Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

W hołdzie powieszonym kolejarzom


kolejarzeszczakowa190415015W niedzielę, 19 kwietnia pod pomnikiem powieszonych kolejarzy odbyła się uroczystość upamiętnienia wydarzeń sprzed lat. Wokół pomnika zgromadzili się wojenni kombatanci z Zastępcą Prezydenta Jaworzna, Panem Tadeuszem Kaczmarkiem, Panem Stanisławem Nowakowskim, Prezesem jaworznickiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawicielami organizacji harcerskiej, zakładów pracy, okolicznych szkół. Złożono wiązanki kwiatów i chwilą ciszy oddano cześć najodważniejszym z odważnych.

W styczniu 1942 roku Niemcy przywieźli przed budynek rzeźni w Szczakowej grupę 22 skazańców z mysłowickiego więzienia. Byli to miejscowi robotnicy węzła kolejowego, których przywieziono na egzekucję za prowadzenie działalności dywersyjnej na niemieckich pociągach. Dowiezieni mieli ręce skrępowane drutem kolczastym, niektórzy zagipsowane usta. Na miejsce zaplanowanej egzekucji Niemcy spędzili miejscową ludność.

kolejarzeszczakowa190415004Teren otoczono policją i oddziałami SS. Skazańców ustawiono pod gałęziami drzew, z których zarzucono im pętle na szyje, odczytano wyrok sądu policyjnego, po czym powieszono na oczach zebranej ludności.

W czasie egzekucji Jan Maślanka zdążył krzyknąć "Jeszcze Polska nie zginęła". Powieszonych pozostawiono na kilka godzin na widok publiczny, po czym ciała ofiar zostały zdjęte, załadowane na samochody i wywiezione do Oświęcimia.

Na drugi dzień Niemcy, w celu powiększenia bólu i zastraszenia ludności, rozlepili plakaty informujące o egzekucji, nazywając kolejarzy ?rabusiami niemieckich wagonów kolejowych".

kolejarzeszczakowa19041502629 kwietnia 1944 r. Niemcy dokonali w tym samym miejscu kolejnej egzekucji sześciu kolejarzy. W roku 1979 dla upamiętnienia zamordowanych w miejscu egzekucji postawiono pomnik w kształcie obelisku. W roku 1993 z inicjatywy Pana Władysława Wiśniewskiego dodatkowo zamontowano na pomniku aluminiowe ramię, przez co uzyskano figurę krzyża, oraz koronę cierniową - symbol męczeństwa.

W kwietniu 1998 r. w obecności rodzin powieszonych odsłonięto tablicę z nazwiskami ofiar i napisem
?W hołdzie powieszonym przez niemieckiego okupanta".
Pomnik powieszonych jest jednym z obiektów na terenie naszego miasta uznanych za miejsca pamięci narodowej. Po uroczystościach odbył się przemarsz do kościoła w Szczakowej na mszę poświęconą tym, którzy zginęli.

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us