Menu
...
reklama

Koncert Archetti na zakończenie obchodów Święta Narodowego

archetti100latniepodl960 71Koncertem Orkiestry kameralnej Miasta Jaworzna "Archetti" zakończył się dzień, w którym w Jaworznie świętowano niepodległość.

Na widowni zasiedli zarówno przedstawiciele instytucji miejskich z Zastępcą Prezydenta Panią Moniką Bryl na czele, jak i kombatanci, oraz wielu mieszkańców Miasta,

Niezwykle odświętnie przygotowana sala, piękne foldery rozdane gościom i przede wszystkim wspaniałe brzmienie jaworznickich kameralistów robiły ogromne wrażenie. Na koncert zaplanowano ważne utwory największych polskich kompozytorów, w których słychać ducha polskości, słowiańską melodykę, góralskie motywy.

archetti100latniepodl960 33Koncert podzielony był na dwie części. Pierwszą zaczął polonez z opery Hrabina, Stanisława Moniuszki, po czym orkiestra zagrała Walca z Serenady Mieczysława Karłowicza, 5 Melodii ludowych Witolda Lutosławskiego oraz, co było wielką niespodzianką - koncert fortepianowy Henryka Mikołaja Góreckiego z pianistą Tomaszem Kamieniakiem.

Część druga to dwa polonezy Franciszka Liszta, który oczywiście Polakiem nie był, ale właśnie te dwa polonezy napisał poświęcając je Polsce, będącej pod zaborami i co ciekawe, to wykonanie było prawdopodobnie pierwszym w Polsce, po 143 latach od ich powstania! Jako solista wystąpił Tomasz Kamieniak.
Później zabrzmiała Tamburetta Adama Jarzębskiego oraz ponownie wraz z pianistą, II koncert fortepianowy Wojciecha Kilara. Ta kompozycja napisana została pod wpływem wydarzeń 2010 roku i obrazuje nasze, Polaków cechy narodowe, które objawiają się w razie wielkich, ważnych wydarzeń w naszej historii.

Koncert zakończyły wielkie brawa dla orkiestry, która godnie pozwoliła jaworznianom uczcić niepodległościowy wieczór.


 

 

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us