Menu
reklama

Popołudnie z Kulturą - Archetti na plantach

  • Autor 

archettiplanty50818 209Popołudnie Kultury w niedzielę, 5 sierpnia na jaworznickich plantach zorganizowane zostało już po raz drugi przez Centrum Kultury Archetti.

Tym razem dopisała pogoda, dopisała publiczność wśród której najwięcej dla siebie znalazły dzieci, choć i dorośli mogli cały czas obserwować wydarzenia i nie nudzić się, bo ciekawych zdarzeń było wystarczająco dużo.

Zarówno dzieci, jak ich rodzice zaciekawieni byli zapowiadanym przez nas wcześniej eksperymentem z cieczą nienewtonowską.

archettiplanty50818 58To ciekawe, ze tak prosta receptura, często okrywana jest dopiero teraz. Wiele osób było zdziwionych, że nie zlali jej, a to tylko woda zmieszana z mąką ziemniaczaną i otrzymujemy coś, co wprawia zdumienie. Właściwości cieczy przeczą naszej wiedzy, czy tez obserwacjom.

Kiedy delikatnie kładziemy przedmiot na jej powierzchni, zapada się on dość szybko, kiedy jednak uderzymy w ciecz na przykład pięścią, to wtedy staje się ona błyskawicznie twarda jak kamień. Warto spróbować tego w domu. Eksperyment jest bezpieczny, trzeba tylko uważać aby mieszkania krochmalem nie pobrudzić, choć ten daje się szybko odkurzyć.

Zapraszamy do GALERII gdzie można przypomnieć sobie miłe, aktywne popołudnie na Plantach.

archettiplanty50818 193Dzieci poznawały podczas popołudnia instrumenty muzyczne, bawiły się malowanie na "szybach", czyli na przezroczystej powierzchni uczyły się układu tanecznego do melodii ludowej granej przez mistrza, Eugeniusza Puchalskiego.

Tańca uczyła Pani Małgorzata Letner - Melczyk.

Z dzieciakami bawiły się Panie Kasia, Basia, Dominika, Marysia i Wiesia.
A ze sceny spoglądał najpierw dyrygent, Maciej Tomasiewicz, który objaśnił istotę "działania" instrumentów smyczkowych, sposoby wydobywania dźwięku, wytłumaczył dlaczego dźwięk powstaje i rozchodzi się w przestrzeni.

archettiplanty50818 119Z zainteresowaniem publiczność obserwowała później eksperymenty chemiczne pokazujące właściwości suchego lodu, który jest bardzo zimny, i przez to ma zdolność tworzenia różnych niezwykłych reakcji, jak na przykład wykreowanie "kosmicznych stworów".

Szczególne miejsce w programie miał zespół Jawor, który jak zwykle swoim profesjonalizmem zadziwił zgromadzonych.


Jawor zaśpiewał piosenki poetyckie, miedzy innymi do słów jaworznickiego Poety, Prezesa Jaworznickiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, Jacka Maliszczaka, oraz piosenki ludowe, które, nieskromnie mówiąc, tak potrafią zaśpiewać tylko dziewczyny z tej grupy. Mieszanka młodości i doświadczenia sprawia, że występy są po prostu fascynujące.

archettiplanty50818 38Nie mogło zabraknąć również pokazów układów tanecznych zespołu Aplauz prowadzonego przez Panią Dominikę. Ona to z dzieciakami potrafi tak wyćwiczyć zadane figury, tak poprowadzić zarówno młodsze , wręcz malutkie dzieci, jak i nieco starsze, nastolatki, że z ogromną przyjemnością obserwuje się dynamiczny pokaz.

Nad wyraz wielkim zainteresowaniem ciszyły się zajęcia relaksacyjne  Jogi dla Pań, mam z dziećmi pań w ciąży. Tego typu umiejętności są dla zmęczonych, zapracowanych kobiet wyśmienitą formą odpoczynku, nabrania energii i pozytywnych emocji.


Na koniec duży koncert dała sama Orkiestra kameralna Miasta Jaworzna serwując publiczności moc wrażeń piękna i klasyki połączonych z nowoczesnością.

archettiplanty50818 182Po raz pierwszy Archetti pojawiła się tu się tu 1 lipca, a po raz drugi właśnie 5 sierpnia.
W godzinnym programie publiczność usłyszała znane, światowej sławy utwory przepięknej urody.
Klamrą spinającą początek i koniec koncertu były kompozycje Wojciecha Kilara.

A pomiędzy nimi tak piękne utwory, jak Por una Cabeza - Carlosa Gardela, Pizzicato-Polka Johanna i Josepha Straussów, czy "Tańce rumuńskie" Beli Bartoka.
Zapraszamy do GALERII gdzie można przypomnieć sobie miłe, aktywne popołudnie na Plantach.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us