Menu
reklama

Narodowe czytanie - "Przedwiośnie" pod Jaworem

  • Autor 

narodczytanieprzedwiosnie0918 44Po raz siódmy naród czytał polską literaturę, która stanowi wielki dorobek kulturalny naszego państwa.

Przez długie dzieje słowo pisane pozwalało przetrwać Polakom najtrudniejsze chwile, utrwalić polskość, czy wręcz zapobiec jej zanikowi, bo o to chodziło wszystkim krajom, które bądź to napadały na nasze ziemie, bądź, tak jak na przykład po II wojnie światowej, po prostu stały się naszym okupantem na skutek zorganizowanych działań mocarstw Europejskich.


W tym roku czytane było przedwiośnie Wielkie dzieło Stefana Żeromskiego, które czytano w kilkudziesięciu krajach w których Polacy żyją poza swoją ojczyzną.

narodczytanieprzedwiosnie0918 1W Jaworznie na rynku w otoczeniu biblioteki, u stóp drwala, pod jaworem, czytanie rozdziału Przedwiośnia poprzedziła muzyka grana przez Kwartet Archetti, czyli czterech skrzypaczek, członkiń Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.

Jak na wielkie literackie dzieło traktujące o patriotyzmie i szacunku do swojej ojczyzny, oprawa muzyczna rozpoczęła się do Poloneza Wojciecha Kilara, z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy.

Pierwsze akapity, pierwsze strony przeczytał Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert, by oddać kontynuację Jakubowi Przebindowskiemu, aktorowi, który w filmie Przedwiośnie Filipa Bajona wcielił się w porucznika Mamczura, dowódcę Baryki w Wojsku Polskim.

Sporo jaworznian zainteresowała sama akcja, o której szeroko informowały narodowe media. Czy udało się sprawić, że jaworznianie sięgnęli do biblioteczki po tom prozy, aby przypomnieć sobie lekturę obowiązkową ze szkoły? 

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us