Menu
reklama

Stulecie Ojczyzny, rekord Hymnu Narodowego i cytat Gałczyńskiego - LO 3 świętowało

  • Autor 

stulecieliceum3 11Kolejna uroczystość z okazji Święta Niepodległości, w jakiej mieliśmy zaszczyt jako redakcja brać udział, to akademia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie.

Szkoła przy ulicy Towarowej nosi imię Orła Białego, a więc jest szczególnie predysponowana do otoczenia opieką młodzieży wartości, jaką jest niepodległość Ojczyzny.

Punktualnie o godzinie 11.11 w ramach Rekordu Dla Niepodległej, zebrani z reprezentacyjnej auli uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi odśpiewali Hymn Narodowy.

stulecieliceum3 7Wraz z pięcioma milionami uczniów i nauczycieli polskich placówek edukacyjnych i Jaworzno ustanawiano rekord poświęcony naszej niezawisłości.
Jeszcze nigdy tak wielu Polaków nie zaśpiewało jednocześnie hymnu narodowego!

Pani Dyrektor Marta Figura, z satysfakcją i dumą witała gości, którzy przybyli do szkoły, w tym Prezydenta Jaworzna, Pana Pawła Silberta i jego Zastępców, Pana Tadeusza Kaczmarka i Panią Monikę Bryl oraz Kurator Oświaty Panią Urszulę Bauer.

stulecieliceum3 23Przybyli również Pani Maria Materla - Radna Sejmiku woj. Śląskiego, Pani Ewa Zuber - Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Pan Maciej Stanek, dyrektor Biura poselskiego Posła Dariusza Starzyckiego.

W auli zasiedli przedstawiciele jednostek kultury i związków zawodowych z terenu miasta.

Rocznica, która przypada w tym roku jest jedyną taką w historii, podobnie jak jedyną w historii była data 11 listopada 1918 roku, kiedy to po 123 latach ziściły się marzenia naszych przodków o własnym kraju.

stulecieliceum3 67To święto będzie jedynym w naszym życiu, dlatego winniśmy mu oddać należytą cześć i zapamiętać, słowa, które są często przytaczane, że wolność nie została nam dana raz na zawsze.

Być może nadejdą czasy, albo znajdzie się ponownie jakiś dyktator, czy grupa ludzi, którzy będą chcieli zapanować nad naszym narodem, na obszarze wyznaczonym naszymi granicami.

Obawy takie wyraził w swoim bardzo sugestywnym i niepozbawionym emocji przemówieniu Pan Paweł Silbert, podkreślając wartość jaką niesie ze sobą posiadanie własnego kraju.

Czy Idea Europy lansowana przez niektóre formacje aby była to jakaś bezkształtna masa, pulpa, pozbawiona wartości narodowych jest dobrym rozwiązaniem.? Zdecydowanie nie.

stulecieliceum3 58Wspólna Europa to ważna wartość, ale Europa taka, w której posiadające swoją historię, swoje odrębności kraje mają możliwość decydowania o swoim porządku prawnym, gospodarczym, ekonomicznym, we własnym zakresie, bez narzucania im woli innych, mających być może w podtekstach chęć dominowania nad narodami i odebranie im osobliwych, odrębnych tożsamości.

Bardzo serdecznie odniosła się do uczniów i grona pedagogicznego Pani Urszula Bauer, wymieniając owe wartości jako nadrzędne i konieczność przywiązania do nich już od najmłodszych lat.


stulecieliceum3 1 2Program artystyczny rozpoczął się po odśpiewaniu hymnu, po czym obejrzano film przywołujący najważniejsze fakty z dziejów narodu, po czym zorganizowano test na temat dróg do niepodległości, w którym wzięło udział kilku uczniów, reprezentujących poszczególne przedziały wiekowe pobierające naukę w ZSO.

Wygrał najmłodszy uczestnik znający odpowiedzi na wszystkie zadane pytania!
Zwycięzcę udekorowała Pani Dyrektor Marta Figura.

Wzruszającym był taniec flagi wykonany przez najmłodszych uczniów. Dzieci pięknie z wielkim szacunkiem i godnością pokazały jak można czcić nasz biało-czerowny symbol ojczyzny.

stulecieliceum3 49Zanim zaprosimy do obejrzenia zdjęć, przytoczymy fragment wiersza, który został z racji kurtuazji zmieniony, złagodzony przez Panią Kurator, wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, mówiący o trudnych czasach i o tym, jak ludzie reagują na trudności, na zmiany, na wydarzenia dziejowe, ukazując swoje prawdziwe oblicza, o tych,. którzy boją się jeśli mają coś na sumieniu...

„Gdy wieje wiatr historii,
ludziom jak pięknym ptakom
rosną skrzydła,
natomiast trzęsą się portki pętakom”.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us