Menu
reklama

Okazała sobótka w Byczynie ze śpiewami, tańcami i poczęstunkiem

  • Autor 


sobotki2018byczyna 1 2Jak zwykle nasz portal spędził sobótkowy wieczór w Byczynie.

Tak naprawdę szkoda, że nie da się być w siedmiu miejscach jednocześnie, a taka możliwość przydałaby się w takiej magicznej chwili.

To miejsce również odwiedził Pan Paweł Silbert, Prezes Stowarzyszenia "Jaworzno Moje Miasto", który, wraz z młodymi byczynianami rozpalił ognisko. Należy zaznaczyć, że to właśnie JMM zainicjowało sobótkowe zabawy w mieście kilka lat temu.

Chwila przy ognisku, przy sobótce, to nawiązanie w pewien sposób do dawnych czasów kiedy to właśnie ognisko skupiało lokalne społeczności, kiedy łączyło, kiedy pozwalało integrować się sąsiadom, a wcześniej plemionom.

sobotki2018byczyna 49Kiedy przyjrzymy się kulturom nam odległym, na odległych kontynentach, w odległym czasie, zauważymy wielką rolę ognisk w życiu przeróżnych ras, narodów.

Tamże paliło się fajki pokoju, tam odprawiano modły, uskuteczniano tańce obrzędowe, tam również dopełniało się czynności związanych z urodzinami, z małżeństwem, czy ze śmiercią i pożegnaniem zmarłego z tym światem.

sobotki2018byczyna 73A u nas?
U nas na razie to upamiętnienie tradycji, która właśnie niegdyś była bardzo mocno w społeczności zakorzeniona.

A co konkretnie wiemy na temat sobótki w skrócie encyklopedycznym?

Święto i zwyczaj o podobnym charakterze istniały na terytorium imperium rzymskiego oraz historycznych Włoch gdzie nazywane było sobatiną, (Parilia) na cześć bogini Pales i rocznicy założenia Rzymu. W kręgu kultury celtyckiej święta Beltane i związanego z nim rytuału składania ofiar z Wierzbina, również zapożyczonej we wschodniej Polsce z Rusi Nocy Kupały.

Zwyczaj znany wszystkim ludom Europy. W Polsce upamiętniony literacko w XVI wieku przez Jana Kochanowskiego. Kościół, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości ludowej corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską.(Wikipedia)

sobotki2018byczyna 58Należy pamiętać, ze Sobótka to zupełnie co innego niż Watra , która jest nazwą ogniska palonego w górach, niezwiązana z konkretnym czasem, świętem. Sobótka to ognisko palone z okazji kilku konkretnych świąt
- święta ludowego "ludorum ritum " obchodzonego w noc letniego przesilenia Słońca 21-22 czerwca, np. w Noc Kupały;
- z 23 na 24 czerwca w noc świętojańską czyli wigilię dnia św. Jana Chrzciciela
- w wigilię św. Piotra i Pawła
- w okresie Zielonych Świątek
oraz Wielką Sobotę.

Zobaczmy jak płonęły sobótki w Byczynie z okazji Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielonych Świątek, podczas których płonący ogień uczczony było śpiewem Byczynianek i harcerzy, tańcami i wspaniałym plackiem drożdżowym przygotowanym przez gospodynie.


 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us