Menu
reklama

Magia kolorów 2017 - konkurs rozstrzygnięty

  • Autor  Sas

 

magiakolorow17 24 z 77Magia kolorów to ważna pozycja na artystycznej, kulturalnej, społecznej, ale i historycznej mapie Jaworzna. Konkurs skierowany jest do osób niepełnosprawnych intelektualnie i organizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, Koło w Jaworznie.

Motorem przedsięwzięcia jest Pani Monika Włodarczyk - Raczek, która niestrudzenie wierząc w autentyczną moc osób, którym los poskąpił wiele w życiu, to jednak obdarzył je wyjątkową wrażliwością i pomysłowością, oraz talentem nieosiągalnym dla innych.

Umysł nieobciążony, tak jak nasz, ludzi zajętych problemami, polityką, codziennymi troskami potrafi dojrzeć, to czego właśnie my nie dostrzegamy. Bo nie potrafimy się odizolować od pędu cywilizacji.


magiakolorow17 5 z 77Oni, którzy są wśród nas, czasem nieco inaczej się zachowujący z o wiele większą doskonałością obserwują otoczenie, dostrzegają szczegóły i potrafią je interpretować, a potem tak przekazać wrażenia za pomocą wyrazu artystycznego, że wtedy nam otwierają się oczy.

Zatrzymujemy się nad pracami artystycznymi, a często refleksja jest taka, że zaczynamy myśleć, że coś nas w życiu omija, coś w biegu zostawiliśmy za sobą, zamiast poczekać, dostrzec, docenić.

Wystawa w bibliotece dowodzi tych słów, dowodzi wielkiej mocy pięknych umysłów, dowodzi, że każdy na świecie znalazł się nieprzypadkowo, każdy ma swoje miejsce i każdemu wolno przezywać codzienność, piękno i życie.

magiakolorow17 37 z 77A już słów brakuje aby wyrazić podziw dla osób prowadzących warsztaty, stowarzyszenia, opiekujących się niepełnosprawnymi. To wielka ofiara dla drugiego człowieka, wielka ofiara życia dla życia.
Nagrody przyznano za wspaniałą interpretację tematów przewodnich tegorocznego konkursu ? Rok Rzeki Wisły i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Wśród darczyńców, - fundatorów nagród znalazł się poseł na Sejm RP, Pan Dariusz Starzycki, którego przedstawicielka, Pani Aleksandra Papuga przekazała słowa do uczestników i organizatorów, oraz uhonorowała nagrodzonego. Do osób wspierających konkurs należą. Pani Maria Materla - Pełnomocnik prezydenta Jaworzna do spraw osób Niepełnosprawnych, Dyrektor MOPS w Jaworznie, ksiądz proboszcz Eugeniusz Cebulski i wielu innych.

magiakolorow17 77 z 77Konkurs posiada walory nie tylko artystyczne, ale również edukacyjne.

Przybliża osobom niepełnosprawnym intelektualnie polskość oraz postacie znanych i zasłużonych Polaków i jednocześnie stwarza możliwość zaistnienia grupie narażonej na izolację społeczną w świecie ludzi pełnosprawnych.

Głównym celem konkursu jest podejmowanie działań rozwijających umiejętności plastyczne osób niepełnosprawnych intelektualnie podczas zajęć terapeutycznych, wyłonienie spośród uczestników śląskich Warsztatów najbardziej utalentowanych twórców, prezentacja prac podczas wystaw pokonkursowych, przybliżenie społeczeństwu sztukę osób niepełnosprawnych intelektualnie.

magiakolorow17 21 z 77Jury obradowało w składzie:
Przewodnicząca: Sonia Wilk, kierownik Działu Sztuka Nieprofesjonalna Muzeum Śląskiego w Katowicach, Jej zastępca dr Sybilla Skałuba, adiunkt na Wydziale Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, sekretarz: Ewa Musiał, przewodnicząca Zarządu PSONI Koło w Jaworznie.
Członkowie:
Hanna Kuciel, kierownik Działu dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie
Maciej Stanek, dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Dariusza Starzyckiego
Małgorzata Wosik, artysta - plastyk Pracowni ceramicznej "Czerwony Piec" w Jaworznie
Mariola Zych -Walaszczyk, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworznie
Tadeusz Ziętara, nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us