Menu
reklama

Żołnierze wyklęci - konkurs rozstrzygnięty

  • Autor 

konkurswykleci130318 11Druga edycja konkursu pod nazwą "Żołnierze wyklęci" miała swój finał we wtorek, 13 marca w Muzeum Miasta Jaworzna.

Inicjatorem, pomysłodawcą konkursu jest Pan Dariusz Starzycki, Poseł na sejm RP, a wspaniałą współorganizatorką, fundatorką głównej nagrody jest Europoseł, Pani Jadwiga Wiśniewska.

Dopiero niedawno współczesna Polska dowiedziała się o ofierze, jaką ponieśli zarówno prawdziwi żołnierze, wyżsi, czy też niżsi rangą, ale i młodzież, wręcz dzieci, które przez tak zwaną władzę ludową, nasłaną na nasz kraj przez sowieckiego okupanta, mając świadomość swojego patriotyzmu, wiedzą, jak Polska z powodu zdrajców i zbrodniarzy cierpi, nie wahali się iść na pierwszą linię frontu walki z kłamstwem, z bezwzględną chęcią zniszczenia przez komunistów polskiej kultury, inteligencji, w zasadzie wszystkiego co polskie.


konkurswykleci130318 3I w zasadzie w wielkiej części im się to udało.

Mija 70 lat, a my dopiero teraz odkrywamy szczątki, strzępy wiadomości o bestialstwach dokonywanych na Polakach, o tym, że setki, tysiące tych, którzy nie godzili się na jarzmo zniewolenia zostali zamordowani.


Potem wrzuceni do anonimowych dołów, zakopani, a dziś często trudno odnaleźć te groby, trudno zidentyfikować zwłoki z dziurami w czaszkach od strzałów w tył głowy.

Cieszy więc że młodzież garnie się do poznawania historii i to nie tylko dlatego, że w konkursie można coś wygrać.

konkurswykleci130318 10Wśród uczestników są znane z wydarzeń patriotycznych twarze, młodych ludzi składających kwiaty pod pomnikami z okazji narodowych świat, a to również twarze dziewcząt!.

Nie jest łatwo w dzisiejszych czasach oderwać się od wspaniałości jakie daje nam postęp, elektronika, rozrywka, a jednak są tacy, którzy czują swoją przynależność narodową.

Znają historię swoich rodziców, dziadków, i dzięki takim wydarzeniom zwracają uwagę innych, rówieśników na to, że nie wolno lekceważyć historii, dziejów własnej ojczyzny.

Laureatami konkursu zostali

I miejsce - Konrad Knitter, II LO - pojedzie do PE do Brukseli na zaproszenie Pani Eroposeł Jadigi Wisniewskiej,
II miejsce - Ilona Szarejko, I LO - pojedzie do Sejmu na zaproszenie posła Dariusza Starzyckeigo.
III miejsce - Marcin Bieniek, III LO  -otrzymał nagrodę rzeczową.
konkurswykleci130318 1konkurswykleci130318 4konkurswykleci130318 5konkurswykleci130318 8

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us