Menu
reklama

Wiceprezydent apeluje w sprawie ulg

dstarzyckipodpisDecyzją obu izb parlamentu ? Sejmu i Senatu ? większość rodzin wielodzietnych pozbawionych zostało szans na znaczącą pomoc ze strony samorządu.

Przegłosowane poprawki w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przekreślają możliwość wprowadzenia niższych opłat za wywóz śmieci w ramach karty Jaworznickiej Rodziny Wielodzietnej.

Obaj jaworzniccy parlamentarzyści ? Wojciech Saługa i Bogusław Śmigielski (obaj PO) ? poparli zmiany w ustawie.

 

 


- Politycy partii, która nazywa siebie ?obywatelską?, pokazali prawdziwe oblicze. Bo z jednej strony szumnie mówią o potrzebie wspierania rodzin wielodzietnych, a kiedy już mają szansę to zrobić, odwracają się do nich plecami. Uważam to za niedopuszczalne działanie ? mówi Dariusz Starzycki, zastępca prezydenta miasta.

Wiceprezydent wystosował list do Bogusława Śmigielskiego, w którym domaga się podjęcia zdecydowanych i skutecznych działań, umożliwiających zastosowanie ulg dla wszystkich rodzin wielodzietnych w opłatach za wywóz nieczystości. Inicjatywę Starzyckiego wspiera Bogusława Seremet, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych.
- Dla rodzin, które wzięły na siebie ciężar wychowania liczniejszego potomstwa, taka forma pomocy była bardzo istotna. Ktoś może powiedzieć, że w przypadku pięcioosobowej rodziny oznacza to likwidację 15 złotowej ulgi. Pamiętajmy jednak, że dla jednych to ?tylko? 15 zł, a dla innych ?aż?... ? mówi Bogusława Seremet.

Z informacji uzyskanych z Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych wynika, że z niższych stawek za wywóz śmieci korzystało w Jaworznie 86 rodzin. Każda z nich płaciła po 8 złotych od osoby miesięcznie za wywóz nieczystości zamiast 11 zł (bądź 14 w przypadku niesegregowania odpadów). Od 1 lutego stosowanie zniżek nie jest możliwe, bo przekreśliła to nowelizacja ustawy.
- Po nowelizacji przepisów nowe brzmienie zyskał art. 6k ust. 4, zgodnie z którym radni mogli uchwalać niższe stawki dla rodzin wielodzietnych. Tym samym część uchwały Rady Miejskiej dotycząca niższej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych stała się nieważna i ?rabat? przestał obowiązywać ? wyjaśnia Tomasz Jewuła, dyrektor MZNK.

To dosyć zaskakujące, że podczas gdy samorządy starają się wesprzeć w miarę swych możliwości rodziny wielodzietne i dążą do faktycznego wprowadzania elementów polityki prorodzinnej na lokalnym gruncie, w tym samym czasie parlamentarna większość likwiduje kolejne narzędzia prawne, które to umożliwiają. Dzieje się to wbrew powszechnym deklaracjom polityków Platformy o wspieraniu dużych rodzin.
Sprawdziliśmy, jak podczas głosowania nad zmianą przepisów zachowali się jaworzniccy parlamentarzyści ? Wojciech Saługa (poseł) i Bogusław Śmigielski (senator). Okazało się, że obaj w głosowaniu reprezentowali stanowisko swej partii, bez zważania na mieszkańców Jaworzna, którzy wybrali ich jako swoich reprezentantów. Najpierw Saługa w Sejmie, a później Śmigielski w Senacie poparli zmiany przekreślające możliwość zastosowania ulg.

- Zachowanie to jest tym bardziej niezrozumiałe, że raptem kilka miesięcy temu Bronisław Komorowski w blasku fleszy podpisywał tzw. Kartę Dużej Rodziny podkreślając, jak bardzo Platforma Obywatelska popiera system zniżek dla rodzin wielodzietnych ? przypomina Dariusz Starzycki. - Ale kiedy jest okazja, aby takim rodzinom pomóc, to już się tego nie robi. Wyrażam ubolewanie z tego powodu.
Wojciech Saługa dzisiaj już nie jest posłem. Zrezygnował z mandatu obejmując fotel marszałka województwa. On zatem rodzinom wielodzietnym nie może już pomóc w odzyskaniu utraconej ulgi. Ostatnim parlamentarzystą z Jaworzna pozostał Bogusław Śmigielski. Jedyna nadzieja w tym, że senator nie pozostanie głuchy na pisemny wniosek Starzyckiego.
List wiceprezydenta Starzyckiego do senatora Śmigielskiego.
..

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us