Menu
reklama

Sobieski w obiektywach fortografów industrialnych

  • Autor 

 

sobieskifotogr 45Zatrzymali się w Katowicach i stamtąd dojeżdżają w różne miejsca, aby utrwalać interesujące ich obiekty, bądź fragmenty obiektów przemysłowych. Interesuje ich zarówno stricte industrializm, jak i wzajemna egzystencja przemysłu z pozostałą strukturą miasta.

W Jaworznie mają to jak na dłoni. Mnóstwo zieleni i spory potencjał przemysłowy i poprzemysłowy. Co roku tak spędzają swoje urlopy Byli już w Kopalni Janina, byli w KWK Brzeszcze, a w tym roku czas przyszedł na Sobieski.

Są zdziwieni, że ktoś miejscowy przyszedł również robić zdjęcia, ale są podekscytowani, kiedy mówię ze nie przyszedłem fotografować kopalni, choć takie kadry też padają, ale chcę uchwycić na kilku zdjęciach ich pobyt tutaj.


sobieskifotogr 31Kiedy przyglądam się ich sprzętowi fotograficznemu, dyskretnie, bo na początku znajomości nie wypada być ciekawskim.

I tu wielkie zaskoczenie. Posługują się nie tylko dzisiejszymi markami, ale w ich rękach spoczywa na przykład niegdysiejsze marzenie każdego fotoamatora, Praktica MTL 5 w wersji B, jaka niegdyś dostępna była "na kartki" w czasach kiedy fajnie było, jeśli cokolwiek było dostępne. Ale widze i ikonę fotografii analogowej Hasselblad 503CW - średnioformatową lustrzankę, produkowaną jeszcze niespełna 5 lat temu

Z należytą starannością zmieniają kasety z filmami. Co na nich wyszło? Tego się nie da stwierdzić, tak, jak to się dzieje w wypadku cyfrowego Canona. Efekt zobaczą dopiero w domu, w ciemni.

sobieskifotogr 41Ta tajemnica analogowej fotografii jest chyba najwspanialszą częścią zabawy z utrwalaniem rzeczywistości. To nie bezmyślne naciskanie spustu migawki, ale przemyślanie wybieranie kadru, ustawień, aby każda klatka na filmie zawierała wartościowy obraz.

A więc nie przeszkadzam im, po serdecznym przywitaniu, zapoznaniu się ze sobą, ale przyglądam się pasji z jaką kadrują obrazy i wyszukają dobrych kątów, dobrego światła.

Widać na pierwszy rzut oka, że i znają się na tym i są całkowicie pochłonięci zapamiętywaniem tego, co zobaczyli. Mówią że takie widoki, nawet pozornego nieporządku, są świadectwem, że tu się po prostu pracuje. Wśród złomu, wśród niepotrzebnych już, leżących tu czasem na pewno kilka, kilkanaście lat części różnych maszyn znajdują się fantastyczne kształty, urządzenia, których już dziś nikt nie zobaczy w Europie, gdzie weszły całkowicie inne technologie.

sobieskifotogr 56Dlatego dla Nich ten materiał jest wyjątkowo atrakcyjny.

Mają swoje dojścia, kontakty, są już znani w środowisku, toteż otrzymanie zezwolenia na zwiedzanie i fotografowanie w towarzystwie służącego pomocą przewodnika nie stanowi problemu.

 

Zwiedzanie trwa dość szybko. Dzień pełen planów, toteż około południa już kończy się kopalniana przygoda. Jeszcze tylko wymiana wizytówek, Uprzejmości i auf Wiedersehen.

Kim byli nasi goście?
Joachim Leitsch autor publikacji na temat starych obiektów przemysłowych, między innymi "Kohle Kalk & Erze - Die Geschichte der Hespertalbahn von Joachim Leitsch",
Round Erdmann
Christoph Oboth i Edgar Bernstein, prowadzący miedzy innymi portal www.indu-art.org
Sebastian Berrut - jedyny francuz w dzisiejszej ekipie - m. inn. autor strony - www.photo-seb.net,


Ich freue mich für die angenehmen Momente in unserem Jaworzno. Ich lade Sie wieder ein, denn es gibt definitiv andere Objekte, die es wert sind, hier zu sehen und zu fotografieren.
Ich lade Ihnen ein, sich unser Portal anzuschauen, wo Sie sich definitiv mit der Stadt vertraut machen und fotografische Abenteuer planen können.

 

%MCEPASTEBIN%
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us