Menu
reklama

Ostatni koncert Orkiestry Taurona - smutne chwile na pożegnanie

  • Autor 


 

orktauron220219 165Brawurowo Zakładowa Orkiestra Dęta TAURON Wytwarzanie S.A.- Oddział Elektrownia Jaworzno III w Jaworznie. zagrała swój ostatni koncert.

Tak, już nie zagra w takiej formie, a kto wie, czy zagra jeszcze kiedyś, bowiem niestety warunki ekonomiczne, wymogi między innymi unijnych przepisów spowodowały, że firma nie może w dalszym ciągu wspierać finansowo swojego zespołu dętego, który od ponad 30 lat okraszał swoją muzyką każdą ważną okazję, wszystkie jubileusze, święta branżowe, barbórki, dni energetyka.

W czterdziestoosobowym składzie orkiestra zajęła niemal całą scenę w Młodzieżowym Domu Kultury, a żegnać ją przyszli zarządzający firmą, z Panem Kazimierzem Szynolem na czele. Przybył również Pan Mirosław Żbik - dyrektor oddziału elektrowni Jaworzno III.

orktauron220219 48Kilka słów, niewesołych słów wyjaśnień, o ile takimi nazwać można wymienienie powodów, dla których taka decyzja była niezbędna, i publiczność mogła usłyszeć porywającą wiązankę piosenek, pieśni, utworów popularnych i musicalowych, które w swoim dorobku miał zespół Pana Tadeusza Stańczyka.

Muzyka, wykonania brawurowe, ale była to niestety smutna chwila i to dało się słyszeć w dźwiękach, w gestach muzyków, w prowadzeniu orkiestry przez dyrygenta.

Jak mówi Pan Tadeusz Stańczyk, serce kraje się, kiedy po dekadach oddania tej pasji, temu zespołowi, tym ludziom, trzeba się z nimi rozstać. Jak zapełnić pustkę, jak zorganizować sobie planowanie każdego następnego dnia?

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z KONCERTU - TUTAJ

Niestety takich decyzji, czy też takich działań, a co za tym idzie rozterek i rozczarowań jest ostatnimi czasy więcej, kultura nie jest niestety priorytetem dla firm, dla miast, dla władz różnego stopnia, mimo, że tak wiele się o tym mówi i podejmuje jakieś działania mające stworzyć wrażenie że jest inaczej.

orktauron220219 111
orktauron220219 112A przecież kultura wśród lokalnej społeczności to nie przede wszystkim, kolokwialnie mówiąc, handel komercyjnymi koncertami i przedstawieniami.

To powinno być przede wszystkim docenianie własnych artystów, amatorów, tych, którzy bez reszty poświęcili się swojej pasji, działają w lokalnym środowisku i dla niego, często zupełnie bezinteresownie.

Niestety miejsce jest dla wybranych, a często decydują o tym ci, którzy dość słabo potrafią ocenić wartość poszczególnych działań, wskazując małowartościowe trendy, jako mające obowiązywać.

Mowa o faworyzowanych nasyconych blichtrem ale nastawionych wyłącznie na zysk i poklask byle jakich wydarzeń w stylu takie, a takie ...polo, albo wysokobudżetowych, naciąganych show, w których to pieniądz decyduje o tym, kto ma talent, a kto nie.

orktauron220219 168To przykre, być może nieuniknione, z jednak czym na pewno można i trzeba polemizować.

Tauron, jak mówią zarządzający, musi zająć się swoją główną działalnością, bo wymaga tego ekonomia, prawa rynku. Trudno, trzeba to zrozumieć, mimo, że zrozumieć trudno.

Ale czy coś, co znika, potrafi się jeszcze kiedyś odrodzić?

Życzymy orkiestrze Pana Tadeusza aby nie zakopywała instrumentów, aby w dalszym ciągu spotykała się na próbach, czy choćby nawet towarzysko.

Wam, drodzy Państwo teraz potrzebne jest wsparcie siebie nawzajem. Nie rezygnujcie, bo bezczynność nie będzie dla Was dobrym rozwiązaniem. Nie wolno się poddawać.
Nie wolno!


ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z KONCERTU - TUTAJ


Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us