rozwoju kultury, a w tym wypadku dla wierszopisania.

Czego to zasługa? Szeregu czynników, do których należy na pewno konsekwencja, punktualność i regularność oraz niezawodność w organizowaniu kolejnych edycji.
Nie można oczywiście pominąć ogromnej pracy i wsparcia, jakiego udziela Instytucja goszcząca STK, czyli Klub Relax i Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna eM Band. Zawsze wspaniałe rozpropagowanie konkurs, potem świetnie i profesjonalnie przeprowadzony a na końcu miłe i profesjonalne przyjęcie uczestników i organizacja finału - to wszystko wpływa na popularność konkursu. I tym razem Relax i eM Band nie zawiedli.

Ale to można osiągnąć za pomocą dyscypliny w ogłaszaniu i rozstrzyganiu rywalizacji.


Jednak chyba tym, co jest bardziej istotne jest tak zwana linia artystyczna.
zlotalira17 14Trzymanie się przez jurorów pewnego poziomu, pewnych wartości, jakie powinna reprezentować poezja, aby stać się wybraną i nagrodzoną. Śledząc, czytając corocznie nagrodzone prace, mamy doskonały obraz wysokich lotów literatury, starannie wyselekcjonowanej, przesianej przez sito wymagań stawianych przez jury.

To sprawia, że osoby nagradzane są nieprzypadkowo, dodajmy, że na etapie czytania i oceniania, całkowicie anonimowo.
W ten sposób pojawia się obraz konkursu, na który napływają prace z wielu zakątków kraju.
W tym roku jury pod przewodnictwem Pani Anny Adamus, z udziałem Pań Celiny Waśko i Danuty Bandyk, po zapoznaniu się z z pracami konkursowymi przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.
Kategoria wiekowa "A" (wszyscy z Jaworzna)
I miejsce Julia Seirakowska
II miejsce Matylda Szpindor
III miejsce Aleksandra Rejdych
Wyróżnienia otrzymali Julia Wąsowicz, Dominika Dudała i Katarzyna Kowalczyk
W kategorii wiekowej "B", czyli dorosłych
I miejsce Janusz Pyziński z Podegrodzia
II miejsce Magdalena Dryl z Katowic
III miejsce Maria Irena Ślusarczyk z Jaworzna
Wyróżnienia otrzymali: Tadeusz Dejnecki z Płocka, Katarzyna Wójcik z Jaworzna i, Mirosław Kowalski z Mysłowic i Piotr Zemanek z Bielska Białej.

 

zlotalira17 33Po rozdaniu nagród przyszła pora na odczytanie nagrodzonych prac przez uczniów jaworznickich szkół, którzy doskonale wczuli się w klimaty poszczególnych prac, bardzo interesująco prezentując nową świetną poezję.

Ale nie wspomnieliśmy jeszcze pewnego istotnego "szczegółu" którym był okraszony wieczór w Klubie Relax. Otóż na wstępie uroczystości wystąpiła w recitalu, zaproszona przez eM Band, aktorka Teatru Rozrywki w Chorzowie Pani Maria Meyer, z towarzyszeniem pianistki Pani Ewy Zug.

Dwie przez długie lata współpracujące ze sobą artystki zaprezentowały kilkanaście utworów z dziedziny piosenki poetyckiej, zarówno polskiej jak i... francuskiej. Maria Meyer to niezwykła interpretatorka piosenek Wojciecha Młynarskiego, ale wybitna odtwórczyni piosenki francuskiej.

zlotalira17 6Tym razem publiczność usłyszała szansony Jacquesa Brela, mówiące przede wszystkim o miłości, o tęsknocie, ale i innych, niekoniecznie szczęśliwych uczuciach targanych osobami, które ze sobą są, które kochają się ale w świat których wdzierają się przeróżne przeciwności, burze.

Znaczną popularność zdobyła Maria Meyer kreując rolę w jednym z popularnych seriali. I to jest nieco przykre, że wartość aktora większość z nas ocenia po tym rodzaju uprawianego aktorstwa. A przecież na co dzień aktorka pracuje doskonałym teatrze, mając swoje role, swoje przedstawienia, w których realizuje się na scenie. Wraz z potężnym dorobkiem życiowym to stanowi o wielkości artysty.

zlotalira17 10Tu widać wielkość aktora, tu widać rzemiosło artystyczne, jakim się posługuje. Tu widać emocje, tu czujemy wszystko, co powinniśmy czuć, wsłuchując się i wpatrując w kwestie, muzykę, treści.
To, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy w wykonaniu Pani Marii Meyer sprawiło, że każdy wręcz zaniemówił. W tak sugestywny sposób przedstawić wiersze, wyśpiewać je tak, aby dotarły one do najgłębszych zakamarków duszy słuchacza, potrafi tylko aktor wybitny, doświadczony. To oprócz gry również własne życiowe doświadczenie, którego nie wstyd, przed którego okazaniem nie ma oporów, które powoduje na twarzy aktorki pojawienie się łzy, łzy autentycznej, ale i szczerego uśmiechu, troski, tęsknoty. Kilka obrazów mamy na zdjęciach.
A stęsknionych prawdziwego aktorstwa zapraszamy do Teatru Rozrywki, natomiast pragnących poezji, zapraszamy do śledzenia wydarzeń w Relaksie i w STK w Jaworznie.


Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us