Menu
reklama

Wiosenna poezja Pani Józefy Genowefy Głowacz

  • Autor 
jozefaglowacz200519 1 of 1 2
jozefaglowacz200519 3 of 22Niecodzienny wieczór poezji wydarzył się w bibliotece miejskiej we wtorek, 22 maja. Oto swoje wiersze w okresie nadchodzącej wiosny zaprezentowała Pani Józefa Genowefa Głowacz.

Pni Józefa jest mieszkanką Jaworzna – Jelenia. Zawsze miła związek z twórczością folklorystyczną, a w dzieciństwie interesowała się robótkami ręcznymi haftowaniem, wyszywaniem i szyciem.

Pracowała w zakładzie chałupniczym, a po wyuczeniu i udoskonaleniu umiejętności zaczęła szyć i haftować maszynowo.
Pracowała jako dziewiarka po ukończeniu szkoły mistrza dziewiarskiego.
Niemniej zawsze kochała czytać i pisać, a najbardziej umiłowała sobie poezję.

jozefaglowacz200519 8 of 22Ale to jeszcze nie wszystkie zainteresowania Pani Genowefy. Od 25 lat należy do zespołu Jelenianki, a od wielu lat do chóru Gospel w Jaworznie oraz do stowarzyszenia Twórców Kultury.

Dziś mieliśmy okazję zapoznać się z wierszami, które są wyjątkowo przejrzyste, starannie dopracowane, a niemal każdy z nich zawiera pouczającą puentę, naukę, morał,

Są ciekawie skonstruowane pod względem wersyfikacyjnym, a rymy zahaczają o dysonanse i wyszukane konstrukcje. Pełno tu subiektywnych porównań, opisów i wyrażania emocji.

jozefaglowacz200519 16 of 22Dobry warsztat powoduje, ze wiersze pani Józefy znajdują swoje miejsca na konkursach bądź jubileuszach, czy też z okazji różnych wydarzeń. I tak na przykład pisała wiersz do Warszawy na 90 lecie i 100 lecie naszej stolicy.

W 2011 roku wydała pierwszy tomik wierszy, a w 2018r drugi. Otrzymała wiele nagród, dyplomów i wyróżnień, między nimi dyplom za najbardziej oryginalną pracę w konkursie literackim: „Pogłębiajmy i pamiętajmy jego naukę" w ramach tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Jaworznie, który odbył się w 2008 roku.

Podczas wtorkowego spotkania Pani Józefa zaprezentowała kilkadziesiąt wierszy. Jej prace czytały i śpiewały również jej prawnuczki, a oprócz tego muzycznie balladami uzupełnił spotkanie Aleksander Tura


jozefaglowacz200519a 1 of 1

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us