Menu

Zmiany w niektórych jaworznickich parafiach - nowi duszpasterze, nowi proboszczowie

  • Autor zmiany parafie0620
Czerwiec tradycyjnie jest momentem ogłaszania zmian duszpasterskich w naszych parafiach. 18 czerwca Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wręczył w Kurii dekrety nowym administratorom, a także kapłanom przechodzącym na emeryturę i neoprezbiterom, obejmującym swoje pierwsze parafie.

Na emeryturę przechodzą następujący księża, którzy przez wiele lat byli proboszczami i administratorami parafii: ks. Donat Manterys z parafii św. Józefa w Sosnowcu, ks. Czesław Mielczarek z parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Będzinie-Grodźcu oraz ks. Stanisław Pyla z parafii św. Barbary w Jaworznie-Podłężu.

Za stroną diecezja.sosnowiec.pl - więcej tamże.

Ks. Janusz Glanowski, dotychczasowy administrator parafii Świętego Krzyża w Jaworznie - Jeleniu, zostanie następcą ks. Pyli w parafii na jaworznickim Podłężu. Jego miejsce w Jeleniu zajmie jako administrator ks. Jan Wadas, dotychczas posługujący w parafii św. Jana Chrzciciela w Bukownie. Administrowaniem parafii w Bukownie zajmie się dotychczasowy wikariusz parafii w Jaworznie - Byczynie, ks. Dariusz Jaros. Następcą ks. Manterysa w parafii św. Józefa w Sosnowcu będzie dotychczasowy wikariusz parafii NMP Różańcowej w tym samym mieście, ks. Dariusz Kujawa.
Do diecezji wraca także dwóch księży, którzy posługiwali za granicą. Ks. Stanisław Łabuda, dotychczasowy proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w angielskim Bristolu, mianowany został administratorem parafii św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu, zaś ks. Marek Zaręba (ostatnio pracujący w Austrii, a wcześniej w Zambii) - administratorem parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Będzinie.

Parafie dla neoprezbiterów to wspólnoty św. Andrzeja Boboli w Bukownie, gdzie pracę rozpocznie ks. Adam Rogal, oraz św. Barbary w Sosnowcu, gdzie posługiwać będzie ks. Jakub Zuchowicz.

Kilku księżom Biskup powierzył także nowe zadania duszpasterskie. Ks. Robert Gacek został mianowany Diecezjalnym Moderatorem Ruchu Światło – Życie, ks. Paweł Tracz - referentem Wydziału Finansowo – Gospodarczego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu odpowiedzialnym za nowy Dom Diecezjalny w Czeladzi. Ks. Marek Łabuda został kapelanem Oddziału Gminnego Związku OSP w Kluczach, zaś ks. Czesław Rechul kapelanem Nowego Szpitala w Olkuszu.

18 czerwca to także dzień konferencji księży dziekanów w Kurii. Spotkanie poświęcone było m.in. zasadom duszpasterstwa w czasie epidemii oraz wyzwaniom stojącym w związku z tym przed duchownymi.

zmiany parafie0620a

%MCEPASTEBIN%
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us