Menu
reklama

Rocznica Grunwaldu jak co roku w Szczakowej

  • Autor 

grunwaldszczakowa2018 67?Te zaś chorągwie, te zbroje zwleczone w triumfie nieście. Niech w państwa stolicy, świętym przybytku będą zawieszone, niech na ich widok zadrżą hołdownicy. Szczernią je wieki, zaginą ich szczątki, lecz nikt nie zgładzi dnia tego pamiątki".

Tymi słowy po uroczystej mszy świętej w kościele w Szczakowej rozpoczęto uroczystości rocznicowe Bitwy Pod Grunwaldem, które odbyły się w niedzielę, 8 lipca w Szczakowej.

Po mszy świętej, jej uczestnicy przeszli pod pomnik Grunwaldzki, aby tam złożyć kwiaty, po czym przeszli w barwnym pochodzie pod Dom Kultury w Szczakowej. Tam na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna oraz w ramach akcji Aktywne Dzielnice oddali się zabawie i historycznym wspomnieniom.

grunwaldszczakowa2018 34Kwiaty pod pomnikiem złożyli Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert z zastępcą Panem Tadeuszem Kaczmarkiem, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koła w Jaworznie, harcerze Hufca Jaworzno, uczniowie Zespołu Szkół nr 3, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 i przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna i przedstawiciele Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej.

Po tym wstępie, wspomagany konnica i przy dźwiękach orkiestry Tauron Wytwarzanie pod Dom kultury przeszedł barwny korowód mieszkańców.


Zapraszamy do GALERII zdjęć z niedzielnego popołudnia..

Pod Domem Kultury jak zwykle było gwarno i kolorowo. Historyczne inscenizacje przygotowali członkowie Bractwa Rycerskiego - były to pokazy zwyczajów, walk, tańców do których została zaproszona zgromadzona publiczność.

grunwaldszczakowa2018 74Wystąpiły zespoły śpiewacze - Jaworznianki i Szczakowianki, a na placu wokół Domu Kultury mozna było zapoznać sie z przedwiecznym rzemiosłem spróbować wypieków i samemu uklecić masło.

Licznie, jak na upalne popołudnie, zgromadzona publiczność, chętnie wzięła udział w konkursach i zabawach. Były pojedynki rycerzy - członków Bractwa Rycerskiego Ziemi Jaworznickiej, działającego przy Domu Kultury w Szczakowej.

To już 18 raz, kiedy w rocznicę Grunwaldu zebrano się pod pomnikiem i świętowano pod Domem Kultury. Pomnik Szczakowski powstał na fali budowy pomników związanych z Grunwaldem w 1910 roku, w pięćsetną rocznicę bitwy.

Była to otucha dla narodu, który uciemiężony zaborami musiał mieć oparcie we wspólnocie. Rocznica Grunwaldu przypominała o waleczności przodków, a zarazem nie była uważana przez zabrocę za niebezpieczną dla jego innteresu na naszych ziemiach.
Ze Szczakowej ruszały oddziały pod Grunwald, zbierały się oddziały Bartoszowe, a później to miejsce było zawsze otaczane czcią i szacunkiem. Dla Szczakowej ten festyn to zarazem wspomnienie historii, jak i etap integracji mieszkających tu środowisk"


Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us