Menu
...
reklama

Benefis Macieja Talagi - całe życie z gitarą!

  • Autor 

 

jeunesses18talaga 1Benefisy zaczynają być w Jaworznie pewną stałą formą podsumowania długich pracy, działalności, twórczości osób ze świata samorządu, sztuki, w tym muzyki, sztuk plastycznych czy literatury.

To doskonała okazja aby zaprosić osoby, które z jubilatem współpracowały, przyjaźniły się, wspierały się z nim wzajemnie i są wtedy, kiedy są potrzebne, kiedy trzeba porozmawiać, zasięgnąć rady, czy po prostu wspólnie spędzić czas.

Tym razem, podczas 36 dni Muzyki Jeunesses Musicales swój jubileusz ukoronowany benefisem, przygotowanym przez przyjaciół świętował Maciej Talaga.

Człowiek od zawsze związany z Jaworznem, tu chodzący do szkoły i podstawowej, i do liceum, a potem pracujący tu na co dzień.

 

jeunesses18talaga 29Ale Maciej to nie tylko jaworznianin. Może zbyt szeroko nazwać Go obywatelem świata - na to jeszcze pewnie przyjdzie pora, ale na pewno obywatelem kraju, w którym znany jest w wielu kręgach.
Oczywiście to kręgi związane z muzyką.

Jego obszar zainteresowań to muzyka z tak zwanej krainy łagodności, ale i balladowa, ale przede wszystkim filmowa, nie zapominając o fakcie, że istnieje klasyczny, z lat 70, 80, rock, którego wciąż, od lat młodości jest fanem.

Tak się złożyło, że swego czasu, być może nawet na skutek różnych zbiegów okoliczności Maciej poznawał wielu ludzi, z którymi potem połączyła ich wspólna pasja grania, pisania, tworzenia muzyki.

jeunesses18talaga 84Tak było w wypadku Michała Lorenca - płodnego i lubianego autora muzyki filmowej, tak było w wypadku Jana Wojdaka, Roberta Bielaka, Krystyny Możejko, czy też wielkiej postaci polskiej muzyki filmowej Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara.

Przesłuchanie, bo taką formułę przewidziano dla benefisu poprowadził Jacek Gąsior, który bez litości wyciągnął z jubilata sporo dość skrywanych dotąd informacji o życiu prywatnym, bo takie głównie interesują nas, wścibską publiczność.

Dane nam było poznać drogę od lat szkolnych po dzisiejsze, drogę barwną, okraszoną spektakularnymi wydarzeniami i niezapomnianymi chwilami Maćkowej duszy artystycznej, ale i często buntowniczej, niespokojnej i niepokornej.

jeunesses18talaga 78Na przesłuchanie między innymi stawili się artyści: Ewa Sałużanka, Wojciech Brzeziński, Roksana Jarzynka Aleksander Brzeziński, Krystyna Możejko wraz z mężem Adamem, Jan Wojdak, Janusz Hryniewicz.

Oprócz radości ze spotkania, oprócz wspomnień, goście jubilata zaproponowali po kilka znaczących utworów z ich repertuaru, a to Roksana Jarzynka zaśpiewała utwory do kompozycji Zbigniewa Rutkowskiego, niezapomnianego mentora jaworznickich młodych artystów, których wyniósł na szczyty popularności i którzy zdobywali nagrody na wielu festiwalach piosenki.

A to bracia Brzezińscy, którzy stanowili tym razem duet - fortepian ? śpiew - zaprezentowali również utwory Pana Zbigniewa, ale i fajny żart muzyczny.

jeunesses18talaga 105A to Jerzy Liszka, niezwykły lekarz, skrzypek, i wykonawca piosenek, głównie podczas wymyślonej i prowadzonej przez Maćka ?Piosenki odkopanej?.

Wystąpiła i Krystyna Możejko, z między innymi Dworcowym bezdomnym ? przepiękną balladą o wolności i niezależności i Basia Janyga z oszałamiającym głosem i emocjami w piosenkach o... miłości.

Był i Jan Wojdak ze swoimi dwoma wielkimi przebojami - Biały Latawiec i Nie szkoda róż i Janusz Hryniewicz ze swoim przebojem "Duchy".

Ale prawdziwą niespodzianką, która wywołała poruszenie było zaproszenie na scenę Prezydenta Jaworzna Pana Pawła Silberta, który wraz z Maciejem zagrał na gitarze jedną z najbardziej znanych kompozycji filmowych - to taki znak rozpoznawczy muzyka - temat "Ucieczka" z filmu "300 mil do nieba".

jeunesses18talaga 136Wraz ze swoim synem, również doskonałym gitarzystą Maciej zagrał inny wielki temat - z filmu Bandyta Macieja Dejczera.

Zdarzeń mnóstwo podczas trzygodzinnego wieczoru, a to jeszcze nie był koniec, bowiem wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek i kuluarowe rozmowy.

Echa Benefisu - Przesłuchania zapewne w duszach jego uczestników będą wybrzmiewać jeszcze długo.

A my zapraszamy na fotograficzne co nieco.

 

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us