Menu
reklama

Karnawałowo z młotem, kowadłem i kapslem,,, Koncert Archetti

  • Autor 

 

archettikarnawal 110Sygnowany na materiałach promocyjnych wyrafinowaną maską, koncert karnawałowy w wykonaniu ?Archetti? Orkiestry kameralnej Miasta Jaworzna, dowiódł po raz kolejny, że mamy doskonały zespół kameralny, mogący być rozszerzonym do dowolnego, nawet symfonicznego, i potrafi zagrać najtrudniejsze, najlepsze utwory.

Śmiemy twierdzić że to właśnie ten skład powinien uświetniać wszelkie miejskie wydarzenia. Z premedytacją piszemy uświetniać, a nie tylko w nich uczestniczyć.

Doborowy zespół najlepszych muzyków, młodych, ambitnych, będących wirtuozami swoich instrumentów, o czym przekonaliśmy się nie jeden raz, a dziś, 4 lutego okazało się że muzycy mogą, w razie gdyby była taka potrzeba, zajmować i inne ważne stanowiska, bądź pracować w zgoła nieorkiestrowych zawodach.

archettikarnawal 94Na przykład dyrygent - Maciej Tomasiewicz, jak już dawno się przekonaliśmy, jest doskonałym konferansjerem, z wielką dozą poczucia humoru i wyczucia nastroju publiczności. Ale Pan Maciej niesłychanie sprawnie sprawuje się również w roli... kowala, barmana, pianisty...

Wystarczy, bo zdradzimy wszystkie przyszłe niespodzianki. No, powiemy jeszcze, że jest szalenie szarmancki wobec dam...

Koncert tym razem był składanką bardzo popularnych utworów, lekkich, znanych, ale wcale nie banalnych. Tak się przyzwyczailiśmy, że Archetti nie rozpieszcza przez cały rok publiczności tym, co najłatwiejsze.

Zdjęcia - oczywiście w naszej GALERII


archettikarnawal 28Pojawiają się kompozycje mniej znane, albo w ogóle nie znane, po to, aby publiczność nie została zanudzona tym, co może usłyszeć w każdej audycji radiowej poświęconej klasyce, albo w programach telewizyjnych, w których nawet na te najbardziej znane utwory brakuje miejsca.

A gdzie tu jeszcze oczekiwać jakiegoś dowcipu, dykteryjki, czy anegdoty z życia wielkich kompozytorów, czy dworów na których tworzyli.

Maciej Tomasiewicz i na dyrygowanie, i na dialog z publiką ma czas. Archetti starannie planuje repertuar, aby w jakiś sposób edukować swoich wielbicieli, a dziś, kiedy wdrożony został program zachęcający i mobilizujący młodzież jaworznickich szkół do uczestnictwa w koncertach, grzechem byłoby grać wyłącznie najbardziej "ograne" arie, czy inne utwory, które każdy zna na pamięć.

archettikarnawal 12Ale jak już napisaliśmy, karnawał rządzi się bardziej liberalnymi prawami, które pozwalają na poluźnienie cugli i przypomnienie tego, co znane, tego, co zawsze się podoba, i to w bardzo zróżnicowanych stylach.

Bo mieliśmy i Walc Mieczysława Karłowicza, i Tanga Piazzoli oraz Gardela, ale i Taniec z szablami Arama Chaczaturiana, i Straussów Polki - Pizzicato, Trisch- trasch, i Nową Pizzicato. Były i współczesne doskonałe jazzowe Hit The Road Jack i Beatlesów wiązanka kilku przebojów, którą Archetti raczy nas od samego początku swojego istnienia wciąż ulepszając, doskonaląc.


archettikarnawal 40Trzeba bowiem przypomnieć, że to już 10 lat minie w kwietniu od kiedy Archetti istnieje i od kiedy nasz portal precyzyjnie śledzi jej dokonania.

Każdy koncert został przez nas odwiedzony, każdy opisany i z każdego mamy zdjęcia oraz w wielu przypadkach video, które niestety z powodu ochrony praw autorskich musieliśmy ukryć przed światem. Ale w archiwach pliki są.

Nie byliśmy tylko na koncertach poza granicami miasta, ale to wcale nie umniejsza dokonań Orkiestry.

Powróćmy jednak do koncertu karnawałowego, bo oto pojawia się Maciek Tomasiewicz za kowadłem, w które młotami wali jakby podkowy dla koni przygotowywał.

 

archettikarnawal 59Po chwili zasiada za fortepianem i daje czadu przy rockandrollowym Medley Beatlesów, potem znów ogłasza konkurs, w którym nagrodą jest otwierana przez niego z mistrzowską zręcznością butelka z kapslem, z... napojem, o którym nie możemy wspominać, bo dzieci jeszcze nie śpią.

Zakończenie oczekiwane od dawna Wojciecha Kilara Orawa, którą Archetti zachowuje na najlepsze okazje, a z racji swojej wytężonej uwagi publiczność bardzo na nią zasłużyła.

Ponieważ to jeszcze karnawał na bis Radetsky March i oto po niemal dwóch godzinach ukontentowani jaworznianie rozeszli się do domów z zapowiedzią koncertu marcowego, o którym będziemy informować.
A dziś jeszcze zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia - oczywiście w naszej GALERII

 

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us