Menu
reklama

Miasto świętowało Konstytucję 3 Maja

  • Autor 

 

3maja18konstytucja 218Coraz bardziej okazale i z udziałem, co najważniejsze, wielu mieszkańców miasta, odbywają się miejskie obchody najważniejszych dla Polski świąt państwowych.

3 maja, w rocznice uchwalenia najważniejszego aktu prawnego w Rzeczypospolitej, obchody tego wydarzenia rozpoczęły się mszą świętą w Kolegiacie jaworznickiej. Tak uroczyste msze święte, z udziałem pocztów sztandarowych instytucji miejskich, oraz szkolnictwa i kultury odbywają się tylko dwa razy w roku. W maju oraz w Dniu Niepodległości, 11 listopada.

Msza święta zakończyła się około godziny 10 po czym uformowany pochód przemaszerował przez rynek do pomnika Niepodległości, gdzie zebrani wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie. Elementem nowym w przemarszu była obecność długiej na kilkadziesiąt metrów flagi biało czerwonej, którą niosła młodzież. Być może na kolejne święta, jak w innych miastach jaworznianie postanowią pobić rekordy wielkości flagi?


3maja18konstytucja 62Ważnym elementem tego święta już po raz trzeci było wręczenie nagród w konkursice, o którym pisaliśmy TUTAJ - to III Międzyszkolny Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Symbolach i Barwach Narodowych.
Prezydent Miasta, Pan Paweł Silbert gratulował wręczając nagrody przedstawicielom szkół - ich pocztom sztandarowym.
Klasyfikacja wyglądała następująco:

 

W kategorii Wiedzy o barwach i symbolach narodowych:
I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 16
II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 6
III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 15
W kategorii o pocztów sztandarowych
I miejsce ? Szkoła Podstawowa nr 13
II miejsce ? Szkoła Podstawowa nr 16
III miejsce ? Szkoła Podstawowa nr 8

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ W GALERII.

3maja18konstytucja 111W swoim przemówieniu prezydent Jaworzna powiedział między innymi:

Dziś mija 227 lat od uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Majowa. W założeniu to dokument, który kończył złe szlacheckie przywileje, znacznie ograniczał fałszywie pojętą i fatalną w skutkach demokrację szlachecką.

Ale też równał stany szlachecki i mieszczański, brał pod opiekę państwa stan chłopski i wprowadzał monarchię dziedziczną w miejsce wolnej elekcji. 3 Maja 1791 był dniem radosnym, przyniósł jutrzenkę nadziei na restytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

3maja18konstytucja 113Niestety było już na to za późno; rosnąca w siłę Rosja i Prusy nie mogły znieść i zaakceptować Polski jako silnego i znaczącego w Europie państwa.

Na podatny grunt trafiła zdradziecka konfederacja targowicka, prosząc o zbrojną interwencję carycę Katarzynę II. Mimo ogromnej przewagi liczebnej armia rosyjska przegrała kilka bitew.

Ostatecznie jednak król Stanisław August Poniatowski przyłączył się do konfederatów, co oznaczało przegraną wojnę, a w konsekwencji II rozbiór Polski. Już po dwóch latach w 1795 roku doszło do trzeciego rozbioru Polski i utraty niepodległości na długie 123 lata.

3maja18konstytucja 96Mimo tego, że jako akt prawny funkcjonowała tak krótko, fetujemy Konstytucję 3 Maja jako tę ustawę rządową, która dala podwaliny pod budowę nowoczesnego państwa; ustanawiając jako podmiot władzy naród, dwuizbowy parlament, oraz trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. (...)

Mimo codziennej dumy z naszych osiągnięć po 1989 roku, mechanizmom demokratycznym, ogromnym skoku cywilizacyjnym i rozwojowym jakiego dokonała Polska, mimo rynkowej, silniejszej gospodarki, uczestnictwie we wspólnocie europejskiej i chyba najlepszych w naszej historii relacji sąsiedzkich i zawartych sojuszy, nie jestem pewny, czy obecna Polska jest tą dokładnie tą, o której marzyliśmy w 1989 roku.

3maja18konstytucja 167A jeśli nie jest taka, która spełnia nasze oczekiwania, to czy możemy zrobić coś więcej, by stała się uosobieniem naszych aspiracji, państwem przychylnym wszystkim swym obywatelom, powodem do wyłącznej dumy i radości, byśmy mogli czuć się w pełni podmiotowo i na prawach, które wszyscy będziemy akceptować, i które będą nam w pełni odpowiadać?

Przemyślmy to, rozważmy w swych sumieniach, przedyskutujmy w gronie rodzin, bliskich i przyjaciół, czy dojrzeliśmy do tego, by dokonać kolejnej zmiany ustrojowej, która może mieć wagę zbliżoną do tej, jaką miała Konstytucja 3 Maja. Mamy dziś wyjątkową szansę, by bez współczesnej ?targowicy", bez zewnętrznych spisków, knowań i zbrojnych ingerencji, zdecydować o tym, co dla nas Polaków, w naszej umiłowanej Ojczyźnie jest najlepsze i najważniejsze.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Niepodległości. ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ W GALERII.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us