Menu
reklama
reklama
reklama

Baptiste Herbin i pięć innych saksofonów w ostatnim dniu Jav Music Festival

 

javfest2017 4 29Sześć saksofonów na jednej scenie grających jednocześnie w utworach swoje partie, to niezwykłe, biorąc pod uwagę fakt, że dzień wcześniej na scenie festiwalu Jav Music, zagrało saksofonów pięć!

Wyjaśniamy - trzy z nich w rękach Jerzego Główczewskiego, Marka Podkowy i Mariusza Mączki to stały skład sekcji w Orkiestrze eM Band.

Trzy pozostałe należały do gwiazd wieczoru, czyli do Baptiste Herbina z Francji, i zaproszonych do udziału w koncercie dwóch znanych już w szerokiej Polsce i w szerokiej Europie Wojciecha Lichtańskiego i Mateusza Śliwy.


javfest2017 4 74Baptiste Herbin zapowiadany na plakatach jako bohater finałowego koncertu to już uznana wschodząca gwiazda Jazzu. Posiada wyjątkowe walory interpretacyjne i doskonale współpracuje z pozostałymi muzykami na scenie. Poza tym człowiek skromny i obdarzający szacunkiem posostałych muzyków. Da się to zauważyć nawet na zdjęciach - kiedy któryś z członków bandu gra solówkę, On schodzi na sam kraj sceny i pozwala rozwinąć się soliście.

Jazzu to trudny, wymagający wiedzy na temat tej muzyki, wymagający niebanalnego poczucia rytmu i znajomości co najmniej podstawowych pojęć muzycznych.

Bez tego owszem, muzyka może się podobać, ale jako zestaw dźwięków, jako wytwór sprawności instrumentalisty. Trudniej już jest podejść do tematu, kiedy trzeba zrozumieć kompozycję, zamysł autora, budowę utworu i nie zawsze melodyjne, wpadające w ucho frazy.

javfest2017 4 115Szczęściem, muzyka wybrana na koncert niedzielny nie była najtrudniejszą, aczkolwiek nie była muzyką lekką i łatwą. Na pewno była przyjemną, bo był to zestaw dość znanych w świecie jazzu utworów.

Baptist Herbin to człowiek posiadający ogromne zasoby wiedzy i umiejętności warsztatowych, ale również wielką wrażliwość, co słychać było niemal od pierwszego dźwięku zagranego z akompaniamentem eM Bandu

Wydobycie dźwięków o tak zróżnicowanej głośności, często wyjątkowo delikatnych, subtelnych ale i głośnych, mających dotrzeć do słuchacza, zwłaszcza z instrumentu dętego nie jest łatwe. Nie jest łatwo przykuć uwagę publiczności.


Polecamy również


javfest2017 4 13Jak zwykle na widowni byli tacy, którzy doskonale wiedzieli o co chodzi - muzycy, profesorowie, nauczyciele, ale i tacy, którzy po raz pierwszy mieli do czynienia z jazzem w takiej postaci. Jak dało się zauważyć po reakcjach, a na końcu po owacjach i domaganiu się bisu, niemal wszyscy pozostali zaspokojeni muzycznie i emocjonalnie.

Nadszedł czas krótkiego podsumowania.

Cztery dni muzyki, jakiej w Jaworznie w takiej ilości jeszcze nie było. Różnorodność wykonawców to wielki atut tego czasu, bowiem nawet jeśli ktoś w którymś dnu nie spotkał interesującego go tematu, to w innym dniu mógł ugasić swoje pragnienie sztuki przez naprawdę wielkie "S".

javfest2017 4 55Archetti i skrzypce Stadivariego w rękach Yury Revicha, to gratka dla miłośników pięknej klasyki, światowych dzieł ponadczasowych, które zapewne przetrwają kolejne wieki.
Dzień drugi to bomba niemal atomowa, której „rozkład połowiczny” w świadomości publiki będzie trwał jeszcze bardzo długo. BartolomeyBittmann porazili kunsztem, żywiołowością, techniką i humorem.
Humor to domena Five Sax, czyli kwintetu saksofonowego z udziałem jaworznianina Michała Knota. Świetnie zrealizowany spektakl, połączony ze zwiedzaniem muzycznych zakątków wielkiego świata i wykwintny dowcip spotkały się znów z burzą oklasków.
No i na koniec jazz, czyli godny finał festiwalu, w którym klasę pokazali zaproszeni goście i oczywiście nasza reprezentacyjna Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna eM Band.

javfest2017 1 98Dyrektor festiwalu Michał Knot ma nadzieję na kolejną, drugą edycję za rok, a biorąc pod uwagę sukces tegorocznego, pierwszego festiwalu, możemy być pewni, że takowy odbędzie się ponownie i że na scenie zobaczymy znów niezwykłe postacie, gwiazdy, wirtuozów, a może i ponownie wyjątkowe instrumenty, klasy stradivariusa o nazwie Księżniczka Aurora.

Ze swojej strony portal MojeJaworzno.pl deklaruje współpracę, jako jedyne medium, które w tym roku natychmiast, dzień po dniu, obszernie relacjonowało słownie i fotograficznie przebieg wydarzeń na scenie MDK.


Jaworznianie mają możliwość wracania do koncertów w naszym portalu, do czego serdecznie zapraszamy, pozdrawiając niezwykle przychylnego nam i serdecznego dyrektora, Michała Knota i koordynatora, Bartosza Banasika.
UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .

 

Dodaj komentarz

Teksty i fotografie opublikowane w portalu stanowią własność intelektualną ich autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz komentarz.
Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu. Nie będą publikowane: Komentarze naruszające netykietę, oraz promujące komercyjne strony, produkty itp. Komentarze obraźliwe, bądź nie wnoszące nic do dyskusji. Komentarze propagujące nienawiść, rasizm, nietolerancję wobec poglądów, przekonań i wyznań. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy umieszczanych przez użytkowników i gości serwisu. Odpowiedzialność za treść postów ponosi wyłącznie ich autor. Komentarze nie są materiałem prasowym w rozumieniu prawa prasowego.


Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us