Menu
reklama

26 rocznica JSA "Razem"

  • Autor 

abstynenci jaworzno 2018maj 51Jak bawią się abstynenci? Bawią się tak samo. Tak samo dobrze i radośnie, jak osoby używające alkoholu, a tą różnicą, że każdy anbstyenent jest pewien, ze następnego dnia rano będzie pamiętał wszystko z wieczora, nie będzie musiał walczyć z bólem głowy i uzupełniać elektrolitów, oraz nie będzie musiał obiecywać sobie: "już nie wezmę ani kropli alkoholu do ust".

Bo po prostu filozofią życia abstynenta jest nieużywanie alkoholu ale też innych substancji do niczego niepotrzebnych, jak na przykład tytoniu.

Pijacy powie: :Ech tam! Wszystkiego trzeba spróbować, raz za czas stracić film to nic złego, ból głowy można przeżyć - w końcu raz się żyje.


abstynenci jaworzno 2018maj 35No właśnie to: "raz się żyje" jest mottem do tego, aby życie przeżyć w pełni. Ale w pełni świadomie, bez chwil, które mogą zaważyć nawet na długości życia, bez ryzyka, że coś może pójść nie tak.

Przyczyną ogromnej liczby wypadków, nieporozumień rodzinnych, rozwodów, chorób, nieszczęść, tragedii jest alkohol.

Ktoś powie - Bo pić trzeba umieć, jak ktoś nie umie, to niech nie pije.

To proste z zarazem głupie tłumaczenie. Każdy kiedyś, pijąc był przekonany, że umie pić, że jemu żadne niepowodzenie związane z używaniem alkoholu nie grozi.

abstynenci jaworzno 2018maj 59Dopiero po pewnym czasie okazało się, że tak jak ci turyści w klapkach na Giewoncie, nie potrafią utrzymać równowagi i spadają tworząc u podnóża góry tłustą plamę, tak pijący zaprzepaścili, stracili wiele lat, aby uporać się z przyzwyczajeniem, zwanym dobitnie uzależnieniem, o ile nie odeszli wcześniej na wieczny spoczynek.  Ale jak świat światem, alkohol nie jest sam w sobie przestrogą.
Nieużywający go w ogóle, na pewno nie uzależnią się. Używający nie mają za grosz pewności, czy nie zdarzy się dzień, w którym zaczną być podporządkowani niemożności powstrzymania się od picia.
Niestety opamiętanie przychodzi często wtedy, kiedy wiele w życiu zostało bezpowrotnie zniszczone.
Wśród abstynentów są tacy, którzy przeżyli piekło związane z zawładnięciem ich życia przez alkohol, ale i tacy, którzy nigdy nie pili - tych jest zdecydowanie mniej, bo ci, nigdy nie pijący nie mają potrzeby szczególnego świętowania swojej filozofii życiowej.
abstynenci jaworzno 2018maj 55Ci którzy wyzwolili się z jarzma uzależnienia, każdy dzień witają z radością, że to kolejny dzień niepicia.

Bo picie u nich, kiedyś spowodowało straty niepowetowane. Potrafili jednak przeciwstawić się przemożnej konieczności picia i wrócili do świata pełnego barw, smaków, radości, miłości.

Są szczęśliwi, a to szczęście potrafią docenić być może lepiej niż każdy inny, bo wiedzą co stracili i ile kosztowało odbudowanie swojego życia.

Jaworznickie Stowarzyszenie Abstynenckie "Razem" powstało 26 lat temu. Co rok obchodzona jest kolejna rocznica jego powstania, ale i każdy z członków organizacji obchodzi swoje rocznice niepicia. Są i tacy, którzy swój dzień świętują właśnie w dzień jubileuszu Stowarzyszenia.
Cała organizacja zbiera się na uroczystym wieczorze i wszyscy, wspominając swoje sukcesy, życzą sobie dalszych lat wolnych od alkoholu.
abstynenci jaworzno 2018maj 32W tym roku świętowanie odbyło się 19 maja w siedzibie Stowarzyszenia, a gośćmi byli przedstawiciele bratnich stowarzyszeń oraz członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - Wiesława Szadkowska - przewodnicząca, Krystyna Bojęś, Stanisław Jacher i Aleksander Tura.
Złożono okolicznościowe życzenia, sprezentowano upominki i wysłuchano wielu opowieści związanych z radością życia bez używek. Muzyką umilili spotkanie Natalia Smalcerz, Eugeniusz Puchalski, własny zespół muzyczny Stowarzyszenia  i Alex.
Wszystkim członkom JSA "Razem" i my życzymy trwania w trzeźwości i kolejnych pięknych rocznic.
Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć ze spotkania.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us