Menu
reklama

Muzyka brytyjska w wykonaniu Archetti

  • Autor 

koncertbryt171217 91Tytuły i kompozytorzy, których dzieła wykonała Orkiestra Archetti podczas ostatniego tegorocznego koncertu w swojej siedzibie w Jeleniu, a które wymienimy na końcu, zapewne niewiele powiedzą przeciętnemu czytelnikowi.

Są tacy kompozytorzy, których "gra się" rzadziej, choćby w mediach muzycznych, bo te kierują się głównie komercją i chcąc znać więcej muzyki, niż tylko największe przeboje światowej klasyki, trzeba albo słuchać odpowiednich stacji radiowych, albo być melomanem z prawdziwego zdarzenia i kupować płyty.
Ale w sklepach też najczęściej znaleźć można właśnie te przeboje, a o coś trudniejszego trzeba pytać i specjalnie zamawiać, z tym, że należy jeszcze wiedzieć o co pytać.


koncertbryt171217 96Nie ma się co dziwić, że młodzież przybyła na koncert w niedzielny wieczór z dużą dozą niepewności, z obawą, czy przetrwa godzinę albo więcej, kiedy ze sceny popłyną dźwięki klasyki, i to klasyki mało znanej, raczej nigdy nie słyszanej.

Sytuacja na twarzach publiczności przechodziła pewne metamorfozy.

Od początkowej obojętności, czy nawet znudzenia na początku, po coraz bardziej zainteresowane spojrzenia w stronę sceny, aż po prawdziwe zaangażowanie już od połowy programu, a nawet wcześniej.

koncertbryt171217 70Niezwykła umiejętność Macieja Tomasiewicza, świetnego nawiązania kontaktu z publicznością oraz dar przekazywania ciekawych informacji o utworach i ich twórcach, miały tu niebagatelne znaczenie.

Pomijając fakt autentycznej, fantastycznej konferansjerki, to niebagatelne znaczenie miała sama osobowość dyrygenta, jego elegancja, szyk i urok osobisty, co widać było w spojrzeniach z podziwem, żeńskiej części młodzieży. poza tym, przecież skład orkiestry to rówieśnicy przybyłych uczniów jaworznickich szkół średnich, i zetknięcie się z wybitnymi umiejętnościami swoich kolegów i koleżanek musiało  wywrzeć wrażenie.

koncertbryt171217 77Toteż, kiedy już przebrzmiały wszystkie zaplanowane utwory, ręce nie chciały przestać bić braw, wypraszając bisy.
Wydaje się, że większość młodzieży połknęła haczyk i zapewne niektórzy pojawią się na kolejnych koncertach w przyszłym roku.

A w niedzielę, 17 grudnia usłyszeliśmy wraz z młodzieżą.
Peter Warlock Capriol suite, John Rutter Suita na smyczki, Gustaw Holst Brooke Green Suite, Edward Elgar Serenada na orkiestrę smyczkową.
W trakcie bisów orkiestra zagrała kolędę, którą zaśpiewali wszyscy, wychodząc z koncertu radośnie nastawionymi do nadchodzących świąt.


 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us