Menu
reklama

Karczma Piwna NSZZ Solidarność ZG Sobieski

  • Autor 


karczmapiw18
Już kilka dni minęły od tradycyjnej karczmy Piwnej, NSZZ Solidarność ZG Sobieski w Jaworznie, nie przeszkadza nam to jednak wspomnieć tamten wieczór, który ze względu na rok, Rok Niepodległości Rzeczypospolitej, również jak inne wydarzenia był naznaczony biało czerwonym kolorem i słowami padającymi ze sceny, wyrażającymi szacunek dla Ojczyzny wszelkich wydarzeń, którym zawdzięczamy nasza wolność i niezależność.

karczmapiwna18 9Jak zwykle Karczma Piwna rozpoczęła się o godzinie 17 odśpiewaniem hymnu państwowego, hymnu górniczego oraz hymnu Solidarności, jaką jest pieśń "Mury" w tłumaczeniu Jacka Kaczmarskiego.

W tym roku Przewodniczący Komisji Krajowej, Pan Piotr Duda nie mógł z powodu napiętego harmonogramu spraw związkowych uczestniczyć w Jaworznickiej Karczmie, niemniej przesłał list od członków związku, który został odczytany przez przewodniczącego Jaworznickiej "S" Pana Waldemara Sopatę.

Wśród gości honorowych znaleźli się Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Dariusz Starzycki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie, Pan Tadeusz Kaczmarek, Pełnomocnik Prezydenta Jaworzna, Pan Łukasz Kolarczyk, Prezes Zarządu Tauron Polska Energia, Pan Filip Grzegorczyk, Cżłonek Komisji krajowej, Pan Bogdan Biś, jaworzniccy radni i przedstawiciele zakładów pracy.

karczmapiwna18 54Tradycyjnie górnicy podzieleni zostali na dwie grupy, Ławę Lewą i Ławę Prawą i rywalizowali w konkurencjach mających wyłonić najlepszych śpiewających, techników wykonujących niewiarygodne zadania, siłaczy, najgłośniej bijących brawa oraz oczywiście na finał uczestniczących w zawodach na tegorocznego Króla Piwnego.

Zawsze w tej konkurencji bierze udział ubiegłoroczny król piwny i stara się obronić swój tytuł. Niestety nie udało się w tym roku. jego miejsce zajął kolejny mistrz, który pełne złote wypił w kilka sekund.

Wśród tradycyjnych obrzędów był górniczy chrzest, oczywiście piwem oraz skok prze skórę wybranych młodych gwarków, którzy zostali symbolicznie przyjęci w poczet braci górniczej.

karczmapiwna18 61Całość imprezy prowadził jak zwykle wyspecjalizowany w górniczych skeczach dowcipach i konkursach kabaret "Jestem".

Oprócz niewybrednych kawałów, typowo męskich, (teraz już wiemy dlaczego wstęp Paniom jest zabroniony) artyści wykonali mnóstwo piosenek które w większości były śpiewane przez kilkuset górników.

Na stołach nie zabrakło złotego płynu i wielkiej golonki dla każdego, bez której karczma piwna by się nie mogło odbyć.

Zapraszamy do obejrzenia skrótu filmowego i galerii zdjęć z Karczmy Piwnej: Solidarność ZG Sobieski 2018

hkarczmapiwna18

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us