Menu
reklama

Tadek w Jaworznie - patriotyzm do bólu wyśpiewany rapem

  • Autor 

tadek30418konc 8Rzadko się zdarza, żeby w dobie dzisiejszych mediów, ogromu informacji w internecie, po wpisaniu wyłącznie imienia, aplikacja wyszukała właśnie te osobę, o którą nam chodzi.

Wpisując imię "Tadek" najbardziej popularna wyszukiwarka wskazuje na pierwszym miejscu Tadeusza Pawlikowskiego, polskiego rapera.

Tak, hip-hopowca, który mając dziś 36 lat, jest jednym z najbardziej wyjątkowych i niestandardowych muzyków.

On sam zdaje sobie doskonale sprawę z podejścia niektórych osób do rapu i do takiej twórczości z przekąsem mówi: ?Przecież raperzy śpiewać nie umieją, ani nic innego szczególnego robić, więc mówią, mówią teksty, które muszą posiadać treść, aby się przebić, treść, która jest główną wartością ich twórczości?.


tadek30418konc 34Tadek Pawlikowski, o czym można przeczytać niżej, to wyjątkowa, wręcz wybitna postać polskiej rzeczywistości nie tylko muzycznej, ale i historycznej, dbającej o imię ojczyzny, o naszą godność.

Idą Niemce, Einsatzgruppen*
chcą dla przykładu, kłaść cywili trupem
Polska ma zdychać pod hitlerowskim butem
Sojusznicy milczą ich to nie interesuje
Komendant obozu dziś zastrzelił kilku więźniów
Sprawia mu przyjemność mordowanie polskich jeńców
"Tu nie ma być kultury, Polska ma być częścią rzeszy"
Ze współpracy w tej materii Stalin się cieszy
Nasi sąsiedzi ramię w ramię niszczą Polskę

 

tadek30418konc 11Niestety nie zawsze teksty bardzo wartościowe przebijają się przez ogrom komercji.

Ale te są wyjątkowe, te są jedyne. Nie o życiu w blokowiskach, nie o problemach trzepakowej, podwórkowej, blokowej codzienności, ale o sprawach o wiele ważniejszych, o wprawiającej w odrętwienie prawdzie o czasach, kiedy życie młodych ludzi wisiało na włosku, zależne było od kaprysu niemieckiego najeźdźcy, okupanta, który miał rozkaz pozostawać bezlitosnym dla Polaków, dla każdego Polaka, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, dzieci starców. Naród polski miął zniknąć z powierzchni ziemi.

Natomiast to co stało się po wojnie było niestety kontynuacją tego, co rozpoczęli Niemcy.

tadek30418konc 28To znów łapanka - terroru profilaktyka
Kolejna ciężarówka pełna ludzi gdzieś znika
Za kilka ziemniaków niesionych dla Żydów
Bije Niemiec polskie dziecko bez żadnego wstydu
Za jedno ukrywane, żydowskie niemowlę
Niemieckie prawo przewiduje zbrodnie
Przed stodołą staje polska rodzina
Ratowali dziecko to cała ich wina
Matka patrzy na córki, ojciec na starszego syna
Szepcze: "Uciekaj dziecko, to podwórko to mogiła!"

Komuniści rękami polskich sługusów wykańczali, zarzynali naród polski , a głownie inteligencję, która chciała przekazać wartości narodowe, polskie, rodzinne, świadczące o istnieniu nas, naszych przodków, naszej historii.

tadek30418konc 12Ile ludzi zginęło w obronie ojczyzny - podkreśla Tadek. Ile młodych ludzi chcąc pomóc w obronie swojego państwa zostało zamęczonych przez oprawców, ile istnień zostało skazanych na zapomnienie, zabitych dwukrotnie - najpierw strzałem w tył głowy, albo zamordowanych za pomocą tortur, a potem zakopanych gdzieś w nieznanym miejscu, aby pamięć o nich nie wyszła na jaw nigdy.

To właśnie te dni, kiedy nasza historia domaga się ujrzenia światła dziennego. Te dni to doskonały okres, aby właśnie posłuchać Tadka, ale nie tylko jego piosenek.
Jest on doskonałym mówcą, przepięknie ubiera w słowa proste, a zarazem twarde i dobitne, fakty z naszej historii, lekcja tej historii to koncert, na którym nikt nie bije wobec powagi, zbędnych braw, na którym nikt się nie śmieje, nie odbiera telefonów, na którym nikt nie śmie głośniej zakaszleć, bo słucha o czymś tak wielkim, tak ważnym, że chce uczcić szacunkiem pamięć pomordowanych, bohaterów, takich jak Inka, Witold Pilecki, Jan Borysewicz, Major Łupaszko, jedna z "bezimiennych" Marysia - Mała dziewczynka z AK, czy też walczących ze stalinizmem Wyklęci - Niezłomni.

tadek30418konc 30I tak z milionów polskich ofiar
2% wojskowych chłonie niemiecka zbrodnia
Niemieckie dzieci bawią się w kaboo
Tatuś karierę robi w gestapo
Niemieccy lekarze robią ramy naukowe
By miliony zabiły komory gazowe
Tysiąc miejscowości które ogień pochłania
To miliony ludzi które patrzą z nieba na nas
To był ich cel - by zniszczyć Polaków
My musimy walczyć dziś i nie dawać za wygraną!

Tadek współpracuje z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Brał udział w koncertach o tematyce patriotycznej, m.in w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Od 2012 jest organizatorem akcji "Rodacy Bohaterom", której celem jest pomoc rodzinom polskich kombatantów zamieszkałych na Kresach poza granicami Polski. Był jednym z inicjatorów koncertu w hołdzie rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, który odbył się 24 maja 2013 w Krakowie. Wraz z oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Centrum Kultury ?Rotunda? zorganizował koncert pt. "Tajne komplety" 8 czerwca 2013 w Krakowie, który stanowił połączenie wykonanej muzyki hip-hopowej i przekazanych treści z zakresu historii Polski (wystąpili także Sokół, Pih, Juras, Hemp Gru, Kajman, Lukasyno, Bas Tajpan). 2014 zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji ?Łączka?, sprawującej opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce.

W artykule wykorzystano fragmenty utworu "Niemcy". Koncert zorganizowała Jaworznicka Inicjatywa Narodowa.

fotouslugiaUWAGA Miej szacunek dla mojej pracy. Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us