Menu
reklama

Takiego balu sam Hrabia Dracula by się nie powstydził!

  • Autor 

karnawaldps10218 6Ile serca, ile empatii i duszy trzeba włożyć w te pracę, w codzienność w tym wielkim jaworznickim budynku. W tej niezwykłej społeczności ludzi, którzy nie mogą żyć we własnych domach, z różnych przyczyn.

Albo nie mają już nikogo na świecie, albo dzieci rozjechały się w cztery jego strony, albo nie mają sił i środków na pielęgnację rodziców, bo mają swoje dzieci, a może i swoje schorzenia, swoje wielkie problemy, którym nie potrafią sprostać.

Jak bardzo trzeba być człowiekiem, umiejącym być dla innych opiekunem, powiernikiem, pielęgniarką, sąsiadem, ale i synem, albo córką - taką nieprawdziwą, przyszywaną, ale dającą ciepło, którego bardzo brak. To mowa o pracownikach DPS.


karnawaldps10218 35Jedną z chwil, kiedy to wszystko kumuluje się w jednej sali, w małej, acz ogromnie różnorodnej społeczności jest karnawał.

Jedni na wózkach, czasem wstają, inni tylko na kółkach, kolejni całkiem sprawni fizycznie, ale przygnieceni bagażem doświadczeń przeżywają smutki, trudno im się uśmiechnąć, trudno popatrzeć na "jutro" pozytywnie...

A jednak na ich twarzach, kiedy trzymani za dłonie przez swoich opiekunów wspominają wielkie bale, na których bywali, pojawia się beztroski, szczery uśmiech.

karnawaldps10218 40Dziś ten bal przygotowany z pełną pieczołowitością, aby ten dzień różnił się od innych, aby bardzo się różnił, a jednocześnie aby nikt nie poczuł się nieswojo, niewygodnie.

Aby każdy poczuł się taki sam, godny, potrzebny, ważny dla kogoś, aby być może komuś zaimponować swoją niepowtarzalną balową kreacją, maską, nakryciem głowy, albo suknią, czy też rekwizytem trzymanym w dłoni. Albo tańcem, rytmem, energią...

Piraci, zjawy, księżniczki, wampiry, postacie z bajek, z horrorów, albo po prostu odmłodzeni, pełni życia mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej mieli swój kolejny bal karnawałowy.

karnawaldps10218 39Coroczny, choć nie dla wszystkich bo przecież często ktoś z nich odchodzi. Taka kolej rzeczy... Pojawiają się inni. I każdy z nich potrafi odnaleźć swoje miejsce, swoją rolę.

Czy to samemu, czy z pomocą personelu, który bawi się równie dobrze, widząc że starania o dobre przygotowanie imprezy nie poszły na marne.

Do tańca grał Darek, który nie dał odpocząć...
Jazda na całego. Nie jakieś rzewne, smutne kawałki, ale same przeboje do których naprawdę trzeba siły, alby zatańczyć. I góralskie, i latino, i dyskotekowe, i letnie przeboje radiowe, czy ludowe, zaaranżowane tak, aby ostatnie poty wycisnąć z balowiczów, aby chcieli bawić się do białego rana.
To takie wrażenia z karnawałowego balu w Domu Pomocy Społecznej.
Teraz tylko jeszcze zdjęcia i... do następnego roku...


 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us