Menu
reklama

XVII Koncert Noworoczny w Jaworznie

  • Autor 

koncert noworoczny jaworzno 2018 188To jeden z najlepszych koncertów Noworocznych jakie odbyły się w ostatnich latach w Jaworznie.

A to za sprawą dyrygenta, głównodowodzącego Orkiestry Filharmonii Lwowskiej, zespołu wokalnego czterech tenorów pod nazwą "Leon Vocci", oraz sekcji rytmicznej w zestawie fortepianu, basu i perkusji.

Zawiły skład, ale efekt piorunujący. Oczywiście prym wiedzie tutaj znany wcześniej z występów w naszym mieście Woytek Mrozek, wirtuoz klarnetu, ale i doskonały kompozytor, aranżer, w końcu dyrygent, który sprawia, że orkiestra dosłownie frunie pod jego batutą.

koncert noworoczny jaworzno 2018 9Początek wymarzony - jak w wiedeńskich salach koncertowych na miejscu dyrygenta stanął pierwszy skrzypek, który wzorem straussowskich, wiedeńskich występów wyszedł z instrumentem przed szeregi i ze smyczkiem w dłoni poprowadził orkiestrę falami pięknego modrego Dunaju.

Taki początek, to spore wyzwanie, bo z reguły "An der Schönen blauen Donau" grane jest w kulminacyjnych momentach koncertów, bo to utwór zacny i na który czeka się ze zniecierpliwieniem.

Co może być po takim wstępie, czyli po przysłowiowym trzęsieniu ziemi?

Zapraszamy do Galerii zdjęć

koncert noworoczny jaworzno 2018 85Nie tyle może, co musi być - coraz mocniej, energiczniej, lepiej.

O to wbrew początkowym lekkim obawom nie trzeba było się martwić.

Brzmiały utwory zarówno typowo operowe i operetkowe, jak i zaklasyfikowane do muzyki rozrywkowej, a więc Hallelujah, O Surdato n'namurato, Trich Trach Polka, My Way, Besame Mucho...

Znając moc swoją i moc muzyków, którymi dyryguje, Woytek Mrozek nauczył publiczność reakcji objaśniając na czym polegają brawa i jakie jest ich stopniowanie.

koncert noworoczny jaworzno 2018 5 2Publiczność przystała na jeden z najwyższych stopni, czyli brawa, z tupaniem i okrzykami. I takie serwowała orkiestrze już do końca, nie omijając wieńczącego pierwszą część wieczoru, wystąpienia Prezydenta Pana Pawła Silberta, który życzenia złożył zarówno jaworznianom, jak i przyjezdnym, których okazało się być na widowni sporo.

Czego Prezydent życzył jaworznianom?

Życzył jak zwykle wszystkiego, co najlepsze, a w kwestii miejskiej życzył dumy ze swojego miasta. Czego w takim razie można było życzyć przyjezdnym? A tego, aby zechcieli zamieszkać w Jaworznie i być równie dumnymi ze swojego miasta.

koncert noworoczny jaworzno 2018 178Po skończonej lampce szampana cas przyszedł na część drugą koncertu. A w jej przebiegu Fenikuli Fenikula, Grande Amore, Volare, O Sole Mio, i na koniec Time To say goodbye, oraz oczywiście nieśmiertelny Radetzky March.

Ale jak przystało na wybitnego instrumentalistę Mistrz Mrozek przyjechał ze swoim pięknym klarnetem, który zaistniał w Jego dłoniach i wyczarował nam kilka wielkich przebojów muzycznych ujawniając potężna moc, jaką artysta ma w sobie. To były niezwykłe chwile, okraszone niezwykłymi w ten wieczór najpotężniejszymi brawami i ponadprzeciętnym tupaniem oraz okrzykami zachwytu.

koncert noworoczny jaworzno 2018 143To oczywiście nie wszystkie usłyszane utwory, ale aby dowiedzieć się jak naprawdę, jak pięknie i jak muzycznie bogato jest na koncertach noworocznych, trzeba po prostu przyjść posłuchać i oklaskiwać...

A tym razem warto było z punktu widzenia dziewczyn, których pisku tu i ówdzie dało się słyszeć na widok i na "słuch" tenorów, którzy prosto z Ukrainy przyjechali do Jaworzna, będąc młodymi czarującymi przystojnymi mężczyznami, do  których oczko puszczały równie młode i piękne jaworznianki.

Panowie tym razem na próżno wypatrywali solistek i trzeba było mieć wprawne oko, aby wśród instrumentalistek dojrzeć panie, a piękne były wszystkie. Ułatwiamy to zapraszając do obejrzenia galerii.

Zapraszamy do Galerii zdjęć i do wspomnienia trzech godzin muzyki.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us